31-01-2020 22:42

Ανώτερος ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 3-0 του ΟΦΗ σε 68'

O Ολυμπιακός μέσα σε 68 λεπτά και με βασικό τον Παπαλεξίου νίκησε τον ΟΦΗ με 3-0 σετ και οδηγεί σταθερά την κούρσα του πρωταθλήματος της Volley League μετά και την 11η αγωνιστική που άνοιξε απόψε την αυλαία της στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Ο ΟΦΗ έκανε την χειρότερη εφετινή του εμφάνιση σε ένα ματς που πιέστηκε στην υποδοχή και είχε τα χειρότερα ποσοστά στην επίθεση με μόλις 22%.

Ο Ολυμπιακός από την αρχή και των τριών σετ είχε μεγάλες διαφορές στο σκορ και δεν απειλήθηκε καθόλου από την ομάδα της Κρήτης.Mε τέσσερα σερί μπλοκ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 12-4 στο 1ο σετ, ενώ τα σερβίς του Γκέργκι με δύο άσσους εκτόξευσε τη διαφορά στο 21-8. Το σετ έκλεισε ο Ριζόπουλος με επίθεση.

Στο 2ο σετ το σερβίς του Χουσάι άνοιξε δρόμους για το 6-2. Ο Ολυμπιακός με τον Φίνγκερ και τον Τερβαπόρτι κράτησε το προβάδισμα. Ο ΟΦΗ μείωσε με τον Τσούλαφιτς 10-12 αλλά με το σερβίς του Τερβαπόρτι η διαφορά άνοιξε στο 11-17 και με δύο επιθέσεις του Χουσάι έκλεισε το σετ για τον Ολυμπιακό 25-19.

Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ με το σερβίς του Χουσάι η διαφορά άνοιξε στο 6-1, ο ΟΦΗ προσπαθούσε να ισορροπήσει τον αγώνα αλά ο Πετρέας και ο Βουλκίδης κυριάρχησαν στο μπλοκ εκτοξεύοντας το σκορ στο 21-10. Με δύο μπλοκ του Χουσάι και άσσο του Πετρέα έκλεισε το σετ 25-12.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Αγγελίδης. Παρατηρητής: Κοκοτσάκης. Επόπτες: Κόκκας, Βασιλόπουλος. Γραμματεία: Κουνδουράκη, Αβραμοπούλου

.Διακύμανση
1ο σετ: 4-8, 7-16, 8-21, 14-25
2ο σετ: 4-8, 11-16, 18-21, 19-25
3ο σετ: 2-8, 8-16, 10-21, 12-25

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 1 άσσοι, 22 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 7 άσσοι, 38 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων.Τα σετ: 0-3 (14-25, 19-25, 12-25) σε 68΄

.Ο.Φ.Η. (Δημήτρης Ζλατιλίδης): Στοροζίλοφ, Λουκούμι 6 (6/13επ., 65%υπ., 40%αρ.), Τσέλιος 4 (2/4επ., 2 μπλοκ), Καραμπαλί 2 (2/4επ.), Σαρικεΐσογλου (40%υπ., 10%αρ.), Τσούλαφιτς 9 (9/22επ.) / Γκαράς (λ. - 79%υπ., 47%αρ.), Ρουμελιωτάκης 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος, 11%αρ., 11%αρ.), Κομητούδης, Κοσκινάς, Καρατζάς 4 (3/4επ., 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Παπαλεξίου 8 (5/5επ., 3 μπλοκ, 100%υπ.), Φίνγκερ 11 (9/22επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 7 (3/7επ., 2 μπλοκ, 2 άσσος), Χουσάι 16 (10/12επ., 5 μπλοκ, 79%υπ., 43%αρ.), Τερβαπόρτι 2 (1/3επ., 1 άσσος), Γκέργκι 10 (7/10επ. 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 78%υπ., 56%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. - 100%υπ., 77%υπ.), Στιβαχτής, Βουλκίδης 2 (1/1επ., 1 άσσος), Κουμεντάκης, Ριζόπουλος 2 (2/3επ.).