18-11-2018 01:02

Η 34η σερί νίκη του Ολυμπιακού έγινε με 3-1 στο Βραχάτι (photo)

Βελτιωμένος στην υποδοχή και στο σερβίς ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το Βραχάτι επικρατώντας με 3-1 σετ του Παμβοχαϊκού.

Ο Ραφαήλ Κουμεντάκης και ο Γερούν Ράουβερντινκ μαζί με τον Καναδό Σμιτ έκαναν την διαφορά στην επίθεση του Ολυμπιακού ενώ ο Παμβοχαϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ όταν προηγήθηκε 21-18 αλλά δεν αξιοποίησε το προβάδισμα. Ο Ολυμπιακός όπως και στο 1ο σετ ήταν αποτελεσματικός στο φινάλε και πήρε προβάδισμα ασφαλείας 2-0 σετ. Στο 3ο σετ ο Παμβοχαϊκός πήρε μεγάλη διαφορά 10 πόντων, ενώ στο 4ο σετ ο Ολυμπιακός πήρα από την αρχή προβάδισμα ενώ αποβλήθηκε ο Νίκος Ρουμελιώτης για διαμαρτυρία στους διαιτητές μετά από μία υπόδειξη φιλέ.

Ο Ολυμπιακός με ρεσιτάλ του Σμιτ μπήκε δυνατά στον αγώνα με προβάδισμα 6-1. Η διαφορά κρατήθηκε σε όλο το σετ, ο Παμβοχαϊκός έκλεισε το σκορ στο 21-23 με τον Αμπράο αλλά το χαμένο σερβίς του ιδίου και το λάθος του Ολιβέιρα έκαναν το 25-21 και το 1-0 σετ για τον Ολυμπιακό εν μέσω αποθέωσης από τους οπαδούς του που ταξίδεψαν στο Βραχάτι. Στο γυμναστήριο Γ.Τριαντάφυλλος βρέθηκε και ο πρόεδρος του Ερασιτέχνη Ολυμπιακού Μιχάλης Κουντούρης.

Στο 2ο σετ ο Παμβοχαϊκός ισορρόπησε την υποδοχή του και ανέβασε τα ποσοστά του στην επίθεση. Οι δύο ομάδες έφτασαν στο 14-14 κι εκεί ο Παμβοχαϊκός το χαμένο σερβίς του Μπέμε, την επίθεση του Αμπράο και το λάθος του Κουμεντάκη έκανε το 17-14. Ο Αμπράο με επίθεση συντήρησε το +3 (21-18) αλλά ο Δημητριάδης έχασε το σερβίς και ο Ανδρεάδης πήρε άσσο. Με νέο λάθος του Γκλαντσόουν έγινε το 21-21. Ο Ρουμελιώτης έκανε το 22-21 και ο Ράουβερντινκ ισοφάρισε 22-22. Ο άσσος από τον Τερβαπόρτι και δύο καθοριστικοί πόντοι από Ράουβερντινκ, Μπέμε έκριναν το σετ 25-22 για τον Ολυμπιακό που έκανε το 2-0 σετ.

Ο Παμβοχαϊκός ξέσπασε στο 3ο σετ όπου με τα σερβίς του Ρούμπο και του Αμπράο έκανε δύο μεγάλα σερί με 3-0 και 4-0 και ανέβασε την διαφορά στο 16-6. Με το χαμένο σερβίς του Μπέμε το σετ έκλεισε 25-17 και ο Παμβοχαϊκός μείωσε σε 2-1 σετ. Ο Ράουβερντινκ έκανε την διαφορά στο ξεκίνημα του 4ου σετ και ο Ολυμπιακός ξέφυγε 4-1. Ακολούθησε η πίεση του Σμιτ στο σερβίς αλλά και τα λάθη των γηπεδούχων που ανέβασαν την διαφορά σε νταμπλ σκορ (12-6). Το μόνο που κατάφερε ο Παμβοχαϊκός είναι να κάνει σερί 3-0 με το οποίο μείωσε τη διαφορά σε 18-22 αλλά οι επιθέσεις του Σμίτ και τα λάθη των γηπεδούχων τελείωσαν τον αγώνα για τον Ολυμπιακό.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μουλά Λ.