24-03-2021 21:49

Άνετα ο Φοίνικας ΟΝΕΧ επικράτησε του ΟΦΗ και κατέκτησε την δεύτερη θέση

Ο Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ νίκησε με 3-0 τον Ο.Φ.Η. σε εξ αναβολής αγώνα της 14ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα Volley League και έφτασε στους 30 βαθμούς εξασφαλίζοντας την 2η θέση στην κανονική περίοδο.Με πρωταγωνιστές τους Ζίγκα Στερν και Νίκο Παπαγγελόπουλο και τον Κουπόνο Φέι βασικό ακραίο αντί του Πρωτοψάλτη, ο Φοίνικας ΟΝΕΧ πήρε άνετα το τρίποντο απέναντι στην ομάδα της Κρήτης, η οποία τερμάτισε στην 8η θέση της κανονικής περιόδου και στρέφει το ενδιαφέρον της στα πλέι άουτ που αρχίζουν την Παρασκευή.

Στο 1ο σετ ο ΟΦΗ το πάλεψε μέχρι το 8-8, αλλά από εκεί και πέρα σταδιακά ο Φοίνικας οικοδόμησε διαφορά και με υπεροχή σε επίθεση και μπλοκ ξέφυγε 16-12 και έκλεισε το σετ με επίθεση του Στερν.

Στο 2ο σετ ο ΟΦΗ προηγήθηκε 9-7, αλλά ο Φοίνικας με το σερβίς του Ράιτς έκανε σερί 5-0 και προσπέρασε 12-9. Στη συνέχεια πάλι με Στερν, Ράιτς έκανε τη διαφορά ξέφυγε 16-11 και έκλεισε το σετ με τον Κουπόνο Φέι.

Στο 3ο σετ ο ΟΦΗ έκανε φιλότιμη προσπάθεια, είχε το σκορ στα ίσια (14-14) αλλά ο Φοίνικας με σερί 3-0 προηγήθηκε 17-14, με το μπλοκ του Παπαγγελόπουλου ο Φοίνικας άνοιξε τη διαφορά στο 21-16 και το σετ έκλεισε με την επίθεση του Μήλη 25-18.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Μουλά Λεμονιά. Παρατηρητής: Πολίτης. Επόπτες: Μπαρμπούνης, Βρούτσης. Γραμματεία: Πιρπινιά.

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-15, 25-18

2ο σετ: 6-8, 16-11, 21-14, 25-17

3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-16, 25-18

*Οι πόντοι του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 9 άσσους, 34 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 3 άσσους, 25 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-17, 25-18) σε 75'

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Φέι 9 (7/15 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. - 22% άριστες), Ράιτς 11 (9/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 9 (3/8 επ., 6 μπλοκ), Ρούσης 1 (1 άσσος), Στερν 22 (12/21 επ., 7 άσσοι, 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 46% υπ. - 31% άριστες), Καρασαββίδης (λ), Κωστόπουλος, Μήλης 1 (1/2 επ.).

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Σαρικεΐσογλου 5 (5/9 επ., 39% υπ. - 11% άριστες), Μαρκς 14 (12/36 επ., 2 άσσοι), Ρουμελιωτάκης 3 (3/18 επ., 57% υπ. - 36% άριστες), Τάλερ, Φραγκιαδάκης 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καρατζάς 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ) / Κοσκινάς (λ, 33% υπ. - 17% άριστες), Βελούδης (λ 67% υπ. - 33% άριστες), Χαραλαμπίδης 1 (1/8 επ., 33% υπ. - 8% άριστες), Γαλιώτος, Μανωλάκης.