13-01-2018 22:39

Πήρε το... θρίλερ η Κηφισιά, λαχτάρα με Ντε Σόουζα

Η Κηφισιά νίκησε με 3-2 σετ τπμν Ηρακλή στο θρίλερ της Χαλκίδας αλλά τα πανηγύρια πάγωσαν από την περιπέτεια του Ιγκόρ Ντε Σόουζα. Ο Βραζιλιάνος παραπονέθηκε για πόνους στο στήθος και στο 8-12 του τάι μπρέικ έπεσε στο τερέν και μεταφέρθηκε για τις πρώτες βοήθειες στο νοσοκομείο Χαλκίδας.
Η Κηφισιά είχε μεγάλους πρωταγωνιστές τους Χαντ, Σόουζα. Προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ των σετ και είχε τέσσερα ματς μπολ στο 4ο σετ. Τελικά επικράτησε στο τάι μπρέικ. Ντεμπούτο έκανε και ο Παπαγγελόπουλος που μπήκε αλλαγή στα δύο τελευταία σετ. Ο Ηρακλής Χαλκίδας γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη ήττα και είχε πρώτους σκόρερ τους Γκόμεζ, Μότα.

Στο πρώτο σετ του αγώνα η Κηφισιά ξεκίνησε εντυπωσιακά. Με διαδοχικά μπλοκ από τους Παπαγγελόπουλο και Χαντ και τελειωμένες επιθέσεις από τον Ιγκόρ Ντε Σόουζα προηγήθηκε με 4-8. Π Σονάρι Χέπμπορν με άσο έδωσε «αέρα» πέντε πόντων στην ομάδα των βορείων προαστίων 4-9. Η υπεροχή των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και με επίθεση του Ντε Σόουζα η Κηφισιά προηγήθηκε 11-5. Με επίθεση του Χαντ η Κηφισιά βρέθηκε μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-13, ενώ στην εξέλιξη του σετ ο Καναδός με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 14-19. Οι γηπεδούχοι με δύο συνεχόμενους πόντους του Γκόμεζ και επίθεση του Μότα μείωσαν 19-17. Η Αθηναϊκή ομάδα πήρε ξανά προβάδισμα τεσσάρων πόντων 22-18 μετά από επιτυχημένη κόντρα επίθεση του Χαντ . Η Κηφισιά διατήρησε το προβάδισμα και με άσο του Νικόλα Παπαγγελόπουλου κατέκτησε το σετ με 20-25.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα στο δεύτερο σετ και με «αιχμή του δόρατος» τον Μότα προηγήθηκαν 5-2. Η Κηφισιά «απάντησε» άμεσα και με μπλοκ του Παπαγγελόπουλο και έξυπνο πλασέ του Ντε Σόουζα ισοφάρισε 5-5. Ο Ηρακλής Χαλκίδας με πλασέ του Μότα προηγήθηκαν 8-6. Η ομάδα της Χαλκίδας με μπλοκ του Χαραλαμπίδη πάνω στον Χαντ προηγήθηκε με 13-10, ενώ με το +3 (16-13) για την ομάδα της Εύβοιας οδηγηθήκαμε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Γόμεζ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με τέσσερις πόντους 18-14.

Ο Σονάρι Χέπμπορν επίθεση και στη συνέχεια μπλοκ πάνω στον Μότα μείωσε 20-18 αναγκάζοντας τον Σπύρο Γκολίτση να καλέσει τάιμ άουτ. Η Κηφισιά με κόντρα επίθεση του Χαντ πλησίασε στον πόντο 21-20. Η ομάδα των βορείων προαστίων με συνεχόμενους πόντους από τον Χάντ έφτασε σε σετ μπολ 23-24, το οποίο «έσβησαν» με τον Μότα. Οι γηπεδούχοι μετά από τέσσερις μπαλιές της Κηφισιάς έφτασαν σε δικό τους σετ μπολ 25-24. Ο Νικόλας Παπαγγελόπουλος με πλασέ ισοφάρισε 25-25. Κηφισιά και Ηρακλής Χαλκίδας είχαν ακόμα δύο ευκαιρίες για το σετ. Ο Χαντ έκανε και το 27-26 αλλά ο Ηρακλής Χαλκίδας ισοφάρισε με τον  Γκόμεζ. Τελικά οι γηπεδούχοι με μπλοκ του Χαραλαμπίδη και επίθεση του Μότα το κατέκτησαν με 30-28.

