21-11-2019 21:07

Ο Παναθηναϊκός με Ρανγκέλ και Στάροβιτς «μπλόκαρε» τον Φοίνικα και έκανε βήμα πρόκρισης

Ο Παναθηναϊκός με όπλο το μπλοκ νίκησε τον Φοίνικα Σύρου με 3-1 σετ στην πρώτη τους μονομαχία στην ιστορία του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους διπλούς τελικούς για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Λίγες ημέρες μετά την ήττα από τον Φοίνικα στο πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την υποδοχή, ήταν αποτελεσματικός στο σερβίς του, έκανε λιγότερα λάθη και με  όπλο το μπλοκ που του απέφερε 17 πόντους πήρε τη νίκη με 3-1 σετ σε έναν αγώνα που σημαδεύτηκε από τρεις διακοπές λόγω νερών που έπεφταν από την οροφή του γυμναστηρίου του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι.

Το δεύτερο ραντεβού των δύο ομάδων θα γίνει στις 4 Δεκεμβρίου στη Σύρο όπου ο Παναθηναϊκός θα χρεαστεί δύο σετ για την πρόκριση, ενώ για να οδηγηθούμε σε χρυσό σετ 15 πόντων θα πρέπει ο Φοίνικας να νικήσει με 3-0 ή 3-1 σετ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και με πιο αποτελεσματική επίθεση προηγήθηκε 11-7. Με τους Ανδρεόπουλο και Παβλίσεβιτς να διαφωνούν έντονα για τη φάση που έγινε το 16-12 για τον Παναθηναϊκό δέχτηκαν από μία κόκκινη κάρτα (17-13). Οι πράσινοι κατάφεραν να κάνουν το 20-15 με το χαμένο σερβίς του Μήλη. Ο νεαρός διαγώνιος του Φοίνικα μείωσε σε 20-16 και με τον Στερν στο σερβίς χάλασε την υποδοχή του Παναθηναϊκού και με συνολικό σερί 5-0 έγινε το 20-20. Ο Στάροβιτς ξεκόλησε τον Παναθηναϊκός, ενώ η είσοδος του Πανταλέοντα δυσκόλεψε το σερβίς του Παναθηναϊκού και με λάθος του Μπουτσούγιεβιτς έγινε το 23-20. Ο Μήλης με δύο πόντους μείωσε 23-22 και ο Ρανγκέλ με πρώτο χρόνο και ο Στάροβιτς με κόντρα έκανε το 25-22 και το 1-0 σετ.

Οι πράσινοι είχαν τον έλεγχο και μικρό προβάδισμα δύο πόντων και στο δεύτερο σετ. μέχρι το 17-15, αλλά ο Φοίνικας με καλές άμυνες κατάφεραν να ισοφαρίσουν 18-18. Ο Παναθηναϊκός με τον Στάροβιτς έκανε το 19-18 αλλά ο Στερν ισοφάρισε 19-19. Ο Σλοβένος πήγε και στη θέση του σερβίς και χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων. Ο Φοίνικας με κόντρα επίθεση Στοΐλοβιτς προσπέρασε 20-19 και με μπλοκ του Χριστόφα έγινε το 21-19. Με την άουτ επίθεση του Ανδρεόπουλου ο Φοίνικας προηγήθηκαν 24-21 και με μπλοκ στον Στάροβιτς τελείωσε το σετ 25-21 για το 1-1.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ με τον Φοίνικα να έχει μικρό προβάδισμα 1-2 πόντων μέχρι και το 18-16. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες στο φιλέ, ο Παναθηναϊκός με τον Ρανγκέλ και τον Στάροβιτς προσπέρασε 19-18, ενώ στο 20-19 είχαμε 20λεπτη διακοπή επειδή λόγω της νεροποντής πέρασε νερό από την οροφή του γυμναστηρίου στον Αγιο Θωμά και η αναμέτρηση διακόπηκε. Με το καθοριστικό μπλοκ του Πλεκούδα στο Μήλη ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 21-19. Το σερβίς του Ρανγκέλ έδωσε άσσο και τη χαριστική βολή στην υποδοχή του Φοίνικα εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 23-19. Το σετ τελείωσε με το μπλοκ του Στάροβιτς για ο 25-21 και το 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε από την αρχή μεγάλο προβάδισμα 8-1 και 12-3 καθώς η υποδοχή του Φοινικα έμπαζε... νερά. Στο 16-8 και στο 18-8 για τον Παναθηναϊκό είχαμε και νέες διακοπές στον αγώνα λόγω βροχής και μετά από 156 συνολική διάρκεια αγώνα ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Παπαδογούλας. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Επόπτες: Βαρατάσης, Κουρπανίδης. Γραμματεία: Θεοδωρίδης.