22-04-2017 21:18

Έκανε με ανατροπή το 1-0 ο Ολυμπιακός

Αν και βρέθηκε πίσω με 0-1 από τον Πανναξιακό, ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές στο δεύτερο σετ και επικράτησε εν τέλει εύκολα με 3-1 σετ στο κλειστό του Ρέντη και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Α1 Γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» που αγωνίστηκαν χωρίς την τραυματία Αρέτα Κονόμη και με βασικές στο αρχικό σχήμα τις Κοκκινάκη και Εμμανουηλίδου, αν και βρέθηκαν πίσω με 0-1 στα σετ, ανέβασαν στροφές από το δεύτερο σετ και μετά και έφτασαν σχετικά άνετα στην τελική επικράτηση με 3-1 σετ.

Ο Πανναξιακός μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο σετ και κατάφερε από χωρίς να πάρει ένα μικρό προβάδισμα (10-12, 16-18). Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 20-20 αλλά έχασε το σερβίς (20-21) ενώ η Λαμπρούση σε πρώτο χρόνο έκανε το 21-21. Ο Πανναξιακός με τη Ζακχαίου πήρε κεφάλι με 21-22, στην επόμενη φάση Ζακχαίου-Δρακουλίδου μπλόκαραν τη Μαλασάι για το 21-23 ενώ και πάλι η Κύπρια μπλοκέρ έκανε το 21-24. Το φινάλε στο πρώτο σετ έγραψε η Τοτσίδου με μπλοκ στη Χίπε για το 21-25 (0-1).

Στο δεύτερο σετ, η εικόνα του ματς άλλαξε ο Ολυμπιακός μείωσε τα λάθη του και πίεσε τον ΠΑΟΝ από το σερβίς με αποτέλεσμα να «χτίσει» διαφορά ασφαλείας (20-10). Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να γεμίσουν το σετ και η Χριστοδούλου με άσο έφερε την ισοφάριση για τις «ερυθρόλευκες» με 25-15 (1-1).

Κυρίαρχος και στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός, παρότι ο Πανναξιακός προσπάθησε στις αρχές του σετ να βρίσκεται κοντά στο σκορ (9-8). Οι γηπεδούχες με τη Χίπε να βρίσκει ρυθμό για τα καλά, πήραν μεγάλη διαφορά (20-11) με το σετ να ολοκληρώνεται 25-13 (επίθεση Λαμπρούση) και τον Ολυμπιακό να προηγείται με 2-1 σετ.

Ίδια εικόνα και στο τέταρτο σετ με τον Ολυμπιακό να διατηρεί την καλή απόδοση των δυο προηγούμενων σετ, δυσκολεύοντας τον Πανναξιακό στην ανάπτυξη. Οι «ερυθρόλευκες» χωρίς να αντιμετωπίζουν πρόβλημα ολοκλήρωσαν με +11 (25-14) και έγραψαν με 3-1 σετ το φινάλε.

Διαιτητές: Βουδούρης, Μουλά Ε.

1ο σετ: 7-8, 14-16, 20-21, 21-25
2ο σετ: 8-5, 16-9, 21-10, 25-15
3ο σετ: 8-4, 16-10, 21-11, 25-13
4ο σετ: 8-3, 16-8, 21-14, 25-14

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 56 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Πανναξιακού προήλθαν από 3 άσσους, 37 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (21-25, 25-15, 25-13, 25-14) σε 105'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Λαζάρεβιτς 13 (10/36 επ, 3 μπλοκ, 60% υπ - 35% άριστες), Μαλασάι 12 (10/37 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ - 32% άριστες), Λαμπρούση 11 (9/16 επ, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (2/4 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Xίπε 17 (14/43 επ, 3 άσσοι), Εμμανουηλίδου 15 (11/15 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κοκκινάκη (λ, 54% υπ - 46% άριστες).

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Ρούσης): Φρέσκο 17 (16/48 επ, 1 μπλοκ), Πότοκαρ 9 (7/33 επ, 2 μπλοκ, 22% υπ - 17% άριστες), Δρακουλίδου, Οικονομίδου 10 (7/14 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τοτσίδου 4 (2/30 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 36% υπ - 17% άριστες), Ζακχαίου 9 (5/16 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Κακουράτου (λ, 30% υπ - 15% άριστες), Σεφεριάδου, Ξαγοραράκη.