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς ξεκίνησε εντυπωσιακά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 1-4. Μετά από φάση διαρκείας ο Χεπμπορν με μπλοκ διαμόρφωσε το 3-7. Με το +4 για την Κηφισιά φτάσαμε στο 6-10. Οι γηπεδούχοι τρέχοντας ένα σερί έφερε το σετ στα ίσα 12-12. Οι γηπεδούχοι μετά από λάθος του Νικολάκη και άσο του Μότα προηγήθηκαν 16-13 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η ομάδα των βορείων προαστίων με τον Χαντ μείωσε 17-16. Στην εξέλιξη του σετ η Κηφισιά ισοφάρισε 18-18 μετά από άσο του Ντε Σόουζα. Στην επόμενη φάση ο Μότα κάρφωσε άουτ και οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 18-19. Ο Ντε Σόουζα ξανά με άσο έδωσε «αέρα» δύο πόντων στην Αθηναϊκή ομάδα 18-20. Στη συνέχεια του σετ ο Χαντ διαμόρφωσε το 23-20.  Ο Χέπμπορν με μπλοκ πάνω στον Χαραλαμπίδη έδωσε τετραπλό σετ μπολ στην Κηφισιά 20-24, το οποίο τελικά κατέκτησε με 21-25.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας ξεκίνησε καλύτερα στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 6-3. Οι παίκτες του Κώστας Αρσενιάδη ανέβασαν την απόδοσή τους και με πλασέ του Χαντ μείωσαν 7-6. Με το σκορ στο 9-7 υπέρ του Ηρακλή Χαλκίδας ο Ντε Σόουζα χτύπησε στα πλευρά του(δέχθηκε τις περιποιήσεις του Μαρίνου Κοσμά) και αντικαταστάθηκε από τον Γιάννη Παπαδόπουλο. Ο Βραζιλιάνος ακραίος της Κηφισιάς επέστρεψε στο παιχνίδι λίγο αργότερα, όταν το σκορ ήταν 12-10 για τους γηπεδούχους. Με εκατέρωθεν λάθος σερβίς φτάσαμε στο 13-11. Με δύο συνεχόμενους πόντους του Ντε Σόουζα η Κηφισιά ισοφάρισε 13-13. Η Κηφισιά πέρασε μπροστά στο σκορ με 16-15 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η αμφίρροπη «μάχη» συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» να προηγείται 21-20. Οι γηπεδούχοι με δύο συνεχόμενους πόντους πέρασαν ξανά μπροστά με 22-21. Ο Παπαγγελόπουλος με μπλοκ πάνω στον Γκόμεζ ισοφάρισε 22-22. Ο Μότα με επίθεση έδωσε σετ μπολ στον Ηρακλή 24-23 το οποίο έσβησε με μπλοκ ο Χεπμπορν. Πλασέ του Γκόμεζ στο φιλέ έδωσε ματς μπολ στην Κηφισιά 24-25, το οποίο «έσβησε» ο Μακ Ουίλιαμ. Ο Χαντ με επιτυχημένη επίθεση έδωσε νέο ματς μπολ στην Κηφισιά. Ο Μότα στην επόμενη φάση ισοφάρισε 26-26. Οι γηπεδούχοι είχαν τέσσερις φορές το προβάδισμα στο σκορ (24-23, 28-27, 29-28, 30-29) και οι φιλοξενουμενοι επίσης τέσσερις φορές (25-24, 26-25, 27-26, 31-30). Στο 31-31 ο Σοάρες έκανε λάθος και το σετ κρίθηκε με μπλοκ του Χαραλαμπίδη στον Χαντ.

Εκεί η ομάδα των βορείων προαστίων ξεκίνησε καλύτερα και μπήκε σε θέση «οδηγού» με 1-3. Με το +2 (4-6) η Κηφισιά έφτασε με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ντε Σόουζα. Στην επόμενη φάση ο Γκόμεζ κάρφωσε άουτ και η Κηφισιά πήγε στο 4-7. Οι δύο ομάδες άλλαξαν πλευρές με την ομάδα των βορείων προαστίων της Αττικής μπροστά  με 5-8. Με επίθεση του Χαντ η Κηφισιά απέκτησε σαφές προβάδισμα νίκης 8-12. Σε εκείνο το σημείο ο Ντε Σόουζα αποχώρησε από το παιχνίδι. Η Κηφισιά κατέκτησε το τάι μπρέικ με  10-15

Διαιτητές: Παπαδογούλας – Μουλά Λεμονιά

1ο σετ:  4-8, 13-16, 18-21, 20-25
2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-18, 30-28
3ο  σετ: 4-8, 16-13, 19-21, 21-25
4ο σετ: 8-6, 16-15, 20-21, 33-31
5ο σετ: 3-5, 7-10, 8-12, 10-15

* Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 3 άσσους, 80 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 5 άσσους, 69 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (20-25, 30-28, 21-25, 33-31, 10-15) σε 151΄

ΗΡΑΚΛΗΣ Χ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 12  (5/18 επ, 7 μπλοκ), Κολτσιάκης 1 (1/4 επ, 43% υπ -29% άριστες), Γκόμεζ 31 (30/62 επ, 1 μπλοκ), Τσολάκος 11 (10/19 επ, 1 άσσος), Μότα 28 (26/48 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ -16% άριστες), Γκελίνσκι 1 (1/2επ) / Τσαδήμας (λ, 65% υπ -29% άριστες), Μακ Γουίλιαμ 8 (7/18 επ, 1 άσσος, 58% υπ -47% άριστες), Αναστασόπουλος.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χαντ 27(24/56 επ, 3 μπλοκ), Ντε Σόουζα 24 (21/38 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 63% υπ -37% άριστες), Παπαγγελόπουλος 12 (9/15 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σονάρι 12 (7/12 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Εφραιμίδης 7 (7/14 επ) / Κάπελλας (λ 67% υπ – 39% άριστες), Χριστοδουλάκης (λ), Παπαδόπουλος, Σουλτανόπουλος 1 (1/1 επ).