13-12-2017 19:05

Ανατροπή με Βελίτσκοβιτς και Παγιάν για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ, ο Εθνικός Αλεξανδρούπλης πήρε τη νίκη με 3-2 απέναντι στον Εθνικό Πειραιώς πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Volley League.

Στους 24 πόντους σταμάτησε ο Βελίτσκοβιτς, στους 22 ο Παγιάν που οδήγησαν τον Εθνικός Αλεξανδρούπολης στη νίκη ενω καλές επιλογές έιχε και ο Κώστας Βλαχόπουλος. Από ην άλλη μεριά, πολύ καλός ήταν για άλλο ένα παιχνίδι ο MVP της προηγουήμενης, Σπυριούνης που πήρε 27 πόντους, ενώ ακολοθούθησε ο Νάιτ με 26.

Η νίκη αυτή του Εθνικού Αλεξανδρούπολης ήρθε μετά απο πέντε τάι μπρέικ σε οκτώ αγώνες στο φετινό πρωτάθλημα!

Στον αγωνιστικό τομέα οι Εβρίτες μπήκαν δυνατά στον αγώνα και με το σερβίς του Βελίτσκοβιτς έκαναν σερί 5-0 και προηγήθηκε 10-3. Ο Εθνικός Πειραιώς το μόνο που κατάφερε ήταν να ισορροπήσει τον αγώνα βελτιώνοντας την υποδοχή του και η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη έκανε το το 1ο σετ με 25-18.

Η άνοδος του Μαντέκα και του Σέιφερτ έφεραν τον Εθνικό Πειραιώς στη θέση του οδηγού στο 2ο σετ και από το 5-2 διατηρήθηκε σταθερό προβάδισμα με +3 μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13). Ο Νάιτ και ο Τουρνάκης τελείωσαν δύο ωραίες φάσεις για το 18-13 ενώ με άλλα δύο σερί 3-0 οι γηπεδούχοι έκαναν το 25-16 και ισοφάρισαν 25-16.

Ιδια εικόνα και στο τρίτο σετ με τον Εθνικό Πειραιώς να κυριαρχεί στο φιλέ και με πίεση σε σερβίς και μπλοκ ξέφυγε 10-6, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 11-10 αλλά και πάλι η ομάδα του Σάκη Ψάρρα έκανε τη διαφορά με την άνοδο του Κυριάκου Σπυριούνη. Ξέφυγε 14-10 και με νέο σερί 4-0 εκτόξευσε τη διαφορά στο +7 (18-11).

Ο Εθνικός Πειραιώς χωρίς πολλά λάθη  έκανε το 25-19 και πήρε το προβάδισμα με 2-1 σετ.

Το κλειδί της νίκης για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης ήταν το σερίς του Βελίτσκοβιτς. Ο Εθνικός Πειραιώς ξέφυγε 5-2 στο 4ο σετ και όλα έδειχναν πως θα έκανε περίπατο. Όμως, ο Βελίτσκοβιτς μείωσε με επίθεση 5-4 και από το σερβίς έκανε συνολικό σερί 8-0 φέρνοντας τα πάνω κάτω. Η ομάδα του Εβρου πέρασε μπροστά 11-5.

Μετά από ωραίο αγώνα με άμυνες εκατέρωθεν αλλά και λάθη στην υποδοχή ο Εθνικός Πειραιώς σταδιακά ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε 20-20. Ο Χαραλαμπίδης έκανε το 23-22 για την ομάδα του Έβρου και ο Παγιάν με κόντρα επίθεση του 24-22. Μείωσε ο Σπυριούνης 24-23 αλλά ο Χριστόφας τελείωσε το σετ με 25-23 και έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης εκμεταλλεύτηκε ένα κρεσέντο του Παγιάν για το 5-3 αλλά και νέο σερί του Βελίτσκοβιτς στο σέρβις που με νέο σερί 3-0 έκανε το 8-3. Ο Εθνικός Πειραιώς έκανε προσπάθεια για ανατροπή και μείωσε 12-11 με τον Νάιτ, όμως, ο Παγιάν έκανε το 13-11, μείωσε ο Σπυριούνης (12-13) αλλά έχασε το σερβίς (12-14) και τον αγώνα τελείωσε ο Παγιάν με δύσκολη επίθεση για το 15-12 και το 3-2 σετ.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σέρβο Λούκα Βελίσκοβιτς σε επίθεση και σερβίς, τον Χόρχε Παγιάν να τελειώνει τις καθοριστικές κόντρα επιθέσεις και τον Κώστα Βλαχόπουλο να έχει σωστές επιλογές η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη πήρε τη νίκη με 3-2 σετ μετά από συναρπαστικό αγώνα που είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ και στα σετ αλλά και στο σκορ εντός των σετ. Ο Εθνικός Πειραιώς προηγήθηκε 2-1 σετ αλλά δύο μπλοκ άουτ στην υποδοχή του στο 4ο και στο 5ο σετ τον έφεραν πίσω στο σκορ και έμεινε στη συγκομιδή ενός βαθμού.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Κουτσούλας.

1ο σετ: 3-8, 7-16, 13-21, 18-25
2ο σετ: 8-4, 16-12, 21-15, 25-16
3ο σετ:΅8-4, 16-11, 21-14, 25-19
4ο σετ: 5-8, 12-16, 20-21, 23-25
5ο σετ: 2-5, 4-10, 9-12, 12-15

*Οι πόντοι του Εθνικού Πειραιώς προήλθαν από 6 άσσους, 64 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 8 άσσους, 57 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (18-25, 25-16, 25-19, 23-25, 12-15) σε 119'

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 9 (8/24 πε., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 26% άριστες), Τουρνάκης 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Νάιτ 26 (24/47 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σίφερτ 7 (5/11 επ., 2 μπλοκ), Σπυριούνης 27 (20/34 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 44% υπ. - 34% άριστες), Αμπανόζ 4 (4/4 επ.) / Αδαμόπουλος (λ, 44% υπ. - 16% άριστες), Βολουδάκης (λ, 25% υπ. