04-11-2019 23:20

Με Χουσάι «καθάρισε» ο Ολυμπιακός και ο ΠΑΟΚ «έμεινε» από Κουβανούς

Με πρωταγωνιστή τον Αλβανό ακραίο Γκαζμέντ Χουσάι ο Ολυμπιακός νίκησε στο «Παλατάκι» τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ και ξεκίνησε με νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League σημειώνοντας παράλληλα και την 11η σερί νίκη στις μεταξύ τους αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε δίκαια 3-0 σετ και εκμεταλεύτηκε με τον καύτερο τρόπο την απουσία των Κουβανών Αλμπο (διαγώνιος) και Σαντοβάλ (κεντρικός) επειδή δεν ολοκληρώθηκε η διαδικασία της μεταγραφής τους από την κουβανική ομοσπονδία.

Διαγώνιος αγωνίστηκε αρχικά ο Μπούτος ενώ στη συνέχεια κλήθηκε ο Σωτηρίου. Ο Ολυμπιακός εκμεταλεύτηκε την υπεροχή του και με μεγαλύτερη ποιότητα στην υποδοχή κατάφερε να έχει τον πρώτο λόγο στην εξέλιξη του αγώνα. Εκπληκτική εμφάνιση έκανε ο Κοκκινάκης σε υποδοχή και άμυνα, ενώ με Φίνγκερ, Χουσάι και Γκέργκι υπήρχε πολυφωνία στην επίθεση.

Στο 1ο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με προβάδισμα 12-10 στο σκορ ενώ με τους Ιλίνκχ, Μάρσαλ ο δικεφαλος κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 20-18. Το χαμένο σερβίς του Μπούτου και ο πόντος του Πετρέα έφεραν το ματς στα ίσια και ο ΠΑΟΚ με το χαμένο σερβίς του Βουλκίδη πέρασε μπροστά 23-22. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Αλβανός Χουσάι που με τρεις διαδοχικές επιθέσεις έδωσε το σετ στον Ολυμπιακό με 25-23 για το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 8-4, αλλά ο ΠΑΟΚ ροκάνισε τη διαφορά με το σερβίς του Ιλίνχκ και τις επιθέσεις του Μάρσαλ για το 12-12. Μετά από διακοπή τρία λεπτών στο 17-18 ο Ολυμπιακός ξέφυγε 20-18 με τον Γκέργκι αλλά ο ίδιος παίκτης στάθηκε μοιραίος όταν μόνος του από καλή θέση έκανε παράβαση σε «πέναλτι», ενώ στην επόμενη φάση έδωσε άσσο σε σερβίς του Φιλίποβ. Ο ΠΑΟΚ όχι μόνο ισοφάρισε 20-20 αλλά έφτασε και στο 24-23 με πέρασμα του Χαραλαμπίδη. Ο Φίνγκερ ισοφάρισε, αλλά ο Ιλίνκχ έδωσε εκ νέου προβάδισμα 25-24. Ο Ολυμπιακός άντεξε την πίεση, ισοφάρισε και προηγήθηκε πάλι ο ΠΑΟΚ με το χαμένο σερβίς του Βουλκίδη 26-25. Τρεις φορές προβάδισμα σε θέση για σετ μπολ πέρασαν ανεκμετάλευτα και τελικά ο Ολυμπιακός με την επίθεση του Φίνγκερ και την άουτ επίθεση του Μάρσαλ πήρε το σετ 29-27 για το 2-0. Στο 3ο σετ με καλύτερη ψυχολογία και περισσότερες δυνάμεις ο Ολυμπιακός πήρε από την αρχή προβάδισμα. Ο Κώστας Δελκώστας ξεκίνησε βασικό διαγώνιο τον Σωτηρίου και πασαδόρο τον Τερζή, αλλά ο Ολυμπιακός με λίγα λάθη και σταθερό ρυθμό πήρε τη νίκη σε 111 λεπτά.

Διαιτητές: Θεμελής, Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Αντωνούλης. Κομισάριος: Δεληκωστίδης. Επόπτες: Δρανίτσας, Τοσουνίδης, Γραμματεία: Παπαδοπούλου Σ.