15-12-2017 07:05

Ανατροπή για τον ΠΑΟΚ, 3-1 τον Παναθηναϊκό

Στο ντέρμπι που έριξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Volley League, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-1 του Παναθηναϊκού και αύξησε τη διαφορά του από τον τρίτο Φοίνικα Σύρου στους 5 βαθμούς.
Ο Ντανιέλε Ρίτσι ξεκίνησε τον αγώνα με τον Παπαδόπουλο αντί του Γκιόν, αλλά ο Ολλανδός ακραίος αγωνίστηκε βασικός από το 2ο σετ και μετά. Στους 19 πόντους σταμάτησε ο Γκόμεζ, από 14 πόντους πήραν οι Πελεκούδας και Σαφράνοβιτς. Από την άλλη μεριά ο Μπέλος πάλεψε, αλλά ο ΠΑΟΚ από το δεύτερο σετ ανέβασε την αποτελεσματικότητά του.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο μέχρι το 21-17. Τότε ο Πανταλέων πήρε τον πόντο για να πάει στο σερβις ο Ένσινγκ. Ένα μπλοκ πάνω στον Παπαδόπουλο και μία κόντρα επίθεση από τον Μπέλο έβαλαν και πάλι τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι (21-20).  Στο ματς μπήκε  ο Γκιόν που διαμόρφωσε το 22-20 και ο Μπέλος με δύο συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους (22-22).  Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πρώτος στο σετ μπολ (24-23) με πόντο του Γκιόν, αλλά ο Παναθηναϊκός έβρισκε τον τρόπο να ισοφαρίζει. Με μπλοκ πάνω στον Σαφράνοβιτς πήρε το πάνω χέρι (28-29) μετά από 5 χαμένες ευκαιρίες του ΠΑΟΚ.  Στο 31-31,  ο Σαφράνοβιτς αστόχησε σε κόντρα επίθεση και στη συνέχεια ο Παπαδόπουλος δέχθηκε το μπλοκ για να πάρει ο Παναθηναϊκός το πρώτο σετ.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε. Πήρε μια διαφορά ασφαλείας από την αρχή του δεύτερου σετ (8-3) και η διαφορά αυξήθηκε  με μπλοκ πάνω στον Ένσινγκ και πόντο του Σαφράνοβιτς (17-10), ενώ το σετ τελείωσε με χαμένο σερβις του Μπολζάνι και μπλοκ του Πελεκούδα στον Βραζιλιάνο.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο σετ. Το 9-5 έγινε 12-5 με το σερβις του Βάλκιερς, άνοδο στο μπλοκ του ΠΑΟΚ και συνεχόμενα λάθη των πρασίνων. Η διαφορά έφτασε στους 9 με τον Τακουρίδη (15-6) και στους 11 με τον πρώτο χρόνο του Πελεκούδα (20-9). Ο Παναθηναϊκός μάζεψε λίγο τη διαφορά, πριν ο Γκόμεζ τελειώσει το σετ.

Ανάλογη εξέλιξη είχε και το 4ο σετ.  Το  14-11 έγινε 18-11 με τον Γκιόν στο σερβίς και τον Σαφράνοβιτς στην τελευταία επίθεση. Με άσσο του Παντακίδη διαμορφώθηκε το 21-12 και ο ΠΑΟΚ έκανε εύκολα το 3-1.

Διαιτητές: Αβραμίδης - Δεληκωστίδης