25-09-2021 20:27

Βαλκανικό Κύπελλο: 'Ηττα της Κηφισιάς με 3-1 απο τη Ραντνίσκι

Την ήττα με 3-1 από τη Σερβική Ράντνιτσκι Κραγκούγεβατς γνώρισε η Κηφισιά στο εναρκτήριο ματς του Βαλκανικού Κυπέλλου που διεξάγεται στην Άγκυρα.Η αθηναϊκή ομάδα η οποία αγωνίστηκε με αμιγώς ελληνική σύνθεση μέχρι και το τρίτο σετ ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστική, αλλά μετά το 1-2 δεν είχε την ανάλογη συνέχεια.

Η Ράντνιτσκι στο πρώτο σετ ξέφυγε από την αρχή (2-7) για να κάνει το 0-1, αλλά ο ΑΟΠΚ απάντησε στο δεύτερο σετ όταν αυτός πήρε μια μεγάλη διαφορά (10-5, 24-14) για να πλησιάσουν οι Σέρβοι σε 24-22 αλλά το σερί τους να τελειώσει εκεί.

Το πιο ισορροπημένο ήταν το τρίτο σετ όπου η ομάδα του Κραγκούγεβατς είχε το προβάδισμα με 1-2 πόντους για να ισοφαρίσει ο ΑΟΠΚ σε 22-22, αλλά εκεί δέχθηκε και πάλι σερί δύο πόντων για να κλείσει το σετ στο 23-25.

Στο δ' σετ το ενδιαφέρον κράτησε μέχρι το 5-6 με τους Σέρβους να ξεφεύγουν με 5-11 και να φτάνουν εύκολα στη νίκη.

Τα σετ: 17-25, 25-22, 23-25, 16-25

Η σύνθεση του ΑΟΠΚ (Γιάννης Ορφανός): Ρούσης, Παλαιολόγος, Κωτσάκης, Κωστόπουλος, Λινάρδος, Μελλές / Κοντοστάθης (λ), Σωνάκης, Παπαδόπουλος, Σπηλιώτης.