18-11-2017 23:32

Πρώτη νίκη στο Βραχάτι για τον Ηρακλή Χαλκίδας

Κάνοντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις στο εφετινό πρωτάθλημα ο Ηρακλής Χαλκίδας πέρασε νικηφόρα από το Βραχάτι νικώντας με 3-0 τον Παμβοχαϊκό.

Με αποτελεσματικό σερβίς και λίγα λάθη η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση επικράτησε σε 78 λεπτά σημειώνοντας την τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα που την ανέβασε στους 8 βαθμούς. Αυτή είναι και η πρώτη νίκη του Ηρακλή επί του Παμβοχαϊκού για το πρωτάθλημα.

Αντίθετα, ο Παμβοχαϊκός είναι η μοναδική ομάδα που μέχρι στιγμής δεν έχει πάρει βαθμό και βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.  Ο Κώστας Δεληκώστας ξεκίνησε με πασαδόρο τον Γεωργίου και στη συνέχεια έβαλε τον Περίνι. Ο Ανέστης Δαλακούρας δεν έδειξε έτοιμος από τον τραυματισμό του και μοιραία η ομάδα του Βραχατίου δε μπόρεσε να ανταποκριθεί στην πίεση από το σερβίς των φιλοξενουμένων. Οπως φαίνεται και στην εξέλιξη του σκορ ο Ηρακλής είχε συνέχεια τον έλεγχο στο σκορ.

Στο 1ο σετ και στο 12-12 έγινε το πρώτο ξέσπασμα του Ηρακλή έγινε απο Μότα, Χαραλαμπίδη και ένα λάθος των γηπεδούχων και με σερί 3-0 έγινε το 15-12. Εντυπωσιακές άμυνες από τον Τσαδήμα και κόντρα επιθέσεις από Χαραλαμπίδη και Τάπια άνοιξαν τη διαφορά στο 21-16 και έγινε το 1-0 σετ..

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός πίεσε για να ισοφαρίσει στα σετ. Στο 2ο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε 11-8 αλλά ο Παμβοχαϊκός στο καλύτερο ξέσπασμα του στον αγώνα χάρις τα σερβίς του Δαλακούρα και δύο επιθέσεις του Σαρικεΐσογλου κατάφερε να κάνει σερί 5-0 και να προσπεράσει 13-11. Ο Ηρακλής με επιθέσεις από Μότα και Τάπια ισοφάρισε 14-14. Ακολούθησε νέα μάχη πόντο πόντο μέχρι το 23-23 και εκεί μία επιθεση του Χαραλαμπίδη και μία κόντρα επίθεση του Μακ Γουίλιαμ έκριναν το σετ.

Στο 3ο σετ και στο 3-3 το εντυπωσιακό σερβίς του Μότα έκανε σερί 4-0 για τον Ηρακλή που ξέφυγε 7-3, ενώ στο 11-9, έγινε νέο σερί 3-0 από Τάπια και Μότα για το 14-9 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας καθώς μέχρι το τέλος ο Παμβοχαϊκός δε μπόρεσε να κάνει ανατροπή.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Χανδρινός

1ο σετ: 7-8, 13-16, 15-21, 19-25
2ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 23-25
3ο σετ: 4-8, 11-16, 15-21, 18-25

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν 4 άσσοι, 40 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν: 7 άσσοι, 38 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (19-25 23-25 18-25) σε 78΄

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Σαρικεΐσογλου 4 (4/9 επ., 53% υπ.-26% άριστες), Γκλάντστοουν 9 (8/10 επ., 1 άσο), Βουλκίδης 6 (3/8 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Παλέντζας 17 (17/29 επ), Δαλακούρας 5 (4/10 επ., 1 άσο, 62% υπ. – 31% άριστες), Γεωργίου 1 (1 μπλοκ), Γκαράς –λ (50% υπ. – 21% άριστες) / Γουεϊσκίρτσερ 2 (2/5 επ., 57% υπ. – 29% άριστες), Κωτσάκης 2 (2/4 επ., 50% υπ. – 33% άριστες), Περίνι.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 7 (6/10 επ., 1 άσο), Χαραλαμπίδης 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Μακ Γουίλιαμ 12 (10/14 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 07% άριστες), Τσολάκος 8 (7/9 επ., 1 άσο), Μότα 12 (6/15 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ, 22% υπ. - 22% άριστες), Τζελίνσκι 1 (1/1 επ.), Τσαδήμας –λ (62% υπ. - 25% άριστες) / Κολτσιάκης, Αμαριανάκης, Αναστασόπουλος.