02-12-2017 23:29

Η Νίκη Αιγινίου... άλωσε το «κάστρο» της Κηφισιάς

Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα, την δεύτερη εκτός έδρας αλλά και το πρώτο τρίποντο πανηγύρισε η Νίκη Αιγίνιου και μάλιστα σπάζοντας το αήττητο της έδρας του ΑΟΠ Κηφισιάς.

Η ομάδα του Θανάση Στράντζαλη είχε μεγάλη πρωταγωνιστή τον Μανώλη Δημητριάδη που μοίρασε εξαιρετικά το παιχνίδι και είχε πρώτους σκόρερ τους Στρούγκαρ, Μαυροβουνιώτη. Η Κηφισιά πιέστηκε στην υποδοχή και παρότι πήρε το 2ο σετ με 34-32 δε μπόρεσε να κρατηθεί στον αγώνα και γνώρισε την πρώτη ήττα στην έδρα της και την πρώτη μετά από τέσσερις συνεχόμενες νίκες.

Η Νίκη Αιγινίου ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα το πρώτο σετ. Με πίεση στο σερβίς κατάφερε να προηγηθεί με 1-4. Η Κηφισιά «απάντησε» άμεσα και με επίθεση του Χαντ ισοφάρισε 5-5. Με τον Γκόρτσανιουκ στο σερβίς οι φιλοξενούμενοι πήραν «αέρα» τριών πόντων 6-9. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 3-0 και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. Με άσο του Κουιγιάντα η Νίκη Αιγινίου προηγήθηκε 9-11. Η διαφορά πήγε ξανά στο +3 (10-13) για την ομάδα του Αιγινίου μετά από λάθος του Τέιλορ Χάντ.

Στη συνέχεια με επιτυχημένη κόντρα επίθεση ο Καναδός μείωσε 13-14. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους στην άμυνα και με επιτυχημένες επιθέσεις από τους Ντε Σόουζα και Εφραιμίδη πέρασαν μπροστά με 16-15. Με άσο του Γκόρτσανιούκ και στη συνέχεια έξυπνο πλασέ του Μαυροβουνιώτη η Νίκη πέρασε ξανά μπροστά με 17-19.

Η ομάδα των βορείων προαστίων με τον Γιάννη Παπαδόπουλο στο σερβίς ισοφάρισαν 20-20 αναγκάζοντας τον Θανάση Στράντζαλη να καλέσει τάιμ άουτ. Μπλοκ του Στρούγκαρ πάνω στον Εφραιμίδη έδωσε προβάδισμα 2 πόντων στη Νίκη 20-22. Η Κηφισιά αντέδρασε και με μπλοκ του Χέπμπορν ισοφάρισε 22-22. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έφτασαν πρώτοι σε σετ μπολ 23-24 και τελικά το κατέκτησαν με μπλοκ πάνω στον Χαντ 23-25.

Στο δεύτερο σετ η Νίκη «χάλασε» την υποδοχή της Κηφισιάς και προηγήθηκε με 2-5, με τον Κώστα Αρσενιάδη να καλεί τάιμ άουτ. Η Κηφισιά με άσο του Χαντ πλησίασε στο -1 (5-6). Η Νίκη με επίθεση του Στρούγκαρ προηγήθηκε με 6-9. Η Κηφισιά αντέδρασε και με μπλοκ από τους Χεπμπορν και Νικολάκη ισοφάρισε 9-9. Η Νίκη Αιγινίου με «όπλο» της το μπλοκ έφτασε στο +3 (9-12).

Ο Σονάρι Χεπμπορν πίεσε την υποδοχή της Νίκης η οποία υπέπεσε σε αρκετές λάθος επιθέσεις με αποτέλεσμα η Κηφισιά να πάρει το προβάδισμα 15-14. Με μπλόκ από τους Εφραιμίδη και Σουλτανόπουλο η ομάδα των βορείων προαστίων προηγήθηκε 19-16. Στη συνέχεια ο διαιτητής του αγώνα έδειξε κόκκινη κάρτα στον προπονητή της Νίκης Θανάση Στράντζαλη για διαμαρτυρία και το σκορ έγινε 20-16(αποβλήθηκε για το υπόλοιπο του σετ). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν 21-21. Ο Χέπμπορν με επίθεση σε πρώτο χρόνο έδωσε το προβάδισμα στην Κηφισιά 23-22.

Το φινάλε το σετ ήταν συγκλονιστικό! Η Νίκη έφτασε τέσσερις φορές σε σετ μπολ, όμως οι γηπεδούχοι με τεράστια ψυχικά και τους Ντε Σόουζα και Χαντ να παίρνουν κρίσιμες επιθέσεις το κατέκτησαν με 34-32.

Οι παίκτες της Νίκης Αιγινίου ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο τρίτο σετ και με πίεση στο σερβίς προηγήθηκαν 0-6. Η Κηφισιά έδειξε σημάδια ανάκαμψης και με επίθεση του Ντε Σόουζα μείωσε 5-9. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο του σετ φτάνοντας ακόμα και στο +9(11-20). Ο Κώστας Αρσενιάδης πέρασε στο γήπεδο τους Μανίκα, Λιβαθηνό και Παπαδόπουλο. Η Κηφισιά δεν μπόρεσε να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του σετ το οποίο κατέκτησε η Νίκη με 18-25.

Η Νίκη Αιγινίου ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα και στο τέταρτο σετ παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα τεσσάρων πόντων 2-6. Η διαφορά έφτασε στο +6 (4-9) για τους φιλοξενούμενους μετά από μπλοκ του Μαυροβουνιώτη πάνω στον Χαντ.

Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Στρούγκαρ το σκορ διαμορφώθηκε 6-12. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να «πληγώνουν» την Κηφισιώτικη υποδοχή και έφτασαν στο +7 (12-19). Η Κηφισιά αντέδρασε και με τους Εφραιμίδη και Χέπμπορν μείωσε 15-19. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 0-4 και έφτασαν στο 15-23. Η Νίκη κατέκτησε το τέταρτο σετ με 16-25.

Διαιτητές: Μυλωνάκης - Μουλά Ειρ.

1ο σετ: 6-8, 16-15, 20-21, 23-25
2ο σετ: 6-8, 16-15, 21-17, 34-32
3ο σετ: 3-8, 10-16, 12-21, 18-25
4ο σετ: 4-8, 10-16, 15-21, 16-25

* Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 5 άσσους, 35 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (23-25, 34-32, 18-25, 16-25) σε 120΄

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (μπλοκ), Χαντ 22 (20/47 πε, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 9 (9/15 επ, 71% υπ -50% άριστες), Σουλτανόπουλος 1 (1/5 επ), Σονάρι 11 (9/15 επ, 2 μπλοκ), Εφραιμίδης 17 (14/25 επ, 3 μπλοκ, 86% υπ - 57% άριστες) / Κάπελλας (λ, 57% υπ -33% άριστες), Χριστοδουλάκης, Λιβαθηνός, Μανίκας, Παπαδόπουλος 1 (άσσος), Μελλές
ΜΑΣ ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 2 (0/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 16 (14/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ -35% άριστες), Ντίνας 11 (7/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουιγιάδα 13 (11/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στρούγκαρ 20 (16/33 πε, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 14 (10/21 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 68% υπ - 36% άριστες) / Ραΐκοβιτς (λ, 61% υπ -39% άριστες), Παπαλεξίου, Κιοσσές, Ρεμπούτζιας, Μηλής.