09-05-2014 20:49

Με ανατροπή έμεινε στο... κόλπο η Ορεστιάδα

Έστω και δύσκολα, η Ορεστιάδα κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 απέναντι στο Κολλέγιο, στον εναρκτήριο αγώνα του 2ου τουρνουά ανόδου, που διεξάγεται στην έδρα της. Ο ΑΟΟ φτάνει τους 5 βαθμούς και κυνηγάει τον δεύτερο ΑΟΝ Αργυρούπολης που έχει 6, αλλά έναν αγώνα λιγότερο.

Το Κολλέγιο που αγωνίστηκε χωρίς των Γιώργο Κοτσιλιάνο ο οποίος είδε το ματς από την εξέδρα, άφησε πίσω του την κακή εικόνα της Νέας Περάμου και πήρε τον πρώτο του βαθμό.

Με πρωταγωνιστή του Ζουπάνη, που πήρε αρκετές μπάλες, ξεκίνησε δυνατά και κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα λάθη του ΑΟΟ. Ο «Ζούπα» μάλιστα ήταν αυτός που στο πρώτο σετ με τις επιθέσεις του έδωσε διαφορά 3 πόντων στην ομάδα του στο 13-16 και στο 20-23.

Η Ορεστιάδα στην συνέχεια βελτίωσε πολύ το σερβίς της. Κατάφερε να ανατρέψει αμέσως το αρχικό 2-5 και με το σερβις του Ποτολίδη να πάρει προβάδισμα 5 πόντων (13-8). Ο Σαμουήλης μείωσε σε 16-14, αλλά στο 17-14 πήγε στο σερβις ο Χουσίδης για να τελειώσει ουσιαστικά το σετ (20-14).

Ακολούθησε... θρίλερ στο τρίτο σετ. Η Ορεστιάδα φάνηκε να το παίρνει όταν έφτασε στο 24-22. Όμως ένας πόντος του Πολυμερόπουλου και ένα μπλοκ του Χατζηπροδρόμου ισοφάρισαν για το Κολλέγιο. Στη συνέχεια οι ακρίτες έχασαν άλλα 3 σετ μπολ μέχρι ο Ζουπάνης να βάλει μπροστά την ομάδα του (27-28) και το σετ να τελειώσει ο Αριστόπουλος.

Όμως προβλήματα στην υποδοχή του Κολλεγίου έκαναν ξανά την εμφανίστή τους στο τέταρτο σετ. Η διαφορά άρχισε να μεγαλώνει από το 11-10 και το σετ έκλεισε με 25-16. Το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, όπου η Ορεστιάδα ήταν πιο σοβαρή. Πήρε από την αρχή το προβάδισμα και δεν απειλήθηκε

Τα σετ:3-2 (23-25, 25-16, 27-29, 25-16, 15-7)

ΣΑ ΚOΛΛΕΓΙΟ (Χατζηαντωνίου): Τατούλης, Χατζηπροδρόμου 9 (6/17 επ., 3 μπλοκ), Ζουπάνης 31 (27/67 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μάντζιος 1 (1/2 επ.), Χριστοφίδης 6 (4/12 επ., 2 μπλοκ), Αριστόπουλος 9 (7/32 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 18% άριστες) / Μπούρας (λ. - 43% υπ. – 19% άριστες), Σαμουήλης 1 (1/1 επ.), Μεσσάλας, Πολυμερόπουλος 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. – 50% άριστες), Μιχαλόπουλος, Ρεστέμης.

ΑΟ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Αντωνιάδης): Κεμανετζής 13 (7/12 επ., 6 μπλοκ), Δημητρούδης 5 (3/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Βλασακίδης 18 (16/31 επ., 2 άσοι, 53% υπ. – 37% άριστες), Ποτολίδης 19 (14/30 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 38% υπ. – 19% άριστες), Καρδαμανίδης 19 (17/35 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χουσίδης 10 (3/8 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδης –λ (45% υπ. – 18% άριστες) / Διαμαντίδης 8 (7/16 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 20% άριστες).