11-02-2021 22:30

Κουμεντάκης και Άγκανιτς έκαναν την διαφορά για τον Π.Α.Ο.Κ., 3-0 τον Ο.Φ.Η.

Με τον Ραφαήλ Κουμεντάκη και τον Αντρί Αγκάνιτς να κάνουν τη διαφορά ο ΠΑΟΚ πήρε μία ακόμα νίκη επί του ΟΦΗ, αυτή τη φορά για την 9η αγωνιστική της Volley League. Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα νίκησε με 3-0 την ομάδα του Ηρακλείου σε αναμέτρηση που έγινε στο γυμναστήριο της Μίκρας με τυπικά γηπεδούχο τον ΟΦΗ, μία ημέρα μετά τον εξ αναβολής αγώνα της 2ης αγωνιστικής που έγινε στην έδρα του ΠΑΟΚ.

Ο ΟΦΗ έκανε μεγάλη προσπάθεια για να πάρει ένα σετ αλλά δεν τα κατάφερε. Μέχρι τα μισά και των τριών σετ κόντραρε τον ΠΑΟΚ με αιχμές τους Μαρκς, Ρουμελιωτάκη αλλά ο ΠΑΟΚ με υπεροχή στα άκρα και στο κέντρο κατάφερε να κάνει τη διαφορά.

Στο 1ο σετ έγινε μάχη μέχρι το 14-14 αλλά με το σερβίς του Βαν ντε Ντρις που πήρε άσσο και χάλασε την υποδοχή του ΟΦΗ, ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 3-0 για το 17-14. Αργότερα ήταν η σειρά του Αγκάνιτς να πάρει μπλοκ και στη συνέχεια άσσο ανεβάζοντας το σκορ στο 21-16. Το σετ έκλεισε με τον πόντο του Βαν ντε Ντρις 25-22.

Στο 2ο σετ έγινε και πάλι κόντρα μέχρι το 11-11. Αυτή τη φορά ο ΟΦΗ προηγήθηκε με +2 (13-11) χάρις τον Ρουμελιωτάκη, αλλά ο ΠΑΟΚ προσπέρασε 17-16 με τον Εβάντρο και το λάθος του ΟΦΗ. Κράτησε το μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα μέχρι το τέλος του σετ και τελικά με επίθεση του Εβάντρο και μπλοκ του Βαν ντε Ντρις στον Μαρκς τελείωσε το σετ 25-23 για το 2-0 σετ.

Σκληρή μάχη έγινε και στο 3ο σετ όπου ΠΑΟΚ παρότι είχε προβάδισμα 2-3 πόντων σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του σετ. Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με τον Χαραλαμπίδη 15-14, ο ΠΑΟΚ απάντησε με τον Κουμεντάκη για το 21-18 και έφτασε σε ματς μπολ με 24-21. Το μπλοκ του Ντράγκο, ο άσσος του Σαρικεΐσογλου και η επίθεση του Μαρκς έφερε το ματς στα ίσια (24-24) και το σετ έκλεισε με επίθεση του Κουμεντάκη και λάθος επίθεση του Χαραλαμπίδη.

Διαιτητές: Αγγελίδης, Τραχαλάκη, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης, Επόπτες: Σπαντιδάκη, Κόκκας, Γραμματεία: Αβραμοπούλου.

1ο σετ: 7-8, 14-16, 16-21, 22-25
2ο σετ: 8-7, 15-16, 21-20, 23-25
3ο σετ: 6-8, 16-15, 18-21, 24-26

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήθαν: 3 άσσοι, 38 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 7 άσσοι, 41 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 23-25, 24-26) σε 78΄.

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Ντράγκο 4π. (1/5επ., 2 μπλοκ, 2 άσσος), Χαραλαμπίδης 6 (4/13επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μαρκς 18 (16/31επ., 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 14 (12/19επ., 2 μπλοκ, 61%υπ., 17%αρ.), Θάλερ 2 (1/1, 1 μπλοκ), Φραγκιαδάκης 5 (2/4επ., 3 μπλοκ) / Βελούδης (λ. - 60%υπ., 20%αρ.), Σαρικεΐσογλου 3 (2/8επ., 1 άσσος, 73%υπ. 18%αρ.), Γαλιώτος.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Παπαλεξίου 5π. (4/7επ., 1 άσσος), Πριγέτ 1 (1 άσσος), Αγκάνιτς 11 (5/8, 5 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης 15 (11/22, 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 79%υπ., 50%αρ.), Εβάντρο 9 (7/14επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 60%υπ., 13%αρ.), Βαν ντε Ντρις 13 (11/26επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοκκινάκης (. - 79%υπ., 50%αρ.), Κομητούδης, Σωτηρίου 2 (1/3επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος, Καπετανίδης, Μπούτος 1 (1/4επ.).