02-02-2019 21:07

Γιορντάνοφ από τα παλιά σε επεισοδιακό 3-0 του Παναθηναϊκού επί της ΑΕΚ (φωτό)

Με τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ να θυμίζει τον παλιό καλό εαυτό του και τον Παναγιώτη Πελεκούδα να υπογράφει το εντυπωσιακό φινάλε στο ντέρμπι των ανατροπών ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-0 την ΑΕΚ και γιόρτασε τα 111α γενέθλια του συλλόγου (3/2).

Οι πράσινοι νίκησαν πιο δύσκολα απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ και χρειάστηκε να κάνουν δύο μεγάλες ανατροπές στα δύο πρώτα σετ. Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός είχε προβάδισμα 18-13 αλλά η ΑΕΚ έκανε την προσπέραση χωρίς να καταφέρει να πάρει το σετ που θα την έβαζε στον αγώνα.

Τράβηγμα πάλι ο Τζιουμάκας

Μεγάλος άτυχος της ΑΕΚ ήταν ο Γιώργος Τζιουμάκας που για δεύτερη φορά μέσα στη σεζόν ένιωσε πόνο θλάσης στο γαστροκνήμιο και αποχώρησε στο 7-7 του 1ου σετ. Ο αγώνας είχε δύο μεγάλες ανατροπές για τον Παναθηναϊκό στο 1ο σετ και στο 2ο σετ, ενώ στο 3ο σετ η ΑΕΚ ανέτρεψε το προβάδισμα του Παναθηναϊκού αλλά οι πράσινοι μετά από δύο μεγάλες διακοπές κράτησαν τη νίκη με σερβίς φωτοβολίδες του Πελεκούδα.

Ραντεβού στο Μετς την Τετάρτη

Ο Παναθηναϊκός νίκησε για πρώτη φορά εφέτος την ΑΕΚ μετά από δύο ήττες με 3-2 σετ στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και στον Α΄γύρο του πρωταθλήματος και με αυτή τη νίκη ανέβηκε στους 21 βαθμούς και τραβάει πορεία μέσα στην 4αδα. Η ΑΕΚ έμεινε στους 10 βαθμούς και όπως είπε και ο προπονητής της Σωτήρης Δρίκος χρειάζεται πολύ δουλειά και χρόνο για να ανακάμψει. Πάντως την Τετάρτη 6/2 οι δύο ομάδες θα έχουν νέο ραντεβού στο Μετς για το κύπελλο σε αγώνα νοκ άουτ. Κορυφαίος της ΑΕΚ ήταν ο Χραλαμπίδης ενώ ο μόνος τομέας που πήγε καλά ήταν το μπλοκ (11 συνολικά).

Σερί 7-0 και ανατροπή από 15-21

Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το 1ο σετ με την ΑΕΚ να έχει προβάδισμα με 21-15 αλλά ο Παναθηναϊκός με ένα μεγάλο σερί 7-0 από το σερβίς του Γιάκομπεσν κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Μοιραίος παίκτης της ΑΕΚ ήταν ο Στοΐλοβιτς. Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγώνα, αλλά η ΑΕΚ με το σερβίς του Λάππα χάλασε την υποδοχή του Ράπτη και ξέφυγε αρχικά 11-8. Τα λάθη στον Παναθηναϊκο συνεχίστηκαν και ο Σελαφζούν έβγαζε ασίστ για το 16-10 υπέρ της Ενωσης που κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 21-6. Από εκεί και πέρα όλα άλλαξαν. Το μπλοκ αλλά και το σερβίς του Γιάκομπσεν αποδιοργάνωσαν την ΑΕΚ. Ο Στοϊλόβιτς έπαιρνε χαλασμένες μπάλες που δε μπόρεσε να τελειώσει και έτσι με σερί 6-0 ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 22-21. Στο 23-23 ο Στοΐλοβιτς κάρφωσε στο φιλέ (24-23) και στην επόμενη φάση κάρφβσε επίσης άουτ (25-23).

Δύο μεγάλα σερί

Όπως και στα μισά του 1ου σετ, έτσι και στο 2ο σετ η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει προβάδισμα +3 (14-11) αλλά και πάλι έπαθε «μπλακ άουτ» στην υποδοχή της. Ο Παναθηναϊκός αυτή τη φορά με το φλοτ του Πελεκούδα κατάφερε και πάλι να φέρει τα πάνω κάτω και αυτή τη φορά ακόμα πιο εύκολα. Με νέο σερί 5-0 ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 16-14 ενώ στο 18-17 ήταν η σειρά του Σωτήρη Πανταλέοντα να βάλει την υπογραφή του με το δικό του φλοτ σερβίς και με νέο σερί 6-0 να εκτοξεύσει την διαφορά στο 24-17 κλείνοντας το σετ 25-18.

Το σετ των διακοπών

Το τρίτο σετ ήταν νευρικό και σημαδεύτηκε από δύο μεγάλες διακοπές στον αγώνα. Η πρώτη στο 21-20 όταν δόθηκε πόντος στον Παναθηναϊκό και οι παίκτες της ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκαν ότι η μπάλα δεν χτύπησε στο τερέν τους αλλά και στο 23-22 για την ΑΕΚ όταν έπαθε βλάβη ο βασικός ηλεκτρονικός υπολογιστής του ηλεκτρονικού φύλλου αγώνος και χρειάστηκαν 20 λεπτά μέχρι να συνδεθεί το εφεδρικό. Και σε αυτό το σετ είχαμε ανατροπές και συγκινήσεις. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 18-13 κι εκεί έγινε η φάση που λίγο έλλειψε να γυρίσει τον αγώνα. Ο Γιορντάνοφ που είχε ήδη βρει ρυθμό σέρβιρε και ζήτησε «άσσο». Οι διαιτητές έδωσαν «άουτ» παρότι η μία κάμερα έδειχνε «άουτ» και η άλλη «μέσα». Η ΑΕΚ εκμεταλεύτηκε τον εκνευρισμό στους πράσινους και κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει αλλά με τον άσσο του Σελαφζούν να προηγηθεί 21-20 και 23-22 με τον άσσο του Χαραλαμπίδη ενώ έφτασε και σε σετ μπολ (24-23) με το χαμέμο σερβίς του Ράπτη. Με τον Γιορντάνοφ να κερδίζει δύσκολη κόντρα οι πράσινοι πέρασαν 25-24, είχαν συνέχεια το προβάδισμα και στο 27-27 ο Ράπτης με δύσκολη επίθεση έκανε το 28-27 και ο Πελεκούδας με σερβίς φωτοβολίδα έκλεισε τον αγώνα 29-27 και 3-0 σετ εν μέσω αποθέωσης.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Νικολόπουλος