18-12-2017 20:59

Ιστορική νίκη για τον Ηρακλή Χαλκίδας, 3-2 τον Παναθηναϊκό

Ο Ηρακλής Χαλκίδας επικράτησε με 3-2 του Παναθηναϊκού στο Μετς και πανηγύρισε την πρώτη νίκη επί των «πρασίνων» στην Volley League Πάμε Στοίχημα.

Είναι η πρώτη νίκη του Ηρακλή Χαλκίδας μετά από τρεις ήττες και η πέμοτη νίκη του στο πρωτάθλημα που τον ανέβασε στους 15 βαθμούς μαζί με τον Φοίνικα και τη Νίκη Αιγινίου. Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σπύρου Γκολίτση ήταν ο Βραζιλιάνος Μότα που σημείωσε 27 πόντους εκ των οποίων οι 4 ήταν άσσοι. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει δύο φορές το σκορ κάνοντας μάλιστα μεγάλη προσπάθεια στο 4ο σετ χάρις το μπλοκ τους Πανταλέων, Σιλμπερνάγκελ.

Καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξε ο τραυματισμός του Μότα στο πόδι. Ετσι από το 3ο σετ διαγώνιος πέρασε ο Μακ Γουίλιαμ και ο Κολτσιάκης πέρασε ακραίος στο πλευρό του Μότα.

O Hρακλής μπήκε δυνατά στον αγώνα με προβάδισμα 5-0 στο 1ο σετ. Οι πράσινοι έκαναν προσπάθεια και μείωσαν σε 14-11 αλλά το σερβίς του Μότα και οι κόντρα επιθέσεις του ίδιου και του Μακ Γουίλιαμ έχτισαν σερί 7-0 και η διαφορά εκτινάχθηκε στο 21-11. Ο Ηρακλής τελείσε το σετ με τον Μακ Γουίλιαμ.

Στο 2ο σετ το 0-2 για τον Ηρακλή έγινε 6-2 για τον Παναθηναϊκό από το φλοτ σερβίς του Πανταλέων. Οι πράσινοι έκαναν νέο σερί 6-0 αυτή τη φορά με τον Μπέλο στο σερβίς. Η υποδοχή του Ηρακλή ήταν κακή και ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 12-4. Στο τέλος του σετ ο Μπολζάνι πήρε όλες τις επιθέσεις και έκλεισε το σετ 25-17 για το 1-1.

Όπως και στο 1ο σετ έτσι και στο 3ο ο Ηρακλής προηγήθηκε 5-1, ενώ στο 13-10 έκανε σερί 5-0 από διαδοχικούς πόντους των Χαραλαμπίδη, Κολτσιάκη ξέφυγε 18-10 και πήρε το σετ 25-16.

Η δεύτερη απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε στο 4ο σετ αλλά προηγουμένως έγιναν ανατροπές και μεγάλη μάχη. Με εκφραστή τον Ανδρεόπουλο ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 6-2, ενώ στο 13-10 ο Ηρακλής έκανε σερί 3-0 και ισοφάρισε 13-13 με επίθεση του Μότα και μπλοκ του Χαραλαμπίδη. Με ρεσιτάλ Μότα ο Ηρακλής έκανε νέο σερί 3-0 και ξέφυγε 19-16. Κράτησε μάλιστα το +3 μέχρι το 21-18 αλλά ο Παναθηναϊκός με τρεις επιθέσεις του Ανδρεόπουλου ισοφάρισε 22-22. Ο Πανταλέων έκανε δύο ατομικά μπλοκ πάνω σε παίκτες του Ηρακλή και στο τέλος χρεώθηκε «μεταφορά» ο Μακ Γουίλιαμ. Ο Παναθηναϊκός έκανε το 25-22 και ισοφάρισε 2-2 σετ.

Στο τάι μπρεικ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 3-1 αλλά ο Ηρακλής με καλύτερο σερβίς και με πόντους από Κολτσιάκη, Μακ Γουίλιαμ πέρασε μπροστά 7-5 και 8-6. Η επίθεση του Μπολζάνι και το λάθος του Ηρακλή έφερε την ισοφάριση και στις επόμενες τρεις φάσεις κρίθηκε ο αγώνας.

Διαιτητές: Ονόπας, Βουδούρης.

1ο σετ: 3-8, 11-16, 11-21, 15-25
2ο σετ: 8-4, 16-8, 21-15, 25-17
3ο σετ: 2-8, 10-16, 13-21, 16-25
4ο σετ: 8-5, 16-15, 17-21, 25-22
5ο σετ: 4-5, 8-10, 9-12, 11-15

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 47 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 7 άσσους, 48 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (15-25, 25-17, 16-25, 25-22, 11-15) σε 114'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνάγκελ 14 (8/12 επ., 6 μπλοκ), Δρογκάρης 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Μπέλος 13 (10/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 15 (13/32 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. - 32% άριστες), Πανταλέων 7 (2/8 επ., 5 μπλοκ), Μπολζάνι 12 (10/30 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 38% άριστες) / Γκούζντα (λ, 75% υπ. - 42% άριστες), Κουμιώτης, Ένσινγκ 2 (2/8 επ.).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 4 (1/13 επ., 3 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 9 (4/12 επ., 5 μπλοκ), Μακ Γουίλιαμ 11 (9/22 επ., 2 μπλοκ, 70% υπ. - 30% άριστες), Τσολάκος 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Μότα 27 (22/46 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ. - 42% άριστες), Γκελίνσκι 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 87% υπ. - 53% άριστες), Αμαριανάκης, Αδάμ, Κοντούλης 2 (2 άσσοι).