07-12-2019 22:39

Το βόλεϊ κέρδισε τον Κωτσάκη και ο Παμβοχαϊκός τον Ηρακλή με έναν... Ηρακλή!

Για όσους γνωρίζουν πρόσωπα και πράγματα και κυρίως το τι πέρασε ο Παμβοχαϊκός το καλοκαίρι η αποψινή νίκη επί του Ηρακλή μπορεί να είναι μία από τις σημαντικότερες στην ιστορία του συλλόγου και μάλιστα έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή έναν αθλητή που ξεκίνησε από τις ακαδημίες του.

Με τον Φρίξο Κωτσάκη (ξεκίνησε από την Καλαμάτα 80 αλλά έκανε τα επαγγελματικά βήματα στον Παμβοχαϊκό) να κάνει την εμφάνιση της καριέρας του αλλά και τον Ηρακλή Παπαδόπουλο και πάλι να είναι μία ομάδα μόνος του ο Παμβοχαϊκός έκανε τη μεγάλη έκπληξη και νίκησε τον Ηρακλή με 3-1 σετ παρότι μάλιστα βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ.

Η νίκη πανηγυρίστηκε έξαλλα από παίκτες, παράγοντες αλλά και τους οπαδούς του Παμβοχαϊκού που βρέθηκαν στο Γιώργος Τριαντάφυλλος και μετά από πολύ καιρό βλέπουν και πάλι μία ομάδα που παίζει με πάθος και ψυχή. Μεγάλο μερίδιο στην επιτυχία αναλογεί στο Νίκο Νεόφυτο ο οποίος με την επιτυχημένο συνταγή του καταφέρνει να βγάζει από τους νεαρούς παίκτες του το 100%. Αλλά και οργανωτικά ο Παμβοχαϊκός ξεπέρασε κάθε προσδοκία καθώς ο κόσμος ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα ενώ με τιως πρωτοβουλίες του μάνατζερ Ανδρέα Σωνάκη και του στατιστικολόγου Άλκη Μπέλου οργάνωσαν άψογα την συνέντευξη Τύπου μετά τον αγώνα. Το πανηγυρικό κλίμα συνεχίζεται σε γνωστή ταβέρνα όπου η διοίκηση παραχωρεί δείπνο στους αθλητές.

Ο Ηρακλής προέρχονταν από την ήττα με 3-2 από τον Ηρακλή και παρότι όλα ξεκίνησαν ιδανικά με την κατάκτηση του 1ου σετ στη συνέχεια αιφνιδιάστηκε από την εμφάνιση των γηπεδούχων. Χωρίς να πιέσει τους γηπεδούχους στο σερβίς ο Ηρακλής πίστεψε πως θα νικήσει άνετα και έπεσε πάνω σε ένα  ψυχωμένο Παμβοχαϊκό που με όπλο το σερβίς έφτασε σε μία από τις σημαντικότερες νίκες που έχει σημειώσει τα τελευταία χρόνια. Η επιτυχία πανηγυρίστηκε έξαλλα από παίκτες, τη διοίκηση και τους οπαδούς του Παμβοχαϊκού. Γεμάτο συγκινήσεις ήταν το 4ο σετ όπου ο Ηρακλής ήταν μπροστά μέχρι το 17-16 αλλά ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 6-0 και ολοκλήρωσε τη μεγάλη νίκη που έχει τον χαρακτήρα της «έκπληξης». Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά και με σερί 3-0 προηγήθηκε 6-4 στο 1ο σετ. Με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Τζιουμάκα ο Ηρακλής κράτησε τη διαφορά στο σκορ και με τον άσσο του Τζιουμάκα προηγήθηκε 13-9. Με τον Μαυροβουνιώτη και τον Στουντζίνσκι ο Ηρακλής ξέφυγε με +6 (19-13) και ο Παμβοχαϊκός απάντησε με τα σερβίς του Λάππα και την κόντρα του Κωτσάκη μειώνοντας σε 17-19. Η διαφορά διατηρήθηκε και με τον πόντο του Μαυροβουνιώτη και το λάθος του Κωτσάκη έκλεισε το σετ για τον Ηρακλή 25-20.

