04-04-2018 22:03

«Μπρέικ» η Κηφισιά με σούπερ Σοάρες

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σοάρες «έσπασε» την έδρα του Ηρακλή Πετοσφαίριση και με νίκη 3-0 σετ στον πρώτο αγώνα της Α΄φάσης των πλέι οφ για τις θέσεις 1-8 πήρε προβάδισμα για πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Ο επόμενος αγώνας είναι προγραμματισμένος στο Ζηρίνειο την Τετάρτη 11 Απριλίου και η Κηφισιά χρειάζεται μία ακόμα νίκη για την πρόκριση.

Η Κηφισιά έκανε εκπληκτική εμφάνιση με λίγα λάθη, καλή τακτική και 61% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, ενώ ο Ηρακλής έκανε κακή εμφάνιση και μάλιστα γνώρισε την δεύτερη εντός έδρας ήττα στην εφετινή σεζόν (η πρώτη ήταν από τον Ολυμπιακό με 3-2 σετ).

Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου ο «γηραιός» οικοδόμησε μεγάλη διαφορά αλλά ο ΑΟΠ Κηφισιάς γύρισε τον αγώνα.

Ο Ηρακλής προηγήθηκε 11-5, 20-15 και 22-18 αλλά η Κηφισιά με αντεπίθεση διαρκείας από φοβερό σερί του Σοάρες έκανε σερί 5-0 και προσπέρασε 23-22 αλλά πήρε το σετ 26-24 με επίθεση του Χαντ και μπλοκ του Σονάρι.Διαιτητές: Παπαδογούλας, Βασιλειάδης.

Διακύμανση1ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 20-252ο σετ: 8-4, 16-11, 21-17, 24-263ο σετ: 3-8, 8-16, 12-21, 16-25*

Οι πόντοι του Ηρακλή Πετοσφαίριση προήλθαν: 3 άσσοι, 35 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν 3 άσσοι, 39 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 24-26, 16-25) σε 72΄.ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ορφανός): Προύσαλης 1π. (1 μπλοκ), Τζιουμάκας 13 (10/16επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 82%υπ. 65%αρ.), Εφραιμίδης 8 (5/15, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 71%υπ. 54%αρ.), Σμαραγδής 5 (4/6, 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 4 (4/7), Αρμενάκης 13 (12/26, 1 άσσος) / Μπαμπαλιούτας (λ. - 77%υπ. 62%αρ.), Μπουράκης (λ), Μούχλιας.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (0/2επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χαντ 14 (14/24), Ντε Σόουζα Σοάρες 15 (12/17επ., 3 μπλοκ, 74%υπ. 52%αρ.), Παπαγγελόπουλος 5 (4/4, 1 άσσος), Βόιτσικ (80%υπ. 70%αρ.), Σονάρι 9 (7/8, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Κάπελας λ. - (67%υπ., 50%αρ.), Πολυχρονιάδης, Παπαδόπουλος, Μανίκας, Εφραιμίδης 3 (2/4, 1 μπλοκ, 50%υπ. 50%αρ.).

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Ήταν πολύ κακό παιχνίδι για εμάς σήμερα. Δυστυχώς δεν εκμεταλλευτήκαμε την έδρα μας, ήμασταν εκτός παιχνιδιού από την αρχή. Στο τέλος του δεύτερου σετ κάναμε απίστευτα λάθη και νομίζω ότι κάπου εκεί ρίξαμε λευκή πετσέτα. Δεν τα παρατάμε, σκοπός μας είναι να πάμε στην Κηφισιά και να φέρουμε στην έδρα μας την πρόκριση. Θα δημιουργήσουμε την φλόγα, εγώ προσωπικά θα την δημιουργήσω. Δεν θα αφήσω να γίνει ξανά αυτή η εμφάνιση » . » .

Ο προπονητής της Κηφισίας Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε :«Ήταν μια νίκη της πρώτης μέρας και έχει και συνέχεια. Στα πλέι οφ δεν πανυγυρίζεις με ένα παιχνίδι, έχουμε απλά κερδίσει το πρώτο. Η έδρα δεν παίζει ρόλο και οι δύο ομάδες είναι πολύ καλές, και οι δύο είναι αρκετά κουρασμένες σίγουρα και ψυχικά και σωματικά. Είναι όλα ρευστά, όπως κερδίζεις μπορείς και να χάσεις και το αντίθετο. Πάντως για μένα και οι δύο ομάδες είναι σε ένα επίπεδο που πρέπει να πανηγυρίζουν για εδώ που είναι »