04-12-2021 21:02

Ο φορμαρισμένος Κουμεντάκης «καθάρισε» για τον ΠΑΟΚ στη Κρήτη

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 σετ τον ΟΦΗ στον αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Volley League. Ο δικέφαλος είχε για άλλη μία φορά μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ραφαήλ Κουμεντάκη αλλά και τον Ούντρις.
Ο ΟΦΗ αδικείται από το τελικό σκορ καθώς έφτασε κοντά στην κατάκτηση ενός σετ αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στην αποτελεσματική ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη. Ο ΟΦΗ στο 2ο σετ προηγήθηκε 23-20 αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 5-0 έκανε ανατροπή και με 25-23 έκανε το 2-0 σετ και έβαλε τις βάσεις για το τρίποντο χωρίς απώλειες.

O ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και με υπεροχή στο σερβίς και στο μπλοκ πήρε από την αρχή προβάδισμα με 9-4. Ο ΟΦΗ πάλεψε για να γυρίσει το σετ αλλά δεν διέθεται πίεση από το σερβίς και το μπλοκ, η διαφορά δεν έκλεισε και αποτυπώθηκε στο τελικό 25-20 που έκανε και το 1-0 σετ.

Στο σετ ο ΟΦΗ βελτίωσε την υποδοχή του και τα ποσοσοστά στο μπλοκ άμυνα και είχε προβάδισμα από την αρχή με 2-3 πόντους. Μάλιστα έφτασε και στο 23-20 με δύο επιθέσεις του Κάλα. Ο Ούντρις μείωσε σε 23-21 και ο Σωτηρίου που είχε μπει αλλαγή πήγε στη θέση του σερβίς και διέλυσε την υποδοχή των γηπεδούχων. Πήρε έναν άσσο για το 23-23 (είχε προηγηθεί και ένα λάθος του Κάλα για το 23-22) και με δύο διαδοχικά μπλοκ από Γουόλς, Κουμεντάκη έγινε η ανατροπή για το 25-23 και το 2-0 σετ.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε πολύ καλά και στο 3ο σετ όπου προηγήθηκε 10-7 με τους Βαϊόπουλο, Κότο. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 13-13 με Πετρέα και Κουμεντάκη. Ακολούθησαν μάχες πόντο πόντο. Με το χαμένο σερβίς του Γουόλς ο ΟΦΗ έφτασε στο 24-23. Ο Γάτσης με πρώτο χρόνο ισοφάρισε 24-24 και τελικά με δύο επιθέσεις του Ούντρις έγινε το 26-24 και το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Αγγελίδης, Τραχαλάκη, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης, Επόπτες: Κουνδουράκη, Σπαντιδάκη, Γραμματεία: Αβραμοπούλου.

1ο σετ: 4-8, 11-16, 17-21, 20-25
2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-19, 23-25
3ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 24-26

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 1 άσσος, 43 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. οι πόντοι προήλθαν: 7 άσσοι, 37 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 23-25, 24-26) σε 80 λεπτά.

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Κάλας 14π. (14/23επ., 44%υπ., 22%αρ.), Αρπάγιου 1 (1/2επ.), Κότο 11 (11/21επ., 25%υπ., 25%αρ.), Βαϊόπουλος 3 (1/5επ., 2 μπλοκ), Τσέλιος 3 (2/5επ., 1 μπλοκ), Βάργας 15 (14/29επ., 1 άσσος, 54%υπ., 50%αρ.) / Δαρίδης (λ. - 35%υπ., 20%αρ.), Στεφανίδης, Γιαννόπουλος.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Πετρέας 6π. (4/11επ., 2 μπλοκ), Γουόλς 6 (2/2επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης 12 (7/14επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι, 88%υπ., 56%αρ.), Γάτσης 8 (6/10επ., 2 μπλοκ), Κουκλίνσκι 5 (5/13π., 50%υπ., 44%αρ.), Ούντρις 15 (13/26επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοκκινάκης (100%υπ., 89%αρ.), Σωτηρίου 1 (1 άσσος, 56%υπ., 44%αρ.).