28-11-2021 23:05

Εκπληκτική Κηφισιά με 17 μπλοκ και σούπερ Μαρκς πέρασε με 1-3 απο την Βέροια

Με μπλοκ από ατσάλι (17-5) αποτελεσματικ'η άμυνα και αλλαγή "κλειδί" τον Βασίλη Κωστόπουλο η Κηφισιά νίκησε με 3-1 τον Φιλίππο στη Βέροια σε αγώνα που ολοκλήρωσε την 5η αγωνιστική και σημείωσε την δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα και την πρώτη εκτός έδρας.  Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος με την Κηφισιά να κερδίζει κατά κράτος τη μάχη του κέντρου και να κερδίζει δίκαια τον Φίλιππο που υστέρησε στην κόντρα επίθεση αλλά και στο μπλοκ άμυνα. Η Κηφισιά ανέβηκε στους 7 βαθμούς και στην 5η θέση ενώ ο Φίλιππος έμεινε στους 3 βαθμούς και στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Απο την Κηφισιά που απουσίασαν οι Γιάννης Παπαδόπουλος και Κοντοστάθης, ξεχώρισαν Μάρκς με 22 πόντους, ο Αμπράο με 16, Μίχαλι με 11 και ο Κωστόπουλος που ηταν καθοριστικός με 9. Απο τον Φίλιππο που δεν αγωνίστηκε ο Γιώργος Τζιουμάκας λόγω τραυματισμού, ο Σουντζίσκι με 20 και Ρουμελιωτάκης με 14

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Φίλιππος ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 3-0 έχοντας τον Προύσαλη στο σερβίς. Η Κηφισιά αντέδρασε άμεσα και μετά από μπλοκ του Λινάρδου ισοφάρισε 6-6. Ρουμελιωτάκης και Χέπμπορν έφεραν ξανά τους «ερυθρόλευκους» μπροστά με 10-8, όμως η Κηφισιά με «αιχμή του δόρατος» τον Αμπράο έφερε ξανά το σετ στα ίσα 11-11.

Μάλιστα η Αθηναϊκή ομάδα προσπέρασε για πρώτη φορά 12-11 μετά από επίθεση του Βραζιλιάνου ακραίου, ενώ στην εξέλιξη του σετ με επίθεση και στη συνέχεια μπλοκ του Κωτσάκη έφτασε στο +4 (19-15).

Ο Φίλιππος προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ, μείωσε 22-19 με τον Ρουμελιωτάκη, όμως οι «κυανόλευκοι» ανέβασαν την αποτελεσματικότητα τους στο side out και έφτασαν σε τετραπλό σετ μπολ 24-20 με τον Λινάρδο. Οι γηπεδούχοι έμειναν «ζωντανοί» σε δύο περιπτώσεις, όμως η Κηφισιά στην τρίτη της ευκαιρία έκλεισε το σετ 25-22 καθώς ο Αμπράο πήρε το μπλοκ άουτ.

Η απώλεια του πρώτου σετ δεν πτόησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν 8-5 με τον Στρουντζίνσκι να τελειώνει μπάλες. Η Κηφισιά έβγαλε «πείσμα» κάτι που αποτυπώθηκε και στην εκπληκτική άμυνα του Σωνάκη με την ομάδα των βορείων προαστίων να τρέχει σερί 3-0 και να ισοφαρίζει 8-8.

Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και να φτάνουν μαζί στο 18-18. Ο Φίλιππος μετά από επίθεση του Στρουντζίνσκι και άουτ του Μίχαλι έτρεξε σερί 3-0 φτάνοντας στο 21-18. Η Κηφισιά με τον Λινάρδο έφτασε σε απόσταση «αναπνοής» 22-21, ενώ στην επόμενη φάση με μπλοκ του Ντε Βάιερ ισοφάρισε 22-22.

Ο Φίλιππος ήταν αυτός που έφτασε σε σετ μπολ 24-23 με επίθεση του Στρουντζίνσκι, όμως στη συνέχεια ο Λινάρδος με εντυπωσιακό μπλοκ πάνω στον Χέπμπορν ισοφάρισε 24-24. Οι γηπεδούχοι έφτασαν σε ακόμα νέο σετ μπολ 25-24 όμως ο Κωτσάκης ισοφάρισε. Μάλιστα η Κηφισιά είχε την ευκαιρία να κάνει το 2-0 φτάνοντας σε σετ μπολ 26-25, όμως ο Στεφανίδης τελείωσε κρίσιμη μπάλα.

