18-04-2018 00:34

Κρίσιμη μονομαχία παραμονής στην Αλεξανδρούπολη

Από την Αλεξανδρούπολη αρχίζει ο Β΄γύρος των πλέι άουτ με τον Εθνικό να υποδέχεται τη Νίκη Αιγινίου σε αγώνα που ίσως κρίνει ένα εισιτήριο για την παραμονή στην Volley League Πάμε Στοίχημα. Οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες με 4 βαθμούς στην ειδική βαθμολογία των πλέι άουτ. (πλέι άουτ, 4η αγωνιστική, 18/4, 19.00, ΕΡΤ2, Διαιτητές: Μυλωνάκης, Βουδούρης)

Εάν ο Εθνικός νικήσει με τρίποντο τότε εξασφαλίζει την παραμονή του ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα των υπολοίπων δύο αγώνων του τουρνουά. Η Νίκη για να εξασφαλίσει 100% την παραμονή της από αυτό το ματς θα πρέπει να νικήσει 3-0 σετ ή 3-1 σετ και με διαφορά πόντων καλύτερη του +9.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης στο Αιγίνιο κατάφερε να νικήσει 3-1 σετ με διαφορά πόντων 98-89, αλλά προέρχεται από την εντός έδρας ήττα από τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ. Όπως γίνεται αντιληπτό και στους τρεις αγώνες του Α΄γύρου των πλέι άουτ νίκησαν οι φιλοξενούμενοι.

.Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης είπε: «Έχουμε μία ακόμα ευκαρία να εξασφαλίσουμε την παραμονή μας και να τελειώνουμε μία ώρα νωρίτερα. Κρατάμε την τύχη στα χέρια μας αλλά ο αγώνας θα είναι πολύ δύσκολος. Υπάρχει πίεση και οι ομάδες είναι στα όρια τους. Δεν είναι τυχαίο πως και στα τρία ματς που παίχτηκαν νίκησαν σε όλα οι φιλοξενούμενοι.

Τέτοιες ώρες μιλούν οι ομάδες που έχουν ψυχραιμία, πάθος και ηγέτες. Εάν κάνουμε μία εμφάνιση όπως στο Αιγίνιο θα πάρουμε τη νίκη. Με τρίποντο και κλειδώσουμε και μαθηματικά την παραμονή μας».Η Νίκη Αιγινίου στοχεύει αρχικά στη νίκη και ιδανικά στο τρίποντο με καλύτερη διαφορά από το ματς που έχασε από τον Εθνικό στην έδρα της ώστε να πάρει το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας. Στην αποστολή απόψε ενσωματώθηκε και ο 18χρονος ακραίος Γιώργος Παπαλεξίου που πήρε ειδική άδεια από την Εθνική εφήβων που προετοιμάζεται στο Λουτράκι

.Ο προπονητής της ομάδας της Νίκης Αιγινίου Γιώργος Οικονομίδης δήλωσε: «Είμαστε έτοιμοι για έναν δύσκολο αγώνα. Με οδηγό την εμφάνιση που κάναμε στην Κυψέλη κόντρα στον Παναθηναϊκό και με συναίσθηση των μεγάλων ευθυνών που έχουμε αυτές τις ώρες βρισκόμαστε εδώ για να παλέψουμε για τη νίκη. Και οι τρεις ομάδες έχουν μικρές διαφορές μεταξύ τους και αυτό έχει φανεί στους τρεις πρώτους αγώνες.

Ηρθε και ο Παπαλεξίου και είμαστε αγωνιστικά και ψυχολογικά έτοιμη για μία ακόμα μεγάλη δοκιμασία. Τίποτα δεν είναι εύκολο αλλά μπορούμε να πάρουμε το τρίποντο που θα μας κρατήσει από αύριο στην κατηγορία».

Το Πανόραμα των Play out (9-11 θέσεις):

1η αγωνιστική: Γυμναστήριο Αιγινίου  ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου – ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης 1-3 (25-23, 23-25, 23-25, 18-25)

2η Αγωνιστική: Τετάρτη 11 Απριλίου,  Παναθηναϊκός – Νίκη Αιγινίου 2-3 (25-22, 25-20, 20-25, 23-25, 11-15)

3η Αγωνιστική: Κυριακή 15 Απριλίου, Εθνικός Αλεξ. – Παναθηναϊκός 2-3 (22-25, 25-23, 25-14, 20-25, 07-15)

4η Αγωνιστική: Τετάρτη 18 Απριλίου, 19.00: Εθνικός Αλεξ. – Νίκη Αιγινίου

5η Αγωνιστική: Πέμπτη 26 Απριλίου Νίκη Αιγινίου – Παναθηναϊκός

6η Αγωνιστική: Δευτέρα 30 Απριλίου Παναθηναϊκός – Εθνικός Αλ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ PLAY OUT (9-11 θέσεις)