05-04-2018 19:34

Πρώτη νίκη με σούπερ Ουσίκοφ ο ΠΑΟΚ

Νικηφόρα ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ στην προημιτελική σειρά της Volley League με αντίπαλο τον Εθνικό. Ο «δικέφαλος» επικράτησε με 3-0 των Πειραιωτών στο πρώτο μεταξύ τους ματς που έγινε στη Θεσσαλονίκη. Πρωταγωνιστής ήταν ο Ουσίκοφ που πήρε 17 πόντους με πολύ υψηλά ποσοστά στην επίθεση

Οι πρωταθλητές είχαν τον απόλυτο έλεγχο στον αγώνα και πλέον χρειάζονται άλλη μία νίκη για να προκριθούν. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την Πέμπτη 12 Απριλίου στο γυμναστήριο του Εσπέρου στην Καλλιθέα. Ετσι, μετά την ολοκλήρωση των πρώτων αγώνων των πλέι οφ για τις θέσεις 1-8 προβάδισμα απέκτησαν ο Ολυμπιακός, ο ΠΑΟΚ, ο Φοίνικας Σύρου και ο ΑΟΠ Κηφισιάς.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και με το σερβίς του Κουμεντάκη ξέφυγε γρήγορα 7-2. Ο Εθνικός ισορρόπησε τον αγώνα αλλά η διαφορά 4-5 πόντων διατηρήθηκε μέχρι και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι δύο κόντρα επιθέσεις του Σαφράνοβιτς και η επίθεση του Ουτσίκοφ σε οργανωμένο μπλοκ άνοιξαν το σκορ στο 20-13 και εκεί κρίθηκε και το σετ το οποίο  έκλεισε 25-19 με το χαμένο σερβίς του Σπυριούνη.

Το πιο ανταγωνιστικό ήταν το 2ο σετ με τον Εθνικό να μπαίνει καλά στον αγώνα και με το σερβίς του Νάιτ αλλά και δύο κόντρες του Μαντέκα να οικοδομεί προβάδισμα 6-3. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα το πάλεψε και διατήρησε μέχρι το 13-11, αλλά οι δύο επιθέσεις του Κουμεντάκη έφεραν τον αγώνα στα ίσια (13-13). Ο Κουμεντάκης έχασε το σερβίς ενώ λίγο αργότερα έκανε και λάθος επίθεση κι έτσι ο Εθνικός ξέφυγε 18-16. Κουμεντάκης και Ουτσίκοφ ισοφάρισαν 19-19 αλλά ο Βούλγαρος διαγώνιος έχασε το σερβίς και ο Εθνικός πέρασε για τελευταία φορά μπροστά με 20-19. Ο Σπυριούνης έχασε και αυτός το σερβίς αλλά ο Κουμεντάκης με δύο άσσους και έναν έμεσο πόντο που τελείωσε ο Ουτσίκοφ έκαναν σερί 3-0 για το 23-20 και το σετ έκλεισε 25-22 με νέο χαμένο σερβίς από τον Εθνικό (από τον Αμπανόζ).

Οι Τακουρίδης, Κουμεντάκης τελείωναν επιθέσεις μετά από κακές υποδοχές του Εθνικού σε σερβίς του Ουτσίκοφ και ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 7-2. Ο Σαφράνοβιτς και ο ορεξάτος Στίγγας που ξεκίνησε βασικός στο 3ο σετ έκαναν το 10-4, ενώ το σερβίς του Τακουρίδη εκτόξευσε τη διαφορά στο 20-10. Ο Εθνικός πέταξε λευκή πετσέτα, ο Ρίτσι έριξε στον αγώνα και τον Σωτηρίου ο οποίος με μπλοκ στον Ράμος Πέρεζ έβαλε την υπογραφή του στο 25-14

Διαιτητές: Δεληκωστίδης - Αβραμίδης

1ο σετ: 8-3, 16-11, 21-14, 25-19
2ο σετ: 4-8, 15-16, 21-20, 25-22
3ο σετ: 8-3, 16-8, 21-11, 25-14

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 39 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 3 άσσους, 29 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-22, 25-14) σε 72'

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 13 (8/14 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 44% υπ -11% άριστες), Ουσίκοφ 17 (15/22 επ, 2 άσσοι), Τακουρίδης 8 (7/9 επ, 1 άσσος), Πελεκούδας 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ), Βάλκιερς 1 (1/2 επ), Σαφράνοβιτς 5 (5/10 επ, 25% υπ -17% άριστες) / Κωνσταντινιδης (λ, 75% υπ - 35% άριστες), Τερζής, Παπαδημητρίου, Σακόγλου, Σωτηρίου 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Στίγγας 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ)
ΕΘΝΙΚΟΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 6 (6/9 επ, 61% υπ -33% άριστες), Νάιτ 11 (10/21 επ, 1 άσσος), Σέιφερτ 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ), Μπάσης 7 (4/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σπυριούνης 10 (7/16 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 45% υπ - 27% άριστες), Αμπανόζ / Καρασαββίδης (λ 57% υπ -35% άριστες), Μακ Γουίλιαμ, Δημητούλης 1 (1/1 επ), Χατζηνικολάου, Ράμος, Βολουδάκης (λ)