Με το εντυπωσιακό σερβίς του Ηρακλή Παπαδόπουλου ο Παμβοχαϊκός μπήκε δυνατά στο 2ο σετ με προβάδισμα 4-1. Με την ομάδα του Νίκου Νεόφυτου να ρισκάρει και να δικαιώνεται με την τακτική του στο σερβίς διατηρήθηκε η διαφορά του +2 μέχρι το 14-12. Με τον Παπαδόπουλο και τον Κωτσάκη ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 16-12, ενώ ο Λάππας με κόντρα επίθεση έκανε το 22-16 και το σετ έληξε για τον Παμβοχαϊκό 25-18 με τον εξαιρετικό Παπαδόπουλο.

Μετά την ισοφάριση ο Παμβοχαϊκός πίεστεψε στις δυνάμεις του και με τον Παπαδόπουλο να δίνει ρεσιτάλ προηγήθηκε 5-1 και στο 3ο σετ. Πάνω που ο Ηρακλής μάζεψε τη διαφορά στο -2 (11-9) με τον Μαυροβουνιώτη ο Παμβοχαϊκός με νέο εντυπωσιακό σερί 4-0 από τις επιθέσεις των Παπαδόπουλου, Κωτσάκη ξέφυγε 15-9. Μέχρι το τέλος ο Ηρακλής δεν είχε απαντήσεις και το σετ έκλεισε 25-17 με τον πόντο του Κανέλλου.

Ο Ηρακλής μπήκε πιο δυνατά στο 4ο σετ και προηγήθηκε 4-2 αλλά και πάλι τα βρήκε «σκούρα» απέναντι στους παίκτες του Παμβοχαϊκού που ήταν αποφασισμένοι για όλα. Με σερί 3-0 από τον Κωτσάκη και τα λάθη του «γηραιού» ο Παμβοχαϊκός προσπέρασε 11-10. Ο Ηρακλής απάντησε με τον Σακόγλου και προηγήθηκε 15-12 και 17-16 με τον ίδιο παίκτη κι εκεί ήρθαν τα πάνω κάτω. Με το Μάκη Κανέλο στο σερβίς και τον Κωτσάκη και τον Πέιν να είναι αποτελεσματικοί στις κόντρα επιθέσεις ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 6-0 και προηγήθηκε 22-17. Ο Ηρακλής «πάγωσε» και με τον άσσο του Παπαδόπουλου και τον άσσο του Κωτσάκη τελείωσε ο αγώνας για τον Παμβοχαϊκό ολοκληρηώνοντας τη μεγάλη νίκη.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Ιορδανίδης, Επόπτες: Σιακαβέλλας, Σπίνας, Γραμματεία: Παπακυριακοπούλου.

1ο σετ: 6-8, 11-16, 18-21, 20-25
2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-16, 25-18
3ο σετ: 8-4, 16-10, 21-14, 25-17
4ο σετ: 5-8, 16-10, 21-14, 25-19

*Οι πόντοι του Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός προήλθαν: 7 άσσοι, 54 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Πετοσφαίριση οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 36 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-18, 25-17, 25-19) σε 102΄.

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Νίκος Νεόφυτος): Δρογκάρης 1 (1/1επ.), Πέιν 8 (5/8επ., 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος Ηρακλής 19 (14/30επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Κωτσάκης 19 (15/25επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 67%υπ., 30%αρ.), Κανέλλος 9 (8/9επ., 1 μπλοκ), Λάππας 13 (11/19επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 55%υπ., 18%αρ.) / Αχιλλεόπουλος (λ. - 53%υπ., 29%αρ.), Μπάρτζης 1 (1 άσσος), Γαβριήλ, Μάμαλης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Γιάννης Ορφανός): Χήρας 2 (2/8επ.), Μαυροβουνιώτης 11 (10/17επ., 1 μπλοκ, 74%υπ., 23%αρ.), Προύσαλης 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Στουντζίνσκι 15 (13/31επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 63%υπ., 41%αρ.), Πεντίδης, Τζιουμάκας 7 (5/14επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Μπουράκης (λ. - 15%υπ., 93%υπ., 47%αρ.), Κοντοκώστας (λ.  100%υπ.), Σακόγλου 6 (4/11επ., 2 μπλοκ), Χατζηπαραδείσης 2 (1/2επ. 1 μπλοκ.).