29-11-2019 23:29

Ράπτης και Στάροβιτς «έσπασαν» αρνητικό σερί 8 χρόνων στο Ζηρίνειο

Μετά από 8 χρόνια ο Παναθηναϊκός κατέκτησε τρίποντο στην έδρα της Κηφισιάς και σημείωσε την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα της Volley League. Οι «πράσινοι» με καλή τακτική στο σερβίς, αποτελεσματικό μπλοκ και επίθεση που άγγιξε σε αποτελεσματικότητα το 60% νίκησαν με 3-1 την Κηφισιά στο Ζηρίνειο και έφτασαν στους 12 βαθμούς.

Τελευταία φορά που ο Παναθηναϊκός έφυγε από την έδρα της Κηφισιάς με τους τρεις βαθμούς της νίκης για τη Volley League ήταν τη σεζόν 2011-2012 και στις 9 Δεκεμβρίου 2011 όταν επικράτησε με 3-0 σετ.

Η Κηφισιά παρότι κατάφερε να πάρει το 2ο σετ όπου είχαμε πολλές εναλλαγές στο σκορ είχε κενά στην υποδοχή, ενώ Ντε Πρα και Χαντ μοιράστηκαν στο χρόνο στη θέση του διαγωνίου χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Κορυφαίοι από τον Παναθηναϊκό ήταν οι Ράπτης, Στάροβιτς, Ανδρεόπουλος και από την Κηφισιά οι Κάιο ντε Πρα και Μπατατζίμ.

Αμφίρροπο ήταν το 1ο σετ στο ξεκίνημα του αλλά με μπλοκ του Νικολάκη και δύο άσσους του Μπάση η Κηφισιά ξέφυγε 7-4. Η Κηφισιά κράτησε το +4 μέχρι το 13-9 που έγινε με τον Σπυριούνη. Το "τριφύλλι¨ με "αιχμή του δόρατος¨τον Ράπτη έτρεξε ένα σερί 4-0 και έφερε το σετ στα ίσα 14-14. Με επίθεση του Στάροβιτς και του Ρανγκέλ ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 16-14. Με την αουτ επίθεση Ντε Πρα η διαφορά πήγε στο +3 (22-19). Η επίθεση του Πανταλέοντα και το άουτ του Μπατατζίμ έκλεισαν το σετ 25-21.

Η απώλεια του σετ δεν επηρέασε τους γηπεδούχους, οι οποίοι μπήκαν "φουριόζοι" στο δεύτερο σετ και με τον Μπατατζίμ στο σερβίς προηγήθηκαν 5-2. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 9-9 και ακολούθησε ράλι στο φιλέ μέχρι το 20-20. Ο Μπατατζίμ με επίθεση και ο Ντρε Πρα με άσσο έκαναν το 22-20, ενώ λίγο αργότερα ο Σπυριούνης και με τη βοήθεια της τύχης πήρε άσσο για το 24-21. Ο Ράπτης με επίθεση από την πάιπ "έσβησε" το πρώτο σετ μπολ, όμως στην επόμενη φάση ο Μπατατζίμ έκλεισε το σετ με 25-22.

Στο τρίτο σετ οι ¨πράσινοι" ξεκίνησαν καλύτερα και με πίεση στο σερβίς προηγήθηκαν με 5-2 και στη συνέχεια εκμεταλλευόμενοι τα λάθη της Κηφισιάς έφτασαν στο +5 (9-4) με επίθεση του Στάροβιτς. Ο Μπάιερς χάλασε την υποδοχή των φιλοξενούμενων και οι γηπεδούχοι μείωσαν 9-6. Ο Ράπτης "πλήγωσε" με τη σειρά του την υποδοχή της Κηφισιάς και με δύο συνεχόμενους άσους ο ΠαναθηναΪκός πήρε διαφορά ασφαλείας 14-7. Οι φιλοξενούμενοι "πάτησαν γκάζι" και κατέκτησαν το σετ με 25-13.

Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο- πόντο ξεκίνησε το τέταρτο σετ. Η Κηφισιά με άσο του Μπάιρες και κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ντε Πρα πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα δύο πόντων 10-8. Στην εξέλιξη του σετ ο Ανδρεόπουλος με άσο έφερε ξανά τις δύο ομάδες στα ίσα 11-11. Ο Ράπτης με μπλοκ πάνω στον Ντε Πρα έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκο με 14-13, ενώ υπέρβαση του Νικoλάκη έδωσε "αέρα" δύο πόντων τους ¨πράσινους¨με 16-14. Ο Ντε Πρα "σήκωσε στους ώμους' του την επίθεση της Κηφισιάς και με διαδοχικούς πόντους ισοφάρισα ξανά 17-17, Ο ΠαναθηναΪκός αντέδρασε και με πέναλτι του Ραγκέλ πήγε ξανά στο +2 (19-17). Στη εξέλιξη του σετ ο Γιάκομπσεν έκανε μπλοκ σε πλασε του Μπατατζίμ και διαμόρφωσε το 21-18 αναγκάζοντας τον Νίκο Ζαλμά να πάρει τάιμ άουτ. Με την επιστροφή από το τάιμ άουτ ο Ανδρεόπουλος πήρε άσο για το 22-18, Ο ΠαναθηναΪκός κράτησε το προβάδισμα και έφτασε σε τετραπλό ματς μπολ με επίθεση του Στάροβιτς. Ο Χαντ με κερδισμένο μπλοκ άουτ έσβησε το πρώτο, όμως ο Σέρβος του Παναθηναϊκού με επίθεση τελείωσε το σετ 25-21.

1ο σετ: 8-4, 14-16, 19-21, 21-25
2ο σετ: 8-5, 15-16, 21-20, 25-22
3ο σετ: 4-8, 8-16, 9-21, 13-25
4ο σετ: 7-8, 14-16, 18-21, 21-25

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 7 άσσοι, 51 επιθέσεις, 5 μπόκ, 7 άσσοι, 17 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού οι πόντοι προήλθαν: 8 άσσοι, 45 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 25-22, 13-25, 21-25) σε 112΄

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1π. (1 μπλοκ), Κάιο ντε Πρα 18 (17/27επ., 1 άσσος), Μπάσης 2 (2 άσσοι), Σπυριούνης 11 (9/21επ., 1 μπόκ, 1 άσσος, 67%υπ., 10%αρ.), Μπατατζίμ 19 (18/29επ., 1 άσσος, 56%υπ., 32%αρ.), Μπάιερς 6 (2/6επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Κάπελας (λ. - 67%υπ., 25%αρ.), Χαντ 6 (5/9επ., 1 άσσος), Συναδινός (λ), Κολτσιάκης, Ρούσσης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3π. (2 μπλοκ, 1 άσσος), Στάροβιτς 17 (13/22επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 50%υπ., 6%αρ.), Ρανγκέλ 8 (8/14επ.), Ανδρεόπουλος Χαρ. 11 (8/12επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 57%υπ., 4%αρ.), Πανταλέων 4 (2/3επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 17 (12/21επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 22%υπ., 4%αρ.) / Ζήσης (λ. - 50%υπ., 6%αρ.), Πελεκούδας 3 (2/2επ., 1 μπλοκ).