03-11-2019 19:52

Φοίνικας από άλλο... πλανήτη βούλιαξε την Κηφισιά

Ετριβαν τα μάτια τους οι συριανοί που βρέθηκαν σήμερα στο κλειστό γυμναστήριο Δ.Βικέλας της Ερμούπολης. Είδαν έναν εντυπωσιακό Φοίνικα που αν και έδειξε πως έχει μεγάλα περιθώρια βελτίωσης «βούλιαξε» την Κηφισιά με 3-0 σετ μετατρέποντας το ντέρμπι σε προπόνηση 78 λεπτών.

Με εξαιρετικό μπλοκ και υπεροχή σε σερβίς και επίθεση ο Φοίνικας επιβλήθηκε πλήρως και με πρωταγωνιστές τους Στερν και Τσβετιτσιάνιν σημείωσε την πιο μεγάλη σε έκταση νίκη στην ιστορία των αναμετρήσεων με την Κηφισιά, ενώ είναι το πρώτο 3-0 μετά από επτά συνεχόμενα τάι μπρέικ.

Η Κηφισιά εμφανίστηκε με μεγάλες αδυναμίες σε υποδοχή και επίθεση, ενώ με το δεύτερο σετ ο Νίκος Ζαλμάς αναγκάστηκε να ρίξει στον αγώνα τους ανέτοιμους Χαντ και Νικολάκη ωστόσο ο Φοίνικας δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να βρουν πεδίο δράσης.

Ο Φοίνικας μπήκε εντυπωσιακά με το σερβίς του Μήλη και πήρε προβάδισμα 4-0 το οποίο και διατήρησε μέχρι τα μισά του σετ ενώ με νέο σερί 4-0 αυτή τη φορά με τον Μπουτσούγιεβιτς στο σερβίς οι συριανοί εκτόξευσαν τη διαφορά στο 21-12. Με διαδοχικά λάθη των φιλοξενουμένων και επίθεση του Στοΐλοβιτς το σετ έκλεισε 25-14. Η ομάδα των βορείων προαστίων παρουσιάστηκε πιο ανταγωνιστική στο δεύτερο σετ και με τους Σπυριούνη και Μπάϊερς μπήκε σε "θέση οδηγού" 5-2. Η Κηφισιά διατήρησε το +3 μέχρι το 7-4 όμως ο Φοίνικας ισοφάρισε 8-8 με μπλοκ του Ζίγκα και πέρασε μπροστά 9-8 με άουτ επίθεση του Μπατατζίμ. Ζίγκα και Χριστόφας σήκωσαν το επιθετικό βάρος και έδωσαν σαφές προβάδισμα στον Φοίνικα με 14-10.

Η Κηφισιά βελτίωσε την απόδοσή της και με επίθεση του Μπατατζίμ μείωσε 19-17, ενώ στη εξέλιξη του σετ μετά από άουτ του Σεβτίσανιν έφτασε σε απόσταση "αναπνοής" 22-21. Ο Ζίγκα με άσο έδωσε τριπλό σετ μπολ στην ομάδα των Κυκλάδων 24-21. Ο Σπυριούνης "έσβησε" το πρώτο όμως ο Στοίλοβιτς έκανε το 25-22.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι γηπεδούχοι χάλασαν την υποδοχή της Κηφισιάς και στο τρίτο σετ και με "όπλο" το ισχυρό μπλοκ πήραν απο νωρίς σαφές προβάδισμα 9-3. Οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά σε κανένα σημείο δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του σετ, καθώς το μπλοκ των γηπεδούχων έμοιαζε ανυπέρβλητο. Ο Φοίνικας κατέκτησε το σετ με 25-15 και ολοκλήρωσε τη νίκη σε 78 λεπτά.