02-04-2014 18:28

Με τον... αέρα του Κυπελλούχου

Με τη... φόρα από την κατάκτηση του Κυπέλλου και με την ψυχραιμία στο συγκολονιστικό τρίτο σετ ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 τα Βριλήσσια στο κλειστό του Ρέντη και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στους τελικούς της Α1 γυναικών. Θυμίζουμε ότι η πρόκριση κρίνεται στις 2 νίκες και οι «ερυθρόλευκες» θέλουν άλλη μια το Σάββατο στα Βριλήσσια για να εξασφαλίσουν τη συμμετοχή τους στους τελικούς.

Πολλά κρίθηκαν στο τρίτο σετ όπου το Βριλήσσια έχασαν 6 σετ μπολ για να πάρει τελικά το ματς ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος το δικό του 6ο ματς μπολ, με τη συνεισφορά της Μονζόνι και της Τένεβα. Πολύ καλό παιχνίδι από τις Γιώτα, Μονζόνι και Τένεβα ενώ από την ομάδα των Βριλησσίων κορυφαία ήταν η Χαντάβα μαζί με την Τουριάφ.

Παρά την κούραση από το ταξίδι και την κατάκτηση του Κυπέλλου ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι. Στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ βρέθηκε μπροστά με 8-6 μετά από επίθεση της Τένεβα. Τα Βριλήσσια ισοφάρισαν σε 12-12 με την Τουριάφ αλλά με τα σερβίς της Κις (με έναν άσσο) έκαναν το 15-12. Η διαφορά αυξανόταν (το 19-15 έγινε 24-15) με την Χριστοδούλου σε ρόλο σέρβερ, με το σετ να τελειώνει με επίθεση της Κις.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο σετ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-3 και 10-7, με τα Βριλήσσια να ισοφαρίζουν σε 10-10. Δύο λάθη από τις φιλοξενούμενες και επιθέσεις των Τένεβα και Κις έκαναν το 14-11. Τα Βριλήσσια πίεσαν στο σερβίς και στο μπλοκ, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 19-19 και 21-21 αλλά ένα λάθος της Ριμπέιρο, μπλοκ της Κωνσταντίνου και επίθεση της Κις έκαναν το 24-21. Ένας λάθος από την Τέζα έκαναν το 24-22 για να τελειώσει το σετ με 25-22 από λάθος των φιλοξενούμενων.

Συγκλονιστικό ήταν το τρίτο σετ. Λίγο η χαλάρωση του Ολυμπιακού σε συνδυασμό με την βελτίωση των Βριλησσίων το σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ. Οι φιλοξενούμενες είχαν σταθερά το προβάδισμα για να έρθει άμεσα η απάντηση του Ολυμπιακού για την ισοφάριση (12-12). Το 15-13 υπέρ των γηπεδούχων, έγινε 15-18 για τους φιλοξενούμενους με την Τουριάφ στο σερβίς, την Χαντάβα να σημαδεύει σωστά στην επίθεση και την Χατζηνικολάου να έχει «καλύψει» το φιλέ. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει 20-20 (άουτ Ριμπέιρο) και να προηγηθεί 23-21 με την Γιώτα, όμως η Τουριάφ έφερε το ματς στα ίσια (23-23) και άρχισε το... ροντέο.

Τα Βριλήσσια έχασαν 6 σετ μπολ, ο Ολυμπιακός έχασε πέντε, αλλά το 33-34 έγινε 36-34 με δύο πόντους της Μονζόνι και έναν Τένεβα για να κατακτήσουν οι «ερυθρόλευκες» το σετ και το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-22, 36-34)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Νικολάκης): Γιώτα 18 (13/18 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κωνσταντίνου 4 (2/11 επ, 2 μπλοκ, 75% υπ - 65% άριστες), Κις 12 (11/35 επ, 1 άσσος), Μονζόνι 9 (7/13 επ, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Τένεβα 15 (15/30 επ, 76% υπ - 53% άριστες) / Κονόμι (λ, 78% υπ - 50% άριστες), Κοσμά 5 (4/5 επ, 1 άσσος, 80% υπ - 60% άριστες), Λαμπρούση, Τέζα

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (Πόλα Κίτσου): Γκλιγκόροβιτς 5 (3/4 επ, 2 μπλοκ), Ριμπέιρο 7 (6/22 επ, 1 άσσος, 75% υπ - 62% άριστες), Τουριάφ 19 (15/28 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χατζηνικολόυ 7 (3/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Οικονομίδου 1 (1/6 επ), Χαντάβα 17 (17/42 επ, 55% υπ - 52% άριστες) / Κοκκίου (λ, 50% υπ - 45% άριστες), Γιοβάνη, Μαβιλίδη