13-12-2017 23:19

«Άνοιξε λογαριασμό» στο Βραχάτι η Νίκη Αιγινίου

Την πρώτη του νίκη στο Βραχάτι στην ιστορία των αναμετρήσεων με τον Παμβοχαϊκό πανηγύρισε η Νίκη Αιγινίου και για πρώτη φορά σημείωσε τρεις συνεχόμενες νίκες στη μεγάλη κατηγορία.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αργύρη Μαυροβουνιώτη η ομάδα του Αιγινίου προηγήθηκε 2-0 σετ αλλά πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ με 3-2 σετ καθώς ο Παμβοχαϊκός επιχείρησε την ανατροπή αλλά δεν την ολοκλήρωσε. Πολύ καλή εμφάνιση έκαναν ακόμα ο Μανώλης Δημητριάδης, ο Θανάσης Ντίνας στο μπλοκ και ο Ζένια Γκόρτσανιουκ. Από τον Παμβοχαϊκό ο Νίκος Παλέντζας σήκωσε το βάρος των επιθέσεων αλλά πολύ καλή πήγε και ο Θεόδωρος Βουλκίδης. Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το 4ο σετ όπου η Νίκη Αιγινίου προηγήθηκε 22-18 αλλά ο Παμβοχαϊκός κατάφερε με καλές άμυνες και μπλοκ να γυρίσει το σκορ και να οδηγήσει το ματς στο τάιο μπρέικ. Εκεί η Νίκη πήρε από την αρχή προβάδισμα δύο πόντων το οποίο παρά την πίεση του Παμβοχαϊκού το διατήρησε μέχρι το τέλος για το 15-13.

Νίκη Αιγινίου έδειξε από το 1ο σετ πως θέλει να πετύχει κάτι ξεχωριστό στο Βραχάτι. Οταν ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε με 12-10 και 15-13 έδωσε την απάντηση της με τους Μαυρουνιώτη, Γκόρτσανιουκ από τα άκρα και τον άλλοτε πασαδόρο του Παμβοχαϊκού Μανώλη Δημητριάδη στη θέση του σερβίς. Με συνολικό σερί 6-0 η Νίκη προσπέρασε 19-15 και πήρε το σετ με 25-19.

Με το σερβίς του Ντίνα η Νίκη άνοιξε διαδρόμους και στο 2ο σετ με προβάδισμα 5-1. Ο Παμβοχαϊκός ήταν νευρικός και δεν είχε απαντήσεις σε υποδοχή και οργάνωση παιχνιδιού. Η διαφορά όχι μόνο κρατήθηκε σε όλο το σετ αλλά και με τους Στρούγκαρ, Μαυροβουνιώτη σε κέφια αυξήθηκε με δύο ακόμα σερί 3-0 και έκλεισε με +9 (25-19).

Ο Παμβοχαϊκός έφερε τον αγώνα σε ισορροπία στην αρχή του 3ου σετ και μετά το 5-5 άρχισε την αντεπίθεση με τον Παλέντζα και τον Δαλακούρα ο οποίος πίεσε στο σερβίς. Με το πρώτο σερί 3-0 ξέφυγε 10-6 και το δεύτερο σε 17-11 κατακτώντας εύκολα το σετ 25-17.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ όπου μετά το 8-8 η Νίκη με πρωταγωνιστές τους Μαυροβουνιώτη, Ντίνα έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 12-8 και 13-9. Ο Παμβοχαϊκός με τους Βουλκίδη, Παλέντζα απάντησε με δικό του σερί 5-0 και προσπέρασε 14-13. Η Νίκη και πάλι με το σερβίς βγήκε μπροστά. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Ροντρίγκεζ να κάνει εκπληκτικό σερί και να δώσει προβάδισμα στη Νίκη με 20-16. Ολα φαίνονταν πως είχαν κρίθει αλλά ο Παμβοχαϊκός με σερί 5-0 από το σερβίς του Μοράλες. Ο πορτορικανός πασαδόρος του Παμβοχαϊκού πήρε δύο άσσους και έδωσε την ευκαιρία σε Βουλκίδη, Παλέντζα να πάρουν εύκολους πόντους και να κάνει ο Παμβοχαϊκός το 23-21. Ο Μαυροβουνιώτης μείωσε αλλά ο Παλέντζας και μία διπλή φοβερή ενέργεια του Κολτσιάκη σε άμυνα και επίθεση έδωσαν το σετ στον Παμβοχαϊκό 25-23 για το 2-2 σετ.

Στο 5ο σετ η Νίκη ήταν έναν πόντο μπροστά και ο Μαυροβουνιώτης με κόντρα επίθεση έκανε το 8-6. Η Νίκη δεν έκανε άλλο χοντρό λάθος, κράτησε τη διαφορά με αποτελεσματικές αλλαγές από Στρούγκαρ και Ροντρίγκεζ ο οποίος πέτυχε και τον νικητήριο πόντο για το 15-13 και το 3-2 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κυριοπούλου.

1ο σετ: 8-7, 15-16, 16-21, 19-25
2ο σετ: 3-8, 10-16, 15-21, 16-25
3ο σετ: 8-6, 16-10, 21-12, 25-17
4ο σετ: 8-7, 14-16, 18-21, 25-23
5ο σετ: 4-5, 8-10, 11-12, 13-15

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 56 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 7 άσσους, 55 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (19-25, 16-25, 25-17, 25-23, 13-15) σε 113'

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Μοράλες 2 (2 άσσοι), Γλάντστοουν 10 (8/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωτσάκης 3 (2/11 επ., 1 άσσος, 47% υπ. - 32% άριστες), Βουλκίδης 14 (9/16 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Παλέντζας 30 (28/54 επ., 2 μπλοκ), Δαλακούρας 10 (9/28 επ., 1 μπλοκ, 49% υπ. - 34% άριστες) / Γκαράς (λ, 63% υπ. - 37% άριστες), Γεωργίου, Σαρικεΐσογλου (25% υπ. - 25% άριστες).

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Μαυροβουνιώτης 22 (17/29 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ. - 36% άριστες), Ντίνας 6 (1/5 επ., 5 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 12 (10/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στρούγκαρ 20 (17/33 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 11 (8/25 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 45% υπ. - 27% άριστες) / Ράκοβιτς (λ, 60% υπ. - 40% άριστες), Παπαλεξίου, Ρεμπούτζιας, Μήλης.