06-02-2019 21:24

Mε σούπερ Ράπτη ο Παναθηναϊκός 3-0 την ΑΕΚ και πέρασε στους «8» (φωτό)

Δύο νίκες με 3-0 σετ μέσα σε τέσσερις ημέρες ήταν η καλύτερη επιβράβευση για τον Παναθηναϊκό απέναντι στην προβληματική ΑΕΚ που δεν άντεξε την πίεση και ήταν κατώτερη των περιστάσεων.

Με πρωταγωνιστή τον Αλέξανδρο Ράπτη ο Παναθηναϊκός νίκησε την ΑΕΚ με 3-0 σετ στο Μετς και προκρίθηκε στους «8» του κυπέλλου Ελλάδας. Κορυφαία εμφάνιση έκανε και ο Γιάκομπσεν από μπλοκ του οποίου τελείωσε ο αγώνας.

Στα δύο πρώτα σετ ο Παναθηναϊκός είχε διαφορά ασφαλείας 3-4 πόντων και δεν απειλήθηκε από την ΑΕΚ. Το πιο ενδιαφέρον ήταν το 3ο σετ.

Η ΑΕΚ χωρίς τον Γιώργο Τζιουμάκα (θα απουσιάσει ένα μήνα λόγω της θλάσης στο γαστροκνήμιο) αγωνίστηκε με διαγώνιο τον Παπαδόπουλο και στο 19-22 του 3ου σετ ο Δρίκος έβαλε πασαδόρο τον Κρέτση και γύρισε τον Σελαφζούν από πασαδόρο σε διαγώνιο. Ο Ιράνός με δύο επιθέσεις μείωσε το σκορ 21-22. Η ΑΕΚ ισοφάρισε με το λάθος του Γιορντάνοφ και το πλασέ Ιμπραχίμοφ σε κόντρα επίθεση (24-24). Ο Χαραλαμπίδης έκανε λάθος από το πέναλτι και ο Παναθηναϊκός πήρε «δώρο» το προβάδισμα 25-24 και με το μπλοκ του Γιάκομπσεν στον Ιμπραχιμοφ τελείωσε το σετ 26-24.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Ονόπας.

Διακύμανση
1ο σετ: 8-7, 13-16, 17-21, 18-25
2ο σετ: 7-8, 9-16, 16-21, 20-25
3ο σετ: 8-7, 14-16, 18-21, 24-26

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 5 άσσους, 32 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 1 άσσο, 45 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (18-25, 20-25, 24-26) σε 81'

ΑΕΚ (Δρίκος): Χαραλαμπίδης 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Σαλαφζούν 5 (5/7 επ.), Μπουρκόφσκι 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 5 (5/22 επ.), Στοΐλοβιτς 14 (10/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 74% υπ. - 52% άριστες), Ιμπραχίμοφ 10 (6/17 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 58% υπ. - 25% άριστες) / Γκαράς (λ, 68% υπ. - 55% άριστες), Κρέτσης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 4 (1/1 επ., 3 μπλοκ), Γιορντάνοφ 12 (12/28 επ.), Ανδρεόπουλος 5 (5/10 επ., 56% υπ. - 28% άριστες), Πανταλέων 7 (7/12 επ.), Ράπτης 16 (13/21 επ., 3 μπλοκ, 29% υπ. - 10% άριστες), Πελεκούδας 8 (7/10 επ., 1 άσσος) / Ζήσης (λ, 47% υπ. - 27% άριστες), Γαλιώτος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της φάσης των «16»

Δευτέρα 4 Φεβρουαρίου

Ροδίων Άθλησις - ΑΟ Αιγιαλέων 3-0 (25-19, 25-16, 25-13)

Τρίτη 5 Φεβρουαρίου

ΑΟΠ Κηφισιάς - ΑΟ Φοίνικας Σύρου 1-3 (27-25, 18-25, 23-25, 22-25)

Τετάρτη 6 Φεβρουαρίου

ΠΑΟΚ - ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής 3-1 (25-13, 27-29, 25-21, 25-15)

Ολυμπιακός ΣΦΠ - ΓΑΣ Παμβοχαϊκός 3-1 (25-15, 22-25, 25-21, 25-21)

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός ΑΟ 0-3 (18-25, 20-25, 24-26)

ΑΕΝ Πανοράματος - Πήγασος Πολίχνης 0-3 (18-25, 15-25, 14-25)

ΧΑΝΘ - Ηρακλής Πετ. 2015 1-3 (15-25, 16-25, 25-22, 17-25)

Τρίτη 13 Φεβρουαρίου

18.30: ΑΜΣ Νέστωρ - ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης
Διαιτητές: Παπακοσμάς, Μαυρίδης, Γραμματεία: Παπαδοπούλου Σ. Η κλήρωση της προημιτελικής φάσης θα γίνει στα γραφεία της ΕΟΠΕ την Πέμπτη 7 Φεβρουαρίου.