12-11-2018 20:11

Τρίτη και φαρμακερή για τον Παναθηναϊκό, 3-0 την Κομοτηνή

Ο Παναθηναϊκός μετά από δύο συνεχόμενες ήττες στο τάι μπρέικ από Ολυμπιακό και ΑΕΚ, πανηγύρισε τη πρώτη του φετινή νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League, μετά το 3-0 σετ επί της Κομοτηνής στο κλειστό της Κυψέλης. Οι «πράσινοι» πήραν το πρώτο τους τρίποντο φέτος και νίκησαν τους νεοφώτιστους χωρίς απώλεια σετ, κάτι που δεν κατάφεραν οι Ολυμπιακός (νίκησε 3-1), ο ΠΑΟΚ (νίκησε 3-2) και η ΑΕΚ (έχασε 3-1).

Ο Παναθηναϊκός είχε 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν καλύτερος σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες με εξαίρεση το μπλοκ που οι δύο ομάδες ήταν ισάξιες (9-9) και έφτασε δίκαια στο τελικό αποτέλεσμα. Η Κομοτηνή, είχε σε κακή ημέρα επιθετικά τον Νέλσον Μουράνγκουα που είχε 8 πόντους με 29% αποτελεσματικότητα (8/28 επ.), ενώ δεν πήρε λύσεις από τα αδέρφια Δαλακούρα.

Οι «πράσινοι» έφτασαν τους 5 βαθμούς στη βαθμολογία. Η Κομοτηνή έγινε ανταγωνιστική μόνο στο 3ο σετ όταν και προηγήθηκε 16-14 αλλά δεν άντεξε την πίεση σε υποδοχή και έκανε πολλά λάθη στην τελική προσπάθεια και έμεινε στους 4 βαθμούς στη βαθμολογία.

Ο Παναθηναϊκός ήταν φανερό που δεν ήθελε να επιβαρύνει επιθετικά τους Ράπτη, Ανδρεόπουλο που αναλώθηκαν περισσότερο στην παραγωγή υποδοχής. Οι Πανταλέων, Γιορντάνοφ έπαιζαν χωρίς αντίπαλο και έδωσαν προβάδισμα 12-8. Το σερβίς του Ανδρεόπουλου και αργότερα του Γιάκομπσεν χάλασαν την υποδοχή της Κομοτηνής που βγήκε εκτός ρυθμού. Η διαφορά εκτινάχθηκε στο 20-13 και με την επίθεση του Ράπτη και το σετ έκλεισε με την επίθεση του Πελεκούδα και το λάθος του Νουράνγκουα.

Οι Ράπτης, Ανδρεόπουλος με μπλοκ και επίθεση έδωσαν προβάδισμα 6-3 στο 2ο σετ ενώ με διαδοχικά λάθη της Κομοτηνής ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 4-0 για το 10-3. Η διαφορά του +7 διατηρήθηκε σε όλο το σετ και χωρίς αντίδραση από την Κομοτηνή ο Παναθηναϊκός έκλεισε το σετ με το χαμένο σερβίς του Ρενάν.

Στο 3ο σετ το σερβίς του Πελεκούδα ήταν η αφορμή για να οικοδομηθεί σερί 3-0 για το 9-6 του Παναθηναϊκού. Με δύο μπλοκ από Ρενά, Δαλακούρα και μία επίθεση του τελευταίου η Κομοτηνή έκανε συνολικό σερί 4-0 και προσπέρασε 10-9. Με την επίθεση του Δαλακούρα και το λάθος του Ράπτη η Κομοτηνή ξέφυγε 18-16 και έγινε απειλητική. Με τρεις πόντους του Πανταλέοντα (δύο μπλοκ και μία επίθεση) και μία επίθεση από τον Ανδρεόπουλο ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 4-0 και πέρασε μπροστά 20-18. Με το χαμένο σερβίς του Γιορντάνοφ μείωσε η Κομοτηνή στο 22-21 αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν αποφασισμένος να πάρει τον αγώνα και με δύο επιθέσεις του Πελεκούδα και ένα λάθος του Δαλακούρα τελείωσε το σετ 25-21 και νίκησε τον αγώνα 3-0 σετ.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Κουτσούλας.

1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-14, 25-16
2ο σετ: 8-3, 16-12, 21-14, 25-19
3ο σετ: 8-6, 14-16, 21-19, 25-21

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 40 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Κομοτηνής προήλθαν από 1 άσσο, 26 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-19, 25-21)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 11 (11/25 επ.), Ανδρεόπουλος 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 67% υπ. - 67% άριστες), Πανταλέων 10 (8/11 επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 11 (10/18 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ. - 36% άριστες), Πελεκούδας 13 (9/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 64% υπ. - 36% άριστες).

ΜΓΣΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Δαλακούρας Κ. 1 (1/7 επ., 33% υπ. - 22% άριστες), Μπερτασόνι 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Ρενάν 9 (3/6 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Δαλακούρας Αν. 8 (6/14 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. - 28% άριστες), Μουράνγκουα 8 (8/28 επ.), Χριστόφας 4 (4/8 επ.) / Αρχοντούδης (λ, 43% υπ. - 25% άριστες), Μπανιώτης (λ), Ανδρεάδης, Καβαρατζής 3 (3/5).