16-11-2019 23:47

Εσπασε όλα τα ρεκόρ ο Αλμπο: Οδήγησε τον ΠΑΟΚ σε νίκη και μετά εκδιώχθηκε για προκλητική συμπεριφορά!

Ο Κουβανός Άλμπο έκανε ντεμπούτο στο πρωτάθλημα της Volley League οδηγώντας τον ΠΑΟΚ σε νίκη με 3-1 σετ επί της Ελπίδας αλλά μετά το τέλος του αγώνα τόσο ο Άλμπο όσο και ο Σαντοβάλ με απόφαση του προέδρου του ΤΑΑ ΠΑΟΚ Αντώνη Τσαλόπουλου παύουν να είναι μέλη της ομάδας μετά από επεισόδιο που προκάλεσαν σε βάρος του (σε λίγο ρεπορτάζ).

Απομακρύνθηκαν οι Αλμπο, Σαντοβάλ από τον ΠΑΟΚ με απόφαση Τσαλόπουλου

Ο ΠΑΟΚ παίζοντας για πρώτη φορά με διαγώνιο τον Κουβανό Άλμπο ο οποίος ήταν και ο πρωταγωνιστής στους τελευταίους κρίσιμους πόντους του αγώνα νίκησε 3-1 τη μαχητική Ελπίδα Αμπελοκήπων για την 3η αγωνιστική της Volley League στο PAOK Sports Arena.

O δικέφαλος παρουσιάστηκε σαφώς πιο δυνατός και με περισσότερες επιθετικές λύσεις, ενώ πολύ βελτιωμένη ήταν και η Ελπίδα η οποία για άλλη μία φορά αγωνίστηκε χωρίς τον διαγώνιο της Στέφανο Χαριδήμου που είναι τραυματίας.

O αγώνας ήταν αμφίρροπος και η Ελπίδα έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ όταν με τις δύο επιθέσεις του Ιλουόνι προηγήθηκε 16-14 και διατήρησε το +2 μέχρι το 20-18. Ο Ιλίνκχ μείωσε με επίθεση και ο Αλμπο με άσσο ισοφάρισε 20-20. Το λάθος του Γκόρτσανιουκ και η κόντρα επίθεση του Αλμπο έφερε σερί 4-0 και προβάδισμα για τον δικέφαλο 22-20. Ο Αλμπο έχασε το σερβίς (22-21) και στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ με τέσσερις σερί πόντους και το μπλοκ του Γάτση τελείωσε το σετ 25-21.

Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε από νωρίς με 10-8 με τους Αλμπο, Ιλίνκχ και Μάρσαλ να μοιράζονται το παιχνίδι από τον Φιλίποβ. Με δύο πόντους του Μάρσαλ και δύο του Τακουρίδη το σκορ έγινε 20-14 και το σετ τελείωσε με πόντο του Άλμπο.

Η Ελπίδα επανήλθε στο 3ο σετ, κράτησε την υποδοχή και με τους δύο πρώην άσσους του ΠΑΟΚ Γκόρτσανιουκ, Καπετανίδη είχε συνέχεια μικρό προβάδισμα ενός πόντου. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 19-19 με τον Άλμπο αλλά ο Μανωλάκης με επίθεση και ο Ποχάνης με μπλοκ έκανε το 21-19, η Ελπίδα κράτησε την υποδοχή της και ο Ιλουόνι με τον Καπετανίδη τελείωσαν το σετ 25-22.

Καθοριστικό το 4ο σετ με την Ελπίδα να τα δίνει όλα για την ισοφάριση. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 15-14 αλλά η Ελπίδα απάντησε με σερί 3-0 και με τον Μανωλάκη προηγήθηκε 17-15 και 20-19. Ο Αλμπο με τρεις προσωπικούς του πόντους έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά με 22-20, η Ελπίδα μείωσε στον πόντο 24-23 με τον Ποχάνη αλλά ο Άλμπο ολοκλήρωσε το ρεσιτάλ του με νέο πόντο για το 25-23 και το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Σταυριανίδης, Παρατηρητής: Αντωνούλης Β., Επόπτες: Μπέλλος Ι., Παπαδοπούλου Χρ., Γραμματεία: Καρακούλια.

Διακύμανση
1ο σετ: 7-8, 14-16, 21-20, 25-21
2ο σετ: 8-7, 16-10, 21-14, 25-18
3ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 22-25
4ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 25-23

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 2 άσσοι, 55 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων και της Ελπίδας οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 44 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: (25-21, 25-18, 22-25, 25-23) σε 104΄.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 7π. (6/15επ., 1 μπλοκ, 68%υπ., 57%αρ.), Φιλίποβ 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Αλμπο 26 (25/50επ., 1 μπλοκ), Γάτσης 5 (2/5επ., 3 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (7/10επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ιλίνικχ 12 (10/26επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 69%υπ., 38%αρ.) / Στεφάνου (λ. - 70%υπ., 52%αρ.), Σωτηρίου 2 (2/3επ, 100%υπ., 80%αρ.), Χαραλαμπίδης 2 (2/3), Κωνσταντινίδης (λ).

Α.Σ.ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Σπύρος Γκολίτσης): Μανωλάκης 7π. (5/8επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ποχάνης 9 (8/19επ., 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 12 (10/23επ., 2 μπλοκ), Καπετανίδης 14 (13/34επ., 1 άσσος, 38%υπ., 16%αρ.), Ιλουόνι 9 (7/14επ., 2 μπλοκ) / Αντωνίου (λ. - 56%υπ., 24%αρ.), Γαληρόπουλος, Παπαδόπουλος Κυρ., Σταυρίδης (λ), Καρακόλιας, Μάρτσης.