Ο Φίλιππος μετά από λάθος του Ντε Βάιερ έφτασε σε νέο σετ μπολ 27-26, με τον Χέπμπορν να το τελειώνει 28-26 με εντυπωσιακό μπλοκ.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι. Με το σκορ στο 5-5 ο Λινάρδος τραυματίστηκε στον αστράγαλο και στη θέση του πέρασε ο Μελλές. Η Κηφισιά με άσο του Αμπράο και μπλοκ από Ντε Βάιερ προσπέρασε 9-7, όμως ο Φίλιππος ανέβασε την απόδοση του και μετά από μπλοκ του Χεπμπορν πήρε τα «ηνία» με 13-11.

Στη συνέχεια ο Γιάννης Ορφανός πέρασε στη θέση του Κωτσάκη τον Κωστόπουλο, ο οποίος με κρίσιμους πόντους έβαλε ξανά την Αθηναϊκή ομάδα μπροστά 18-16. Ο Ρουμελιωτάκης «σήκωσε στις πλάτες του» την επίθεση των γηπεδούχων και ισοφάρισε 18-18. Η Κηφισιά με επίθεση του Μίχαλι και φιλέ του Προύσαλη πήρε πολύτιμο προβάδισμα 22-19 και έφτασε σε τριπλό σετ μπολ μετά από άουτ του Στρουντζίνσκι. Η ομάδα των βορείων προαστίων εκμεταλλεύτηκε την πρώτη της ευκαιρία και τελείωσε το σετ 25-21 με τον Αμπράο.

Το 4ο σετ ξεκίνησε με την Κηφισιά να «πληγώνει» την υποδοχή του Φιλίππου με τον Κωστόπουλο και να προηγείται 6-1. Η ομάδα της Ημαθίας έτρεξε σερί 3-0 και μείωσε προσωρινά 6-4, όμως οι «κυανόλευκοι» έκαναν το δικό τους 3-0 φτάνοντας ξανά στο +5 (9-4).

Οι γηπεδούχοι με τον Στρουντζίνσκι στο σερβίς πίεσαν τους φιλοξενούμενους μειώνοντας 10-8 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Ο Κωστόπουλος αποδείχθηκε καθοριστικός παράγοντας για την τελική έκβαση του αγώνα καθώς με δική του επίθεση έδωσε ξανά σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του 13-9. Οι φιλοξενούμενοι δεν «κοίταξαν» πίσω, με πιεστικά σερβίς και συνεχόμενα μπλοκ έφτασαν μέχρι το +12 (23-11). Οι γηπεδούχοι «έμειναν από βενζίνη» και η Κηφισιά έκανε το 3-1 κατακτώντας το σετ 25-12 με επίθεση του Αμπράο.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Ε., Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Χανός, Πλιάχα, Γραμματεία: Συρομάχου.

1ο σετ: 8-6, 14-16, 16-21, 22-25

2ο σετ: 8-5, 16-15, 21-18, 28-26

3ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 21-25

4ο σετ: 4-8, 10-16, 11-21, 12-25

*Οι πόντοι του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 3 άσσους, 44 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 62 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 28-26, 21-25, 12-25) σε 102'

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Προύσαλης, Ρουμελιωτάκης 14 (13/27 επ., 1 άσσος, 73% υπ. - 33% άριστες), Κυρίδης 1 (1/5 επ.), Βαρβεσιώτης, Σονάρι 10 (8/16 επ., 2 μπλοκ), Σουντζίνσκι 20 (15/30 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 83% υπ. - 45% άριστες) / Μπουράκης (λ, 57% υπ. - 29% άριστες), Μιχελάκης (λ), Γιάγκος 1 (1/3 επ.), Κουπατσιάρης.

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βάιερ 6 (1 άσσος, 5 μπλοκ), Αμπράο 16 (15/22 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 31% άριστες), Κωτσάκης 10 (9/19 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ. - 24% άριστες), Λινάρδος 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Μιχάλι 11 (7/16 επ., 4 μπλοκ), Μαρκς 22 (20/31 επ., 2 μπλοκ) / Σωνάκης (λ, 69% υπ. - 19% άριστες), Ρούσης, Κωστόπουλο 9 (6/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 70% υπ. - 20% άριστες), Μελλές.