27-11-2021 23:32

Επιστροφή στις νίκες για τον Φοίνικα, 3-0 τον Ο.Φ.Η.

Την τρίτη νίκη του στο πρωτάθλημα και τη δεύτερη με τρίποντο και εντός έδρας πανηγύρισε ο Φοίνικας ΟΝΕΧ. Η ομάδα της Σύρου νίκησε εύκολα με 3-0 σετ τον ΟΦΗ και ανέβηκε στους 8 βαθμούς έναντι 2 του ΟΦΗ. Οπως φαίνεται και στο σκορ η ομάδα της Κρήτης αντιστάθηκε μόνο στο 2ο σετ καθώς είχε για άλλη μία φορά τις απουσίες των Ντεουίς και Βαιόπουλου που είναι τραυματίες.

Από τον Φοίνικα δεν αγωνίστηκε ο Τζούριτς και τη θέση του πήρε ο Παπαλεξίου που επιθετικά είχε 8/8 και μαζί με τον Κόστα και τον Ιερεζουέλο ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Ο Φοίνικας μπήκε δυνατά και με τα σερβίς του Μιτσάλοβιτς και του Φράγκου ανέβασε αμέσως τη διαφορά στο 10-2. Ο ΟΦΗ κέρδιζε με δυσκολία του πόντους ενώ ο Φοίνικας κατάφερε να τρέξει γρήγορα το σκορ και να κλείσει το σετ 25-10 με το χαμένο σερβίς του Βάργκας. Στο 2ο σετ ο Φοίνικας προηγήθηκε 8-4 με το σερβίς του Στερν και την υπεροχή στην επίθεση.

Ο ΟΦΗ αντιστάθηκε και με σερί 5-0 από το σερβίς του Κάλας προσπέρασε 9-8. Ακολούθησε ράλι μέχρι το 18-18 οπότε ο Φράγκος με δικό του ρεσιτάλ έκανε σερί 4-0 για το 22-18.

Ο ΟΦΗ μείωσε 22-20 με δύο λάθη των συριανών ενώ στο 24-21 που έγινε με τον Μιτσάλοβιτς ο ΟΦΗ μείωσε στον πόντο (24-23) με μπλοκ και επίθεση του Βάργκας αλλά το σετ τελείωσε μετά από άουτ σε άμυνα του Δαρίδη.

Στο 3ο σετ η ανωτερότητα του Φοίνικα είναι πλέον ξεκάθαρη και παρά την έξοδο του Στερν (τη θέση του πήρε ο Παπαδόπουλος) ο Φοίνικας πήρε από την αρχή διαφορά. Με σερί 6-0 προηγήθηκε 13-5 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας καθώς μέχρι το τέλος η διαφορά έμεινε η ίδια και ο αγώνας τελείωσε με πόντο του αλάνθαστου Παπαλεξίου.

Διαιτητές: Πρέντζας, Μενεσλής, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Παπαδημητρίου, Βρούτσης, Γραμματεία: Πιρπινιά. Διακύμανση: 1ο σετ: 8-2, 16-6, 21-7, 25-10 2ο σετ: 8-4, 16-15, 21-18, 25-23 3ο σετ: 8-5, 16-7, 21-14, 25-16

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 7 άσσοι, 36 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 4 άσσοι, 19 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-10, 25-23, 25-16) σε 71΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Φούλβιο Μπερτίνι): Μιχάλοβιτς 12π. (9/19επ., 2 μπλοκ, 1 άασος), Παπαλεξίου 10 (8/8επ., 2 μπλοκ), Ιερεζουέλο 4 (1/1επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Κόστα 11 (5/6επ., 6 μπλοκ), Φράγκος 11 (9/13επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 60%υπ., 20%αρ.), Στερν 6 (3/8επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 43%υπ., 29%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. - 67%υπ., 39%αρ.), Καπετανίδης, Ηλίας, Παπαδόπουλος Π. 2 (1/3επ., 1 άσσος, 67%υπ., 50%αρ.), Μήλης.

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Κάλας 6 (4/18επ., 2 άσσοι), Αρπάγιου, Κότο 4 (4/17επ., 47%υπ., 27%αρ.), Τσέλιος 3 (1/4επ., 2 μπλοκ), Βάργκας 11 (9/23επ., 2 άσσοι, 43%υπ., 29%αρ.). Τζουγκαράκης 1 (1/1επ.) / Δαρίδης (λ. - 52%υπ., 34%αρ.), Στεφανίδης, Γιαννόπουλος. Σαλταφερίδης.