27-11-2021 23:05

Ο Παναθηναϊκός πέρασε αλώβητος από τη Νέα Φιλαδέλφεια και ανέβηκε κορυφή

Μεγάλη νίκη στην έδρα της Α.Ε.Κ. με 3-0 σετ πέτυχε ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινες» πέτυχαν την 9η νίκη τους σε 10 αγώνες στη Volley League γυναικών και με τους τρεις βαθμούς της νίκης πλέον βρίσκονται στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, μετά και την ήττα του Άρη.
Η Ένωση που ταλαιπωρήθηκε την προηγούμενη εβδομάδα με τον κορονοϊό, ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 11-7. Με σέρβερ την Μάρετ Γκρόθες ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 6-0 που τον έφερε σε θέση οδηγού στο σετ. Η Α.Ε.Κ. δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, προηγήθηκε ξανά με +3 (17-14, 19-16), για να έρθει η ισοφάριση στο 22-22 με άσσο της Αθηνάς Παπαφωτίου. Με δύο μπλοκ και μία επίθεση της Γκρόθες οι πράσινες έκαναν το 1-0 σετ με 25-22.

Στο 8-8 του δευτέρου σετ ο Απόστολος Οικονόμου πέρασε στο παιχνίδι την Εύα Χαντάβα αντί της Μανωλίνας Κωνσταντίνου και με συνεχόμενες επιθέσεις της διεθνούς ακραίας ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 15-12. Η διαφορά στο σετ σταδιακά ανέβαινε για το 25-17 και το 2-0 σετ.

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε και στο τρίτο σετ, με το 11-7 του Παναθηναϊκού να ανατρέπεται από την Ένωση, η οποία βρέθηκε κοντά στο να μειώσει στο σκορ (22-20). Η Α.Ε.Κ. κατάφερε να σώσει το πρώτο ματς μπολ του Παναθηναϊκού με μπλοκ πάνω στη Χαντάβα, όμως ένα έξυπνο πλασέ της Παπαφωτίου και μία επίθεση της Γκρόθες διαμόρφωσαν το 26-24 και το τελικό 3-0 σετ.

Η γνώμη του πάγκου

Κώστας Αρσενιάδης (Προπονητής Α.Ε.Κ.): «Σε μια περίοδο που προσπαθούμε να ξαναμπούμε στο γήπεδο και να κάνουμε προπονήσεις ξανά όλη η ομάδα μαζί, δώσαμε ότι είχαμε και δεν είχαμε και ίσως μας αδικεί το σκορ. Κάναμε κάποια λάθη που δεν έπρεπε απέναντι σε έναν ΠΑΟ που είναι σε καλή κατάσταση. Όταν χάνεις δεν είναι εύκολο και η Α.Ε.Κ. είναι μια ομάδα που παίζει για τη νίκη, αλλά δεδομένων των συνθηκών πρέπει να μείνουμε στη μεγάλη προσπάθεια που έγινε απ' όλη την ομάδα».

Απόστολος Οικονόμου (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Όταν πας και νικάς μίας ομάδα με τους ίδιους στόχους με σένα, μόνο ικανοποιημένος μπορείς να είσαι. Συγχαρητήρια στις κοπέλες γιατί στη μεγαλύτερη διάρκεια των σετ παίξαμε καλύτερα. Το σερβίς, μπλοκ-άμυνα λειτούργησε πολύ καλά και για ακόμα μία φορά είδα πως στις λεπτομέρειες πήραμε το πρώτο και το τρίτο σετ και αυτό χρειάζεται ικανότητα. Μην ξεχνάμε ότι με τον Άρη χάσαμε στις λεπτομέρειες. Έχουμε καλή ψυχολογία αυτή τη περίοδο και έχουμε αποκτήσει ρυθμό και ήταν κάτι που θέλαμε τώρα που παίζουμε δύσκολα παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη. Σήμερα πανηγυρίζουμε, αλλά από αύριο το ξεχνάμε γιατί έρχεται ένα δύσκολο παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό. Αυτό που εύχομαι είναι όλες οι αθλήτριες που απουσιάζουν από τις ομάδες τους να επανέλθουν υγιείς στο γήπεδο».

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Ονόπας, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Αρβανίτης, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Τάλαρου.

1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-20, 22-25
2ο σετ: 4-8, 12-16, 13-21, 17-25
3ο σετ: 7-8, 12-16, 21-19, 24-26

Τα σετ: 03 (22-25, 17-26, 24-26) σε 79'

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 5 άσσους, 36 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 37 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 5 (4/21 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. - 25% άριστες), Λίντσεϊ 15 (13/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 31% υπ. - 25% άριστες), Βεργίδου 2 (2/6 επ.), Τέρελ 16 (14/36 επ., 2 άσσοι), Γκουντιμένκο 1 (1/4 επ.), Μπράουν 4 (1/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 36% υπ. - 32% άριστες), Καββαδία 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ), Κρος 7 (2/10 επ., 5 μπλοκ), Στεπανένκο 12 (7/28 επ., 5 μπλοκ), Γκρόθες 13 (10/25 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ, 75% υπ. - 50% άριστες), Παπαφωτίου 5 (2/5 επ., 3 άσσοι), Κωνσταντίνου 3 (2/15 επ., 1 άσσος, 43% υπ. - 43% άριστες) / Ρόγκα (λ, 56% υπ. - 50% άριστες), Ξηντάρα (λ), Παπαστεργίου, Χαντάβα 9 (9/23 επ., 38% υπ. - 31% άριστες), Καραγκούνη.