21-04-2019 00:13

Ο ΠΑΟΚ χόρεψε πεντοζάλι με την κούπα στην Ιεράπετρα

Μετά τη Σύρο το 2015 και τη Ρόδο το 2018 ο ΠΑΟΚ στέφθηκε κυπελλούχος Ελλάδας και στην Ιεράπετρα τριτώντας τις κούπες στη διοργάνωση και μάλιστα σε τρία διαφορετικά νησία. Μετά από έναν τελικό διαφήμιση για το βόλεϊ νίκησε τον μαχητικό Ηρακλή με 3-1 σετ και μετά από συγκλονιστικό φινάλε που έφερε την υπογραφή του Ολλανδού Κλαπβάικ αλλά και του Γκάρετ Μουαγκουτούτια που τελικά αναδείχτηκε και MVP της διοργάνωσης.

Ο Ηρακλής προηγήθηκε 1-0 σετ και 23-22 στο 4ο σετ. Πάλεψε για να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ αλλά ήταν αναποτελεσματικός στις καθοριστικές κόντρα επιθέσεις που θα του έδιναν την ισοφάριση.

Ο ΠΑΟΚ αν και βρέθηκε πίσω στα σετ από τον Ηρακλή, διόρθωσε τα λάθη του, έβγαλε ενέργεια σε άμυνα και μπλοκ και με κορυφαίους τους Γκάρετ Μουαγκουτούτια, Νιλς Κλάπβαϊκ έφθασε στην ανατροπή και στην κατάκτηση του Κυπέλλου.

Ο Ηρακλής άνοιξε το σκορ

Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 9-5 με τον ΠΑΟΚ να μην έχει ποιοτική υποδοχή και να κάνει 3 συνεχόμενα λάθη στην επίθεση με Σαφράνοβιτς, Κλαπβάικ και Μουαγκουτούτια. Η διαφορά παρέμεινε στους 4 (14-10) με τον Φέργκιουνσον να μπλοκάρει σε πρώτο χρόνο τον Όκολιτς. Με τρεις σερί πόντους του Μαυροβουνιώτη ο «γηραιός» πήγε τη διαφορά για πρώτη φορά στο σετ στους έξι πόντους (20-14) με μπλοκ του Ποπόφ στον Κλαπβάικ. Ο ΠΑΟΚ πλησίασε στους 3 (20-17, 23-20) αλλά ο εύστοχος Μαυροβουνιώτης (6/7 επιθέσεις στο σετ) και ο Ντίνας με μπλοκ στον Όκολιτς έγραψαν το 25-20 για το 1-0 στα σετ.

Ισοφάριση ΠΑΟΚ

Εκ διαμέτρου αντίθετη με το πρώτο σετ ήταν η εκκίνηση του δεύτερου. Ο ΠΑΟΚ πίεσε με το σερβίς του Κλαπβάικ την υποδοχή του Ηρακλή και βρήκε από νωρίς προβάδισμα με 8-4 (από 4-4). Με τον Μουαγκουτούτια να είναι ψηλά σε επίθεση (10/14)– υποδοχή (83%), την υποδοχή του Ηρακλή να έχει προβλήματα και τον Ποπόφ αναποτελεσματικό (3/12 επ.) στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (19-9) με το σετ να λήγει με 25-12.

Ανατροπή για τον ΠΑΟΚ και 2-1

Ο ΠΑΟΚ με το γκάζι πατημένο από το πρώτο σετ έγραψε και πάλι διαφορά 4 πόντων (8-4). Ο Ηρακλής με μπλοκ του Ντίνα στον Κλαπβάικ μείωσε στον πόντο (9-8), αλλά με μονό μπλοκ του Τακουρίδη στον Φέργκιουνσον ο ΠΑΟΚ έφερε την διαφορά στο +3 (15-12) με το λάθος στο φιλέ του Προύσαλη να στέλνει τον Κυπελλούχο στο +6 (20-14). Και το τρίτο σετ πέρασε (25-20) στην ομάδα του Φιλίποφ που κυνηγούσε κάθε μπάλα στην άμυνα, έβγαζε ενέργεια και οδηγούσε τον Ηρακλή σε λάθη.

Ντέρμπι στο τέταρτο σετ

Το τέταρτο σετ ήταν σετ κόντρας. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 14-13 με τον Ηρακλή να προσπαθεί να μείνει με όλες του τις δυνάμεις στο παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 3 (16-13) με το λάθος στην επίθεση του Μαυροβουνιώτη, διαφορά την οποία κράτησε με κόντρα επίθεση του Τακουρίδη (18-15). Ο Κλιντ με επίθεση μείωσε στον πόντο (18-17), με τον Μαυροβουνιώτη με μπλοκ να ισοφαρίζει (18-18). Ο Ηρακλής αν και βρέθηκε πίσω με 21-19 κατάφερε σερί 3-0 και με μπλοκ του Φέργκιουνσον στον Μουαγκουτούτια προηγήθηκε 22-21. Στο φώτο φίνις του τέταρτου σετ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Κλαπβάικ 23-23, ο ίδιος με άσσο έγραψε το 24-23 και το 25-24 με τον Ποπόφ να κρατάει όρθιο τον Ηρακλή για το 25-25. Ο Κλαπβάικ έκανε το 26-25 με τον Ολλανδό με νέα επίθεση να χαρίζει το Κύπελλο στον ΠΑΟΚ.

Διαιτητές: Θεμελής, Γεροθόδωρος.

1ο σετ: 5-8, 12-16, 17-21, 20-25
2ο σετ: 8-4, 16-8, 21-10, 25-12
3ο σετ: 8-4, 16-13, 21-15, 25-20
4ο σετ: 7-8, 16-13, 21-19, 27-25

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 53 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων κα ιτου Ηρακλή προήλθαν από 47 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-12, 25-20, 27-25)

ΠΑΟΚ (Φιλίποφ): Κλάπβαϊκ 20 (17/38 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 23 (20/34 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 83% υπ.), Όκολιτς 7 (5/11 επ., 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 10 (6/20 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 76% υπ.), Τακουρίδης 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ, 65% υπ.), Κωνσταντινίδης (λ), Γάτσης, Γκόρτσανιουκ, Μπούτος.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Ορφανός): Μαυροβονιώτης 12 (10/27 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ.), Κλίντι Ντα Ρόσα 13 (13/28 επ., 54% υπ.), Ντίνας 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Ποπόφ 19 (17/42 επ., 2 μπλοκ), Προύσαλης 2 (2 μπλοκ), Φέργκιουσον 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 52% υπ.), Ρωμαλιάδης (λ), Αρμενάκης 1 (1/6 επ.), Τζιουμάκας, Χήρας 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).