07-02-2018 21:56

Με Τσολάκο διαγώνιο πέρασε ο Ηρακλής Χαλκίδας, πάλεψε η Ολυμπιάδα

Στην 8άδα του Κυπέλλου θα βρεθεί και πάλι ο Ηρακλής Χαλκίδας που νίκησε με 3-1 τη μαχητική Ολυμπιά Πατρών.

Πρώτος σκόρερ του Ηρακλή ήταν ο Τσολάκος που αγωνίστηκε διαγώνιος στη θέση του Γκόμεζ ενώ ο Πεντράο ήταν και πάλι εντυπωσιακός με 17 πόντους. Ο Σπύρος Γκολίτσης έδωσε χρόνο σε όλα τα νέα παιδιά της ομάδας του όπως στον Οδυσσέα Αδάμ και Νίκο Δεληπρίμη ενώ μετά το 2ο σετ ο πατρινός Μακρυγιάννης πήρε τη θέση του Χαραλαμπίδη.

Ο Αντώνης Φιλίππου με 26 πόντους και ο Αλέξανδρος Ράπτης με 13 ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Ολυμπιάδας που σημειωτέον αγωνίζεται στην Α2 ανδρών.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο 1ο σετ με την Ολυμπιάδα να αντιστέκεται και να κοντράρει στα ίσια τον Ηρακλή. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 6-3 αλλά η Ολυμπιάδα κατάφερε να κάνει ανατροπή με το σερβίς του Ντονά. Με σερί 5-0 η Ολυμπιάδα προσπέρασε 8-6. Οι Δελιπρίμης, Κολτσιάκης ισοφάρισαν 9-9 και από εκεί και πέρα έγινε πάλι μάχη πόντο πόντο Οι δύο μονομάχοι έφτασαν στο 21-21 αλλά το χαμένο σερβίς από την Ολυμπιάδα και η επίθεση του Πεντράο έκαναν το 23-21 για τον Ηρακλή. Ο Πεντράο έχασε το σερβίς, ο Φιλίππου ισοφάρισε 23-23 και με τον Ντονά στο σερβίς χάλασε η υποδοχή του Ηρακλή κι έτσι ο Γεωργάτος και ο Ράπτης έκαναν το 25-23 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ ο Ηρακλής είχε μικρό προβάδισμα στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6) αλλά το σερβίς του Οδυσσέα Αδάμ έφερε σερί 5-0 και ο Ηρακλής ξέφυγε 13-6. Η διαφορά αυξήθηκε περισσότερο και ο Ηρακλής πήρε άνετα το 2ο σετ 25-14 για το 1-1 σετ.

Η Ολυμπιάδα αντιστάθηκε και στη συνέχεια με τον Ηρακλή να πατάει γκάζι μετά το 10-10 του 3ου σετ. Με τον Πεντράο να κάνει άσσο και δύο μπλοκ ο Ηρακλής ξέφυγε 14-10 και αργότερα με 23-16 από την επίθεση του Δελιπρίμη. Όμως και η Ολυμπιάδα μπήκε στον αγώνα. Με ρεσιτάλ του Φιλίππου που πήρε τρεις συνεχόμενους άσσους και τρεις πόντους από επίθεση η Ολυμπιάδα έκανε σερί 7-0 ισοφαρίζοντας 23-23. Τελικά ο Τσολάκος και ο Δελιπρίμης με επιθέσεις έκαναν το 25-23 και το 2-1 για τον Ηρακλή.

Ιδιο με το 3ο σετ ήταν και το 4ο σετ. Μέχρι το 10-10 υπήρχε ισοροπία στον αγώνα αλλά με δύο άσσους του Κολτσιάκη και επιθέσεις του Πεντράο έγινε το 14-10. Η Ολυμπιάδα ισοφάρισε 19-19 με Ράπτη, Ντονά και μπλοκ Θεοδωράκη αλλά ο Ηρακλής με τον Πεντράο πήρε δύο πόντους διαφορά (22-20). Η Ολυμπιάδα ακολουθούσε στο σκορ με τον Ντονά αλλά στο 24-23 ο Τσολάκος τελείωσε τον αγώνα.

Διαιτητές: Γκόλφης-Λιναρδάτος

1ο σετ: 8-6, 15-16, 20-21, 25-23
2ο σετ: 5-8, 10-16, 13-21, 14-25
3ο σετ: 8-7, 11-16, 15-21, 23-25
4ο σετ: 6-8, 11-16, 19-21, 23-25

*Οι πόντοι της Ολυμπιάδας Πατρών προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 10 άσσους, 50 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 14-25, 23-25, 23-25) σε 101'

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΤΡΩΝ (Δαρείος): Ντονάς 9 (8/15 επ., 1 άσσος, 63% υπ. - 42% άριστες), Φιλίππου 26 (22/43 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γεωργάτος 5 (3/9 επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 13 (11/20 επ., 2 μπλοκ, 44% υπ. - 11% άριστες), Θεοδωράκης 6 (4/4 επ., 2 μπλοκ), Βαλουχής 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γεωργακόπουλος (λ, 40% υπ. - 20% άριστες), Σωκράτους, Κανελλόπουλος.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 4 (1/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κολτσιάκης 10 (6/13 επ., 4 άσσοι, 53% υπ. - 20% άριστες), Δεληπρίμης 12 (9/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 10% άριστες), Αδάμ 5 (1/2 επ., 4 μπλοκ), Τσολάκος 25 (21/37 επ., 4 μπλοκ), Πεντράο 17 (9/14 επ., 3 άσσοι, 5 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 64% υπ. - 21% άριστες), Μιχαλόπουλος (λ, 83% υπ. - 42% άριστες), Μακρυγιάννης 1 (μπλοκ), Αμαριανάκης 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. - 38% άριστες).

Δηλώσεις προπονητών

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης είπε: «Ηταν μία καλή ευκαιρία για τα νέα παιδιά να πάρουν χρόνο συμμετοχής. Κρατάμε την πρόκριση και την καλή εμφάνιση όλων των παιδιών. Κοιτάμε το ματς με τον Εθνικό Πειραιά που μας ενδιαφέρει περισσότερο».

Ο προπονητής της Ολυμπιάδας Πατρών Άκης Δαρείος δήλωσε: «Παρά τον μεγάλο βαθμό δυσκολίας που είχε ο αντίπαλος, αντεπεξήλθαμε αρκετά καλά στις ανάγκες του αγώνα. Παίξαμε καλό βόλεϊ και αν ήμασταν λίγο πιο προσεκτικοί ή πιο τυχεροί, θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι παραπάνω. Τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, ακολούθησαν την τακτική μας και τους αξίζουν συγχαρητήρια».