22-01-2021 20:20

Προβλημάτισε αλλά έβγαλε αντίδραση ο Ολυμπιακός στη Κρήτη, 3-1 τον Ο.Φ.Η.

Ο Ολυμπιακός αν και αιφνιάστηκε από τον Ο.Φ.Η. στο πρώτο σετ, επικράτησε στη Κρήτη με 3-1 σετ και πέτυχε τη πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League για το 2021.

Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τους 10 βαθμούς μετά από 4 αγωνιστικές και ανέβηκαν προσωρινά στη κορυφή της βαθμολογίας. Ο Ο.Φ.Η. που έδειξε καλά στοιχεία απέναντι στον Ολυμπιακό ακόμα αναζητεί τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα και πλέον στρέφει το βλέμμα του στο κρίσιμο παιχνίδι της Τετάρτης απέναντι στον Φίλιππο Βέροιας.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Σέρβος ακραίος Νίκολα Μιγιαήλοβιτς με 21 πόντους, ο Λετονός Χέρμανς Έγκλεσκανς πρόσθεσε 19, ενώ ο Θοδωρής Βουλκίδης είχε 9 χωρίς να χάσει επίθεση (9/9 τελειωμένες). Από πλευράς Ο.Φ.Η. ο Κρίστοφ Μαρκς είχε 20.

O OΦΗ στο καλύτερο σετ του μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα εκμεαταλεύτηκε την κακή υποδοχή του Ολυμπιακού.

Η ομάδα του Άκη Φλαούνα μπήκε δυνατά και παρότι βρέθηκε να χάνει με 12-10 από τον Ολυμπιακό κατάφερε να κάνει σερί 4-0 από το σερβίς του Ρουμελιωτάκη. Ο ακραίος του ΟΦΗ πήρε άσσο και έδωσε την ευκαιρία σε Χαντ, Μαρκς να τελειώσουν εύκολους πόντους. Ετσι ο ΟΦΗ προηγήθηκε με +2 και αύξησε τη διαφορά με τον άσσο του Μαρκς που έκανε το 18-14. Η διαφορά όχι μόνο συντηρήθηκε αλλά και με τον νέο άσσο του Γαλιώτου έκανε το σκορ 22-17 και έκλεισε το σετ με δύο επιθέσεις του Μαρκς και ένα λάθος σερβίς του Εγκλεσκαλνς.

Από το 2ο σετ ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Με το σερβίς του Βουλκίδη άνοιξε την υποδοχή του ΟΦΗ και ξέφυγε 7-2. Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την υποδοχή του και κυριάρχησε στην επίθεση με τον Εγκλεσκαλνς και τον Μιχαήλοβιτς και ξέφυγε 18-8. Η διαφορά συντηρήθηκε και έφτασε σε νταμπλ (22-11) με τον άσσο του Εγκλεσκαλνς. Το σετ έκλεισε 25-14 με το χαμένο σερβίς του Γαλιώτου.

Ο ΟΦΗ τα έπαιξε όλα για όλα στο 3ο σετ όταν κρατήθηκε στα ίσια στο σκορ με τον Ολυμπιακό μέχρι το 14-14. Ο κεφάτος Εγκλεσκαλνς και ο άσσος του Όκολιτς σε σερί καλών σερβίς έφεραν και σερί 4-0 για το 18-14. Η διαφορά όχι μόνο συντηρήθηκε αλλά και αυξήθηκε όταν ο Ολυμπιακός απελευθερωμένος σε άμυνα και επίθεση έκλεισε άνετα το σετ 25-18 με μπλοκ του Στιβαχτή στο Ντράγκο.

Στο 4ο σετ απλά επιβεβαιώθηκε η κυριαρχία του Ολυμπιακού στον αγώνα. Με το σερβίς του Στιβαχτή και τα τελειώματα του Μιχαήλοβιτς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-1. Η διαφορά μεγάλωσε με τον Μιχαήλοβιτς στο σερβίς και οι ερυθρόλευκοι πήγαν σε νταμπλ (16-8). Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και ο Ολυμπιακός επικράτησε 25-15 για το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Αγγελίδης, Βελώνης, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης, Επόπτες: Κανδηλιεράκης, Κόκκας, Γραμματεία: Αβραμοπούλου.

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-19
2ο σετ: 3-8, 8-16, 10-21, 14-25
3ο σετ: 7-8, 14-16, 16-21, 18-25
4ο σετ: 3-8, 8-16, 12-21, 15-25

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 4 άσσους, 42 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-19, 14-25, 18-25, 15-25) σε 92'

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Ντράγκο 8 (5/12 επ., 3 μπλοκ), Χαντ 8 (7/17 επ., 1 άσσος, 55% υπ. - 15% άριστες), Μαρκς 20 (17/41 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 5 (4/13 επ., 1 άσσος, 53% υπ. - 47% άριστες), Γαλιώτος 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Καρατζάς 3 (3/7 επ.) / Βελούδης (λ, 64% υπ. - 32% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (2/8 επ., 53% υπ. - 26% άριστες), Τάλερ, Φραγκιαδάκης 1 (1/1 επ.), Μανωλάκης 1 (1/1 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 8 (6/17 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. - 30% άριστες), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 21 (16/21 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 27% υπ. - 13% άριστες), Έγκλεσκανς 19 (16/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 9 (9/9 επ.), Όκολιτς 10 (7/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 60% υπ. - 47% άριστες), Χαραλαμπίδης, Κασαμπαλής, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης.