30-04-2017 21:45

«Ισόβια» πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ζενίτ Καζάν (video)

Η Ζενίτ Καζάν πέρασε πλέον στο πάνθεον του ευρωπαϊκού βόλεϊ με την τρίτη συνεχόμενη κατάκτηση του Τσάμπιονς Λιγκ και πέμπτη συνολικά για τους «Πολεμιστές». Η αρμάδα του Βλάντιμιρ Αλέκνο έδειξε για τρίτη συνεχή χρονιά γιατί θεωρείται η καλύτερη ομάδα της Ευρώπης, νικώντας με 3-0 την οικοδέσποινα Περούτζια και έτσι συνεχίστηκε η... αυτοκρατορία της Ρωσίας, με το βαρύτιμο τρόπαιο να πηγαίνει σε ρωσικά χέρια για 6η συνεχή χρονιά.

Με τους Γουιλφρέδο Λεόν και Μαξίμ Μικχαΐλοφ να δείχνουν γιατί είναι οι κορυφαίοι στις θέσεις που αγωνίζονται, έδωσαν μία πραγματική παράσταση στον κόσμο που γέμισε το «Palalottomatica» της Ρώμης. Ο Μικχαΐλοφ δεν κοβόταν στην επίθεση και ο Λεόν με τέσσερις συνεχόμενους άσσους στο τρίτο σετ ανάγκασε 12.000 θεατές να σηκωθούν και να τον χειροκροτήσουν.

Η Ζενίτ Καζάν πέτυχε το ιστορικό three-peat με δύο μόλις χαμένα σετ σε όλη την διοργάνωση, ολοκληρώντας μία μαγική σεζόν.

Η Περούτζια δίκαια έφτασε μέχρι τον τελικό, όπου ηττήθηκε όμως από μία καλύτερη ομάδα, δείχνοντας σε πολλά σημεία του αγώνα την απειρία της σε τέτοιου είδους αγώνες.

Εύκολα το 1-0 η Ζενίτ

Η Περούτζια με τον... αέρα της γηπεδούχου ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 10-7. Όμως σε εκείνο το σημείο φάνηκε η απειρία της από τέτοιου είδους αγώνες και η Ζενίτ την τιμώρησε. Προηγήθηκε με 13-14 και με σερί 5-0 έκανε το 13-19, με τον Μικχαΐλοφ να είναι κυριολεκτικά ασταμάτητος σε επίθεση και μπλοκ. Οι ρώσοι είχαν καλύψει το φιλέ και το 15-25 ήρθε φυσιολογικά.

Ντέρμπι και στο τέλος... Μικχαΐλοφ

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 13-13. Με επίθεση του Λεόν και μπλοκ του Γκούτσαλιουκ προηγήθηκε με δύο (13-15) αλλά ο Βόλβιτς αστόχησε στο σερβίς για το 14-15, ενώ αμέσως μετά το διπλό μπλοκ της Περούτζια σταμάτησε τον Άντερσον για την ισοφάριση (15-15). Μάλιστα οι γηπεδούχοι με άσσο του Ντε Τσέκο πέρασαν μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15). To σετ παρέμεινε ντέρμπι, ο Ατανασίγιεβιτς με άσσο έκανε το 20-19, όμως έκανε λάθος αμέσως μετά και έστειλε την μπάλα στο φιλέ (20-20). Ο ίδιος έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του (21-20) αλλά μετά ο Σέρβος διαγώνιος έχασε τρεις συνεχόμενες ευκαιρίες για το +2 της Περούτζια, με τον Βόλβιτς να τον σταματάει για το 21-21.

O Γκούτσαλιουκ έβαλε μπροστά τη Ζενίτ με 22-23 στην κόντρα επίθεση, με τον Αλέκνο να δικαιώνεται με την είσοδο του Σιβοσέλες που δυσκόλεψε την υποδοχή της Περούτζια. Ο Μικχαΐλοφ έδωσε το σετ μπολ στη Ζενίτ και ο ίδιος αμέσως μετά έκανε το 23-25 για το 0-2 των Ρώσων.

Ρεσιτάλ του Λεόν και... three-peat

Εκπληκτικά ξεκίνησε τον αγώνα στο τρίτο σετ η Ζενίτ. Με τον Γουιλφρέδο Λεόν να πετυχαίνει τέσσερις (!) συνεχόμενους άσσους η ρωσική ομάδα προηγήθηκε 6-12, βάζοντας από νωρίς... ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες είχε η Περούτζια για να επιστρέψει στον αγώνα. Το νερό είχε μπει στο αυλάκι και το ρεσιτάλ της Ζενίτ από το σερβίς συνεχίστηκε με τον Άντερσον να πετυχαίνει δύο συνεχόμενους άσσους δίνοντας αέρα 7 πόντων στην ομάδα του (10-17). Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (11-21) για να τελειώσει το σετ και ο αγώνας με μπλοκ του Γκότσαλιουκ στον Ατανασίγιεβιτς για το 14-25.

Διαιτητές: Σιμόνοβιτς (Σερβία), Ακίντσι (Τουρκία)

1ο σετ: 8-6, 13-16, 14-21, 15-25
2ο σετ: 7-8, 16-15, 21-20, 23-25
3ο σετ: 6-8, 9-16, 11-21, 14-25

*Οι πόντοι της Περούτζια προήλθαν από 3 άσσους, 27 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και της Ζενίτ Καζάν προήλθαν από 11 άσσους, 38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (15-25, 23-25, 14-25) σε 86'

ΠΕΡΟΥΤΖΙΑ (Μπερνάρντι): Μπούτι 4 (4/6 επ), Ζάιτσεφ 14 (11/18 επ, 3 μπλοκ, 53% υπ - 26% άριστες), Μπέργκερ 2 (2/8 επ, 35% υπ - 12 άριστες), Ατανασίγιεβιτς 9 (6/19 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντε Τσέκο 1 (άσσος), Ποντρασκάνιν 6 (4/9 επ, 2 μπλοκ) / Μπάρι (λ, 35% υπ - 10% άριστες), Τσερνοκόσεφ, Μπιραρέλι.

ΖΕΝΙΤ ΚΑΖΑΝ (Αλέκνο): Άντερσον 7 (4/14 επ, 3 άσσοι, 83% υπ - 33% άριστες), Λεόν 16 (12/19 επ, 4 άσσοι, 32% υπ - 16% άριστες), Βόλβιτς 3 (1/1 επ, 2 μπλοκ), Μπούτκο 4 (2/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκούτσαλιουκ 8 (4/4 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μικχαΐλοφ 19 (15/20 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Βερμπόφ (λ, 70% υπ - 10% άριστες), Σιβοσέλες.