09-12-2017 20:11

Σούπερ διπλό του Εθνικού με Σπυριούνη

Την πρώτη του μεγάλη νίκη στην επιστροφή του στη Volley League πήρε ο Εθνικός, επικρατώντας εκτός έδρας του Παναθηναϊκού με 3-0 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Ο Κέισι Νάιτ ήταν πρώτος σκόρερ με 19 πόντους, ενώ τη διαφορά έκανε ο Κυριάκος Σπυριούνης που σπάνια κοβόταν και πήρε 15 πόντους με 61% αποτελεσματικότητα στην επίθεση.

Ο Παναθηναϊκός είχε κορυφαίο τον Σιλμπερνάγκελ αλλά σε κακή μέρα τον Μπολτζάνι που ήταν και ο μοιραίος παίκτης στο φινάλε του καθοριστικού 2ου σετ όπου οι πράσινοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 17-11, προσπέρασαν 22-20 και είχαν και τρία σετ μπολ αλλά δεν τα κατάφεραν.

Πληρέστερος και πιο ώριμος ο Εθνικός Πειριαιώς αξιοποίησε την ανωτερότητα του στα άκρα και πήρε χωρίς πίεση το 1ο σετ, έδειξε αντοχές στο 2ο σετ όπως και στο φινάλε του 3ουσετ. Η απειρία του Εθνικού φάνηκε από την απώλεια μεγάλων διαφορών στο 2ο και στο 3ο σετ.

Στο 10-10 του 1ου σετ τα σερβίς του Αμπανόζ άνοιξαν δρόμο για τον Εθνικό που έκανε το 13-10 με σερί 3-0. Ο Εθνικός προηγήθηκε 20-16, αλλά ο Παναθηναϊκός με απάντηση από Μπέλο και το σερβίς του Δρογκάρη μείωσε 21-20. Οι δύο επιθέσεις του Νάιτ και η υποδοχή του Σπυριούνη κράτησε τον Εθνικό για το 25-22.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όπου ο Εθνικός ξεκίνησε από την αρχή με διαφορά στο σκορ, προηγήθηκε και 17-11 αλλά ο Παναθηναϊκός με το σερβίς του Μπέλου έκανε σερί 5-0 και μείωσε 17-16. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο, αλλά ο Εθνικός είχε πάντα το προβάδισμα μέχρι το τέλος του σετ (εκτός από το 27-26 που προηγήθηκαν οι πράσινοι με την επίθεση του Σιλμπερνάγκελ). Με την επίθεση του Μαντέκα και το μπλοκ του Τουρνάκη στον Μπέλο τελείωσε το σετ 31-29.

Στο 3ο σετ και πάλι καλύτερος ο Εθνικός ξέφυγε 9-6 και 18-13 αλλά δύο άουτ επιθέσεις του Μαντέκα και το σερβίς του Πανταλέοντα μείωσαν τη διαφορά στο -3 (18-21) αλλά μέχρι εκεί. Ο Εθνικός κράτησε την απόσταση ασφαλείας και με Νάιτ και Μαντέκα τελείωσε το σετ 25-23.

Διαιτητές: Φραγκάκης - Γεωργουλέας