10-12-2017 20:43

Η Νίκη Αιγινίου μπλόκαρε τα όνειρα της Παναχαϊκής

Με όπλο το σερβίς που απέφερε 9 άσσους και με 16 πόντους από μπλοκ η Νίκη Αιγινίου νίκησε την Παναχαϊκή με 3-1 σετ και πήρε πολύτιμο τρίποντο που την φέρνει στους 10 βαθμούς μαζί με τον Ηρακλή και την Κηφισιά.

Η Παναχαϊκή ξεκίνησε καλά με ανατροπή και την κατάκτηση του 1ου σετ αλλά στη συνέχεια δε μπόρεσε να κρατήσει την ποιότητα στην υποδοχή της και γνώρισε την ήττα. Η ομάδα της Πάτρας είναι η μοναδική που δεν έχει νίκη μετά την ολοκλήρωση της 7ης αγωνιστικής.

Στο 1ο σετ η Παναχαϊκή ακολούθησε έξυπνη τακτική, έμεινε κοντά στο σκορ και περιμένει τα λάθη της Νίκης για να δράσει. Η Παναχαϊκή πίεσε με το σερβίς του Κωστόπουλου, του Νιέβες και του Ρουμελιώτη και είχε προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 10-8. Η Νίκη ισορρόπησε τον αγώνα και απάντησε με το σερβίς του Μαυροβουνιώτη για ισοφάριση 11-11, ενώ με την άνοδο των Γκόρτσανιουκ, Στρούγκαρ έκανε το 16-14. Η Νίκη είχε συνέχεια προβάδισμα με 2-3 πόντους μέχρι το 24-22. Ο Στρούγκαρ έχασε το σερβίς και ο Κωστόπουλος με άσσο ισοφάρισε 24-24. Ο Γκόρτσανιουκ έβαλε και πάλι μπροστά τη Νίκη 25-24. Ακολούθως η ομάδα του Αιγινίου είχε δύο χαμένες κόντρα επιθέσεις και ο Ρουμελιώτης βρήκε ευκαιρία για ισοφάριση 25-25. Ο Ρουμελιώτης έδωσε το προβάδισμα 26-25 και το σετ έκλεισε με το μπλοκ των Οράμα, Σαλαβασίδη πάνω στον Στρούγκαρ.

Από το 2ο σετ η Νίκη Αιγινίου μπήκε πιο δυνατά και πήρε προβάδισμα 7-4. Στο 11-9 ο Ντίνας πήγε στο σερβίς και με φλοτ σερβίς στον Κωστόπουλο πήρε άσσο για το 12-9, ενώ ο Στρούγκαρ με επίθεση και μπλοκ έκανε το 14-9 και ο Ρουμελιώτης κάρφωσε στο φιλέ για το 15-9. Το +6 διατηρήθηκε μέχρι το 20-14 και εκεί η Νίκη άνοιξε κι άλλο τη διαφορά με τον Γκόρτσανιουκ για το 25-16 και την ισοφάριση 1-1 σετ.

Η Νίκη έχοντας κυριαρχήσει σταδιακά στο μπλοκ προηγήθηκε 9-6 στο 3ο σετ. Ο Ζένια Γκόρτσανιουκ ανέβασε σταδιακά ρυθμούς και έκανε τη διαφορά στην επίθεση. Ο Ρουμελιώτης μείωσε 9-7, αλλά η ομάδα του Θανάση Στράντζαλη με νέα μπλοκ έκανε σερί 3-0 και προηγήθηκε 12-7. Στο 15-11 η Νίκη έκανε νέο σερί με 3-0 ανεβάζοντας τη διαφορά στο +7 (18-11) και μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι. Η Νίκη με 25-18 έκανε το 2-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ. Η Νίκη με το μπλοκ και τον Γκόρτσανιουκ έκανε τη διαφορά αρχικά χτίζοντας προβάδισμα τριών πόντων μέχρι το 15-12. Ο Ρουμελιώτης κράτησε μόνος του την Παναχαϊκή κοντά στο σκορ καθώς με δύο προσωπικές του επιθέσεις μείωσε σε 15-14. Στο 17-15 με δύο επιθέσεις του Ρουμελιώτη η Παναχαϊκή ισοφάρισε 17-17, ενώ ακολούθησαν δύο μπλοκ από τους Οράμας, Σαλαβασίδη και οι πατρινοί με σερί 4-0 πήραν προβάδισμα 19-17. Η επίθεση του Γκόρτσανιουκ και το άουτ του Οράμας έκαναν το 19-19, ενώ ο Κολομβιανός κεντρικός της Παναχαϊκής έβαλε για τελευταία φορά μπροστά την ομάδα του στο σκορ (20-19). Ο Ρουμελιώτης έχασε μοναδική ευκαιρία σε κόντρα επίθεση αλλά από κούραση κάρφωσε πάνω στο φιλέ (20-20). Ο Οράμας χρεώθηκε φιλέ και η Νίκη πέρασε μπροστά 21-20. Με το άουτ του Οράμας έγινε το 22-20 και με τριπλό μπλοκ στον Ρουμελιώτη έγινε το 23-20, Ο Κουιντάτα στο πέναλτυ από το σερβίς του Γκόρτσανιουκ έκανε το 24-20 με συνολικό σερί 5-0. Ο Ρουμελιώτης μείωσε 24-21 και ο Μαυροβουνιώτης τελείωσε τον αγώνα 25-21 και 3-1 σετ.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Δεληκωστίδης.

1ο σετ: 6-8, 16-14, 21-18, 25-27
2ο σετ: 8-4, 16-10, 21-14, 25-16
3ο σετ: 8-3, 16-11, 21-14, 25-18
4ο σετ: 8-5, 16-14, 21-20, 25-21

*Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 9 άσσους, 48 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 3 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-27, 25-16, 25-18, 25-21) σε 105'

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 3 (1/1 επ., 2 άσσοι), Μαυροβουνιώτης 15 (9/22 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 71% υπ. - 35% άριστες), Ντίνας 10 (4/5 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Στρούγκαρ 16 (13/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 21 (16/28 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 85% υπ. - 50% άριστες) / Ραΐκοβιτς (λ, 67% υπ. - 33% άριστες), Ρεμπούτζιας, Μήλης 1 (1/1 επ.).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Παπαδόπουλος): Σαλαβασίδης 7 (7/13 επ., 70% υπ. - 35% άριστες), Πόλτσλοπεκ 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Νιέβες 7 (5/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 29 (28/60 επ., 1 άσσος), Κωστόπουλος 7 (6/12 επ., 1 άσσος, 66% υπ. - 42% άριστες), Οράμας 12 (6/12 επ., 6 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 77% υπ. - 54% άριστες), Ντόντης.