08-02-2018 22:07

Μεγάλη ΑΕΚ, σπουδαία πρόκριση!

Η ΑΕΚ έκανε την έκπληξη της χρονιάς, νικώντας με 3-0 τον Φοίνικα Σύρου για να προκριθεί στην 8άδα του Κυπέλλου ανδρών.

Ο δικέφαλος είχε εξαιρετικό μπλοκ και πέτυχε μια μεγάλη νίκη. Μπορεί να απαρτίζεται από έμπειρους παίκτες και προπονητή, ωστόσο μη ξεχνάμε ότι πρόκειται για μια ομάδα που αγωνίζεται στην Α2, κάτι που κάνει την επιτυχία ακόμα μεγαλύτερη.

Στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή και πάλι στο κλειστό του Μετς.

Kορυφαία εμφάνιση για την ΑΕΚ έκανε ο Παπαδόπουλος με 19 πόντους, ενώ ο Λάππας πέτυχε 12 πόντους. Μεγάλη εμφάνιση και από τους κεντρικούς Μάκη Κανέλλο, Νίκο Μαυραγάνη.

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια των δύο πρώτων σετ ενώ στο 3ο σετ ο Φοίνικας προηγήθηκε 19-14 αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να κάνει την ανατροπή.Η ΑΕΚ αιφνιδίασε τον Φοίνικα, μπήκε στον αγώνα διαβασμένη, με άριστη υποδοχή και στο 1ο σετ η επίθεση της έφτασε το 70%. Ο Φοίνικας αιφνιδιάστηκε, έκανε εύκολο σερβίς και δεν πίεσε τους κιτρινόμαυρους που κυρίως με Λάππα, Αλεξίου και κυρίως Παπαδόπουλο είχε υπεροχή στην επίθεση. Η ΑΕΚ από το 3-1 μέχρι το 10-8 είχε προβάδισμα δύο πόντων. Ο Σούρδι έχασε το σερβίς, ο Μαρούλης έκανε λάθος και ο Παπαδόπουλος με επίθεση έκανε συνολικό σερί 3-0 για το 13-8. Οσο ο Φοίνικας δεν πίεζε στο σερβίς η ΑΕΚ είχε την πολυτέλεια να διατηρεί την διαφορά ασφαλείας του +5 μέχρι που έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 25-20 ύστερα από το χαμένο σερβίς του Πέτερλιν.

Ο Φοίνικας μπήκε καλύτερα στο 2ο σετ και με το σερβίς του Μαρούλι και τους Σούρδι, Πέτερλιν στην επίθεση ξέφυγε 10-7 όμως η ΑΕΚ επανήλθε. Με το σερβίς του Κρέτση, δύο επιθέσεις του Λάππα και μία του Παπαδόπουλου ισοφάρισε 10-10. Ο Φοίνικας ξέφυγε πάλι 17-15 αλλά η ΑΕΚ με τον Παπαδόπουλο μείωσε και ο Κρέτσης με φλοτ σέρβις χάλασε την υποδοχή των συριανών. Με συνολικό σερί 6-0 η ΑΕΚ προσπέρασε 21-17 και πήρε την κατάσταση στα χέρια της. Ο Φοίνικας πάλεψε για την ανατροπή, μείωσε σε 22-21 αλλά με ένα λάθος του Φοίνικα και επιθέσεις από Λάππα και Μαυραγάνη έκανε το 25-21 και το 2-0 σετ.

Τα πάντα κρίθηκαν στο 3ο σετ με τον Φοίνικα να οικοδομεί διαφορά στο σκορ με 9-5 και 12-7 χάρις το σερβίς του Σούρδι, δύο μπλοκ του Μαρούλη και λάθη από την ΑΕΚ. Το +5 διατηρήθηκε στην ολοκλήρωση του δεύτερου τεχνικού τάιμ άουτ και μέχρι το 19-14. Εκεί ήρθαν τα πάνω κάτω. Ο Λάππας με τρεις επιθέσεις και μία του Μαυραγάνη έβαλαν την ΑΕΚ στον αγώνα και ο Φοίνικας άρχισε τα λάθη στην υποδοχή. Η ΑΕΚ ισοφάρισε 23-23 με τον Παπαδόπουλο. Ο Στεφανίδης έκανε το 24-23 για τον Φοίνικα αλλά η ΑΕΚ με μία επίθεση του Παπαδόπουλου, λάθος του Σούρδι και μπλοκ του Κανέλλου στον Πέτερλιν έκανε το 26-24 και πήρε τη νίκη  - πρόκριση.

Διαιτητές: Σταρίδας-Γεωργουλέας

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-20
2ο σετ: 7-8, 13-16, 21-17, 25-21
3ο σετ: 5-8, 11-16, 18-21, 26-24

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 5 άσσους, 41 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 0 άσσους, 34 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-21, 26-24)

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Κρέτσης 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αλεξίου 8 (6/14 επ., 2 άσσοι, 590% υπ. - 25% άριστες), Παπαδόπουλος 19 (16/30 επ., 3 μπλοκ), Μαυραγάνης 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Κανέλλος 7 (3/5 επ., 4 μπλοκ), Λάππας 12 (10/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ. - 25% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 48% υπ. - 13% άριστες), Σωνάκης (λ), Ανάγνου, Μάρκου 2 (1/1 επ., 1 άσσος, 67% υπ. - 33% άριστες).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάσμαρτσικ): Χήρας 3 (3/5 επ.), Μαρούλης 1 (μπλοκ), Σούρδι 13 (11/20 επ., 2 μπλοκ, 36% υπ. - 14% άριστες), Γιορντάνοφ 5 (4/17 επ., 1 μπλοκ), Πέτερλιν 9 (9/26 επ., 54% υπ. - 27% άριστες), Γάτσης 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 75% υπ. - 50% άριστες), Στεφανίδης 3 (3/8 επ.), Ίλιτς, Ηλίας, Πεντίδης.