09-05-2014 23:28

Η ΜΕΝΤ στη Volleyleague!

Η ΜΕΝΤ έγινε η πρώτη ομάδα που παίρνει την άνοδο για τη Βόλεϊ Λιγκ, καθώς επικράτησε με 3-2 της Αργυρούπολης, στο πρώτη της ματς στο τουρνουά της Ορεστιάδας. Απομένουν δύο αγωνιστικές και οι Θεσσαλονικείς έφτασαν τους 11 βαθμούς. Απέχουν 4 βαθμούς από την Αργυρούπολη και 6 από την Ορεστιάδα, οι οποίες όμως έχουν να παίξουν αγώνα μεταξύ τους.

Ο αγώνας ήταν περίεργος γιατί είχαμε μεγάλες διαφορές. Αρχικά φάνηκε ότι η ΜΕΝΤ θα έχει εύκολο έργο καθώς η Αργυρούπολη άργησε να μπει στο ματς, αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην υποδοχή και η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηε εύκολα.

Όμως η συνέχεια ήταν διαφορετική. Συνεχόμενα λάθη της ΜΕΝΤ στο δεύτερο σετ έδωσαν προβάδισμα στην Αργυρούπολη με 15-11. Η ΜΕΝΤ ισοφάρισε σε 16-16, αλλά το μπλοκ του ΑΟΝΑ του έδωσε ξανά το πλεονέκτημα (21-18), ενώ στο 22-20 και στο 24-21 ήταν ο Σαμαντάς που πήρε πόντους για να τελειώσει το σετ.

Το δεύτερο ήταν και το μοναδικό σετ που είχαμε... κόντρα. Η Αργυρούπολη είχε «φόρα» και με πρωταγωνιστή τον Λουκά πήρε διαδορά ακόμα και 11 πόντων (22-11) για να προηγηθει με 2-1. Η ΜΕΝΤ απάντησε με τον ίδιο τρόπο στο 4ο σετ καθώς με το σερβις του Μποζίδη το 10-10 έγινε το 10-19.

ΜΕΝΤ ήθελε... μισό σετ για να πάρει την άνοδο και δεν ήταν διατεθειμένη να το χάσει. Προηγήθηκε με 7-12 με την Αργυρούπολη όμως να μείωνει τον πόντο (11-12). Όμως μια επίθεση του Σακόγλου και μια άστοχη επίθεση του Μηνούδη τελείωσαν το ματς

Τα σετ: 2-3 (12-25, 25-21, 25-14, 14-25, 11-15)

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 23 (19/46, 1 άσο, 3 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 23 (18/38 επ., 5 μπλοκ, 80% υπ. – 35% άριστες), Δημητριάδης 9 (5/14 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 54% υπ. – 39% άριστες), Παπαϊακώβου 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Αντιφάκος 6 (2/7 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μποζίδης 4 (1/2 επ., 3 άσοι)/ Κνάπεκ –λ (61% υπ. – 28% άριστες)
ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μπουτσουρής): Μηνούδης 20 (18/35 επ., 2 άσοι), Λουκάς 19 (16/35 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ. – 36% άριστες), Σαμαντάς 11 (7/12 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μπατιστάτος 2 (2/8 επ.), Δημητριάδης 3 (1/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Παπαστέλιος 8 (0/7 επ., 2 μπλοκ)/ Κοτζαμπάσης –λ (48% υπ. – 30% άριστες), Χριστοδουλάκης 2 (2/2 επ.), Παυλίδης, Κουμουνδούρος, Αγγέλης 4 (3/14 επ.,1 μπλοκ)