23-11-2019 23:01

H Κηφισιά είχε την... ελπίδα και η Ελπίδα την απογοήτευση

Με βασικό πασαδόρο το Δημήτρη Νικολάκη, τον Ντε Πρά διαγώνιο και τον Χαντ στον πάγκο η Κηφισιά νίκησε στη Θεσσαλονίκη την Ελπίδα και σημείωσε την πρώτη εκτός έδρας νίκη και την δεύτερη συνολικά σε τέσσερις αγώνες στην Volley League.

Από την Κηφισιά δεν αγωνίστηκε ο Χαντ (μπήκε στο τέλος τους αγωνες). Βασικός διαγώνιος ήταν ο Βραζιλιάνος Ντε Πρα ενώ η νίκη συνδυάστηκε με την επιστροφή στη θέση του βασικού πασαδόρου του Δημήτρη Νικολάκη.

H Eλπίδα για άλλη μία φορά έκτισε διαφορές στο σκορ του 1ου σετ αλλά δεν τις αξιοποίησε καθώς στην τελική προσπάθεια αλλά και στην υποδοχή έγιναν εύκολα λάθη. Για άλλη μία φορά δεν αγωνίστηκε ο τραυματίας Χαριδήμου κι έτσι οι πράσινοι των Αμπελοκήπων έμειναν στον έναν βαθμό. Στο 1ο σετ η Κηφισιά προηγήθηκε 6-4, αλλά η Ελπίδα με σερί 6-0 χάρις το σερβίς του Ιλουόνι πέρασε μπροστά με 10-4 και είχε τον απόλυτο έλεγχο.

Η Κηφισιά επανήλθε και σταδιακά μείωσε τη διαφορά μέχρι που ισοφάρισε 13-13 με τον Σπυριούνη. Ακολούθησαν μονομαχίες και οι δύο ομάδες έφτασαν στο 20-20. Εκεί η Κηφισιάέκανε σερί 4-0 χάρις το σερβίς του Μπάιερς και τις κόντρες του Σπυριούνη, προηγήθηκε 24-20 και έκλεσε το σετ 25-22 με λάθος των γηπεδούχων.

Από το 2ο σετ οι φιλοξενούμενοι πάτησαν καλύτερα, περιόρισαν τα λάθη τους και με 4 άσσους κατάφεραν να έχουν τον εύκολο πόντο. Από την αρχή μέχρι το τέλος του σετ η Κηφισιά είχε προβάδισμα τριών πόντων και πήρε το σετ με 25-22 για το 2-0. Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ με την Κηφισιά να οικοδομεί προβάδισμα 7-1 από το σερβίς του Μπάιερς.

Η Ελπίδα μείωσε σε 8-10 αλλά και πάλι η Κηφισιά με καλό σερβίς έκανε νέο σερί 4-0 και ξέφυγε 14-8. Και πάλι ομως η Ελπίδα το πάλεψε. Ισοφάρισε 17-17 και έδειξε ικανή για την ανατροπή αλλά η Κηφισιά με σερί 4-0 ξέφυγε 21-17 και αργότερα με νέο σερί 4-0 με τον Μπατατζίμ και τον Χαντ (μπήκε αλλαγή στο τέλος) πήρε και το σετ 25-18 κάνοντας το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Ισκάς, Παρατηρητής: Κάλλης, Επόπτες: Λούμτσι, Δρανίτσας, Γραμματεία: Παπαδοπούλου.

Διακύμανση
1ο σετ: 8-6, 16-13, 20-21, 22-25
2ο σετ: 5-8, 12-16, 18-21, 22-25
3ο σετ: 2-8, 13-16, 17-21, 18-25 * Οι πόντοι του A.Σ.Ελπίς Αμπελοκήπων προήλθαν: 2 άσσοι, 34 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 28 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 22-25, 17-25) σε 52΄.

Α.Σ.ΕΛΠΙΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Σπύρος Γκολίτσης): Μανωλάκης 2 (1/6επ., 1 μπλοκ), Ποχάνης 6 (6/15επ., 64%υπ., 20%αρ.), Γκόρτσανιουκ 10 (10/19επ., 71%υπ., 29%αρ.), Καπετανίδης 12 (10/22επ., 2 άσσοι, 54%υπ., 171%αρ.), Ντιλέο 1 (1/3επ.), Ιλουόνι 7 (3/4επ., 4 μπλοκ) / Αντωνίου (λ. - 64%υπ., 20%αρ.), Σταυρίδης (λ).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης, Ντε Πρα 14 (13/23επ.), Μπάσης 6 (1/3επ., 3 μπλοκ), Σπυριούνης 9 (8/14επ., 1 μπλοκ, 32%υπ., 5%αρ.), Μπατατζίμ 12 (11/17επ., 1 άσσος, 53%υπ., 29%αρ.), Μπάιερς 3 (3/3επ.) / Κάπελας (λ. - 100%υπ., 50%αρ.), Συναδινός, Χαντ 2 (2/2επ.).