07-10-2017 20:00

Φινάλε με νίκη και δεύτερη θέση

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την παρουσία της στο Plovdiv Cup 2017, επικρατώντας με 3-1 της διοργανώτριας Μαρίτζα Πλόβντιβ.
 Οι «ερυθρόλευκες» είχαν την ευκαιρία να παίξουν μια σειρά από δυνατά παιχνίδια απέναντι σε πολύ καλούς αντιπάλους και να προετοιμαστούν σε υψηλό επίπεδο ενόψει της έναρξης των επίσημων υποχρεώσεων. Ο απολογισμός των τριών νικών σε 4 ματς έφερε τον Ολυμπιακό στη 2η θέση με 10 βαθμούς (πρώτη η Μπούρσα με 11) αλλά σίγουρα αυτό που μένει είναι τα ελπιδοφόρα μηνύματα που έστειλε από τη Βουλγαρία ο Θρύλος.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα και ισοφάριση

Από κει και πέρα όσον αφορά το ματς με την Μαρίτζα, στο ξεκίνημα του πρώτου σετ οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ αλλά από τη στιγμή που ισοφάρισαν σε 10-10, έτρεξαν ένα σερί και πήγαν μπροστά με 16-11 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ύστερα από άσσο της Στέλλας Χριστοδούλου. Ο Ολυμπιακός διατήρησε και αύξησε το προβάδισμά του φτάνοντας εύκολα στο 20-14 και πήρε το σετ με 25-16. Σε αντίθεση με την εικόνα του 1ου σετ, οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του 2ου και έδωσαν την ευκαιρία στη Μαρίτζα να φτάσει στο 22-25 και να ισοφαρίσει σε 1-1 τα σετ.

Προηγήθηκε ξανά στο συναρπαστικό 3ο σετ

Στην έναρξη του 3ου σετ ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω στο σκορ με 4-10, αλλά γρήγορα κάλυψε τη διαφορά και με ένα σερί 6-0 ισοφάρισε σε 10-10 με μπλοκ της Χριστοδούλου. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ της Νιεμέρ οι «ερυθρόλευκες» προσπέρασαν για πρώτη φορά με 12-13 και με επίθεση της ίδιας διαμορφώθηκε το 12-14. Η Μαρίτζα ισοφάρισε προσωρινά (14-14) αλλά η Στέλλα Χριστοδούλου έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα της και η Κωνσταντίνα Βλαχάκη επανέφερε το +2 για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (14-16). Η Ζακχαίου πάνω στο φιλέ διεύρυνε το προβάδισμα (14-17) όμως η Μαρίτζα με ένα σερί ισοφάρισε σε 18-18 και προσπέρασε με 18-19. Στη συνέχεια οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 21-21, όταν ξέφυγε η Βουλγάρικη ομάδα με 21-23. Ο Ολυμπιακός απάντησε με 3-0 σερί. Με την Νιεμέρ και τον άσσο της Λαμπρούση ισοφάρισε σε 23-23 και μετά από λάθος της Μαρίτζα προσπέρασε και πάλι με 24-23. Η συναρπαστική εξέλιξη συνεχίστηκε με τις γηπεδούχες να παίρνουν κεφάλι στο σκορ (24-25) και την Χίπε να ισοφαρίζει σε 25-25 για λογαριασμό του Ολυμπιακού. Από το διπλό μπλοκ των Χίπε και Ζακχαίου διαμορφώθηκε το 26-25 και με επίθεση της Νιεμέρ προέκυψε το 27-25 με το οποίο οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν και πάλι με 2-1 στα σετ!

Φινάλε με νίκη

Στο μεγαλύτερο μέρος του 4ου σετ ο Ολυμπιακός βρισκόταν ξανά πίσω στο σκορ. Ωστόσο με ένα εντυπωσιακό σερί μετέτρεψε το 14-18 σε 19-18 με την Νομικού να δίνει το προβάδισμα μετά από ώρα. Το προβάδισμα αυτό ο Θρύλος το διαφύλαξε μέχρι το τέλος φτάνοντας στο 25-21 και την τελική επικράτηση.

Τα σετ: 25-16 (22'), 22-25 (26'), 27-25 (30'), 25-21 (26')

ΜΑΡΙΤΣΑ (Κασάβοφ): Ντιμίτροβα Ν. 15 (12/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πέτκοβα 5 (5/20 επ., 30% υπ. - 25% άριστες), Μπόγκματσερ 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Ντιμίτροβα Σ. 9 (6/29 επ., 3 άσσοι), Τένεβα 16 (14/29 επ., 2 άσσοι, 35% υπ. - 24% άριστες), Βικτόριγια 7 (3/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Μόνοβα (λ, 52% υπ. - 43% άριστες), Ντάντσεβα, Νικόλοβα 2 (2/10 επ., 36% υπ. - 18% άριστες), Αντρέεβα (43% υπ. - 29% άριστες)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Νομικού 18 (13/29 επ., 5 μπλοκ, 25% υπ. - 17% άριστες), Νιέμερ 16 (15/30 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. - 29% άριστες), Λαμπρούση 9 (6/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (2/5 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Χίππε 17 (11/31 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ζακχαίου 9 (5/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 73% υπ. - 45% άριστες), Κοκκινάκη (λ, 43% υπ. - 29% άριστες), Μιλιντίγιεβιτς, Βλαχάκη 2 (2/5 επ.), Παπαδοπούλου.