22-04-2018 02:50

Aνατροπή της ΑΕΚ για Α1 γυναικών

Η ΑΕΚ αν και βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ και 13-7 στο τάι μπρέικ, όμως κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να επικρατήσει με 3-2 σετ επί του Ηλυσιακού.

Μία νίκη μακριά από την επιστροφή της στη Volleyleague των γυναικών βρίσκεται η ΑΕΚ. Οι κιτρινόμαυρες, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 2-1 σετ και 13-7 στο τάι μπρέικ, κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να επικρατήσουν με 3-2 σετ επί του Ηλυσιακού.

Το παιχνίδι είχε πολλές διακυμάνσεις και εναλλαγές στο σκορ με εξαίρεση τα πρώτα δύο σετ.

Στο πρώτο ο Ηλυσιακός ήταν εκείνος που μπήκε πιο δυνατά και έφτασε στην κατάκτηση του εύκολα με 25-11 και η ΑΕΚ απάντησε με τον ίδιο τρόπο στο δεύτερο με 25-14. Από εκεί και πέρα όμως είχαμε ντέρμπι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι τα μισά του τρίτου σετ όταν και ο Ηλυσιακός κατάφερε να ξεφύγει με τρεις πόντους (17-14). Αυτό το προβάδισμα ήταν αρκετό για την ομάδα των Ιλισίων για να προηγηθεί με 2-1 φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ με 25-22.

Στο τέταρτο σετ το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το 19-19. Σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ έτρεξε ένα επί μέρους 5-2 για να προηγηθεί με 24-21. Ο Ηλυσιακός κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με 24-24, αλλά οι κιτρινόμαυρες έστειλαν τελικά το ματς στο τάι μπρεικ με 26-24.

Οι ανατροπές της ΑΕΚ δεν σταμάτησαν όμως εκεί. Στο τάι μπρέικ ο Ηλυσιακός ήταν εξαιρετικός και έφτασε να προηγείται με 13-7! Η ΑΕΚ όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Τα σερβίς της Αντωνιάδη και με την Οικονομίδου να τελειώνει κρίσιμες μπάλες οι κιτρινόμαυρες έτρεξαν επί μέρους 8-0 και έφτασαν στη νίκη με 3-2 σετ.

Ο δεύτερος τελικός στα Ιλίσια θα γίνει την Τετάρτη 25/4 και ώρα 20.15 και αν χρειαστεί τρίτος αγώνας, αυτός θα γίνει το Σάββατο 28/4 στις 19.30 στο σχολικό Νέας Φιλαδέλφειας.

ΑΕΚ - Ηλυσιακός 3-2

Τα σετ: 11-25, 25-14, 22-25, 26-24, 15-13.

ΑΕΚ (Σαμαράς): Χρυσομάλλη, Οικονομίδου, Μαλουσάρη, Ζίγκα, Μπίσκου, Γκρέκα / Λύρα (λ), Μπελιά, Σουβαλιώτη, Αντωνιάδη,

ΑΟ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Αποστολογιωργάκης): Αναγνώστου, Χριστοδούλου, Χαμπηλομάτη, Μπέμπη, Σωτηρίου, Λιαρούτσου / Παπαδάκη (λ), Τσιγαρίδα, Τζαλαλή Κ., Τζαλαλή Σ.