26-09-2020 21:08

Φρομ, Μιγιαΐλοβιτς έκαναν τη διαφορά στη Σύρο, ερωτηματικό ο Ράιτς

Το πρώτο δυνατό τεστ της σεζόν έδωσε ο Ολυμπιακός στη Σύρο με τον Φοίνικα ΟΝΕΧ που ακόμα ψάχνεται με τον Ράιτς.

Οι «ερυθρόλευκοι» άφησαν καλές εντυπώσεις ειδικά σε επίθεση και μπλοκ με τους Φρομ, Μιγιαΐλοβιτς να σηκώνουν με επιτυχία το βάρος των δυο άκρων. Ο Φοίνικας ήταν βελτιωμένος σε σχέση με τον Φίλιππο, είχε πρώτο σκόρερ τον Μήλη που για άλλη μία φορά έβγαλε ασπροπρόσωπο τον Γιάννη Ορφανό αλλά ερωτηματικό παραμένει ο Ράιτς. Η θλάση στη γάμπα ήταν πιο σοβαρή απ΄ότι αρχικά είχε εκτιμηθεί και η παρατεταμένη απουσία το δίνει τροφή για σενάρια.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Κρίστιαν Φρομ με 17 πόντους με 56% στην επίθεση. Ακολούθησε ο Έγκλεσκαλνς με 15 πόντους και το εξαιρετικό 65%, με 15/23 επιθέσεις ενώ διψήφιοι ήταν επίσης ο Μιγαΐλοβιτς με 14 και ο Βουλκίδης με 11.

Ο Φοίνικας για άλλη μία φορά αγωνίστηκε χωρίς τον Ράιτς και με βασικό πασαδόρο τον Μήλη ο οποίος μαζί με τον Πρωτοψάλτη ήταν από τους κορυφαίους.Στο 1ο σετ μετά το 19-19 που έγινε με άσσο του Παπαγγελόπουλου, ακολούθησαν δυο διαδοχικοί πόντοι του Ολυμπιακού με τον Φρομ (19-21), Με κερδισμένο μπλοκ άουτ και τον Έγκλεσκαλνς να πετυχαίνει το 20-22 και το 22-24 για το πρώτο σετ μπολ υπέρ των «ερυθρολεύκων». Μετά από παράβαση του Όκολιτς στο φιλέ διαμορφώθηκε το 23-24 αλλά ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 23-25 ύστερα από σερβίς στο φιλέ των γηπεδούχων.

Στο 2ο σετ ο Φοίνικας με σερί 5-0 προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με +2 στο 12-10, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν άμεσα ισοφαρίζοντας σε 12-12 με τον Όκολιτς. Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 20-20, όταν ο Φρομ με επίθεση και άσσο έγραψε το 20-22. Το σερί του Ολυμπιακού συνεχίστηκε με μπλοκ του Όκολιτς στον Πρωτοψάλτη για το 20-23, ο Μιγιαΐλοβιτ πέτυχε το 21-24 δίνοντας το πρώτο σετ μπολ και ο Φρομ με κερδισμένο μπλοκ άουτ έγραψε το 22-25 για το 2-0 στα σετ υπέρ των «ερυθρολεύκων».

Ο Φοίνικας πίεσε πιο πολύ στο σερβίς στο 3ο σετ και με σερί 4-0 προηγήθηκε 19-13. Στην εξέλιξη του σετ οι γηπεδούχοι πήγαν στο 20-15, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 20-18, αλλά δεν ολοκλήρωσε την προσπάθεια ανατροπής με τον Φοίνικα να πηγαίνει στο 25-19 και να μειώνει σε 2-1 στα σετ.Κοντά στο σκορ ήταν οι δυο ομάδες στην έναρξη του 4ου σετ, και πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 6-6. Στο σημείο αυτό ο Μιγιαΐλοβιτς, με δυο σερί πόντους έγραψε το 6-8, ο Φοίνικας μείωσε σε 8-9 αλλά μετά το 10-11, ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και με ένα σερί έφτασε στο 10-15 με ωραία επίθεση του Φρομ. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη λειτουργούσε πολύ καλά στο σημείο αυτό και έλεγχε το παιχνίδι διατηρώντας το υπέρ του προβάδισμα και έφτασε στο 12-19 και στο 13-20 με τον Μιγιαΐλοβιτς κι εκεί κρίθηκε ο αγώνας.

Τα σετ: 1-3 (23-25, 22-25, 25-19, 15-25) σε 110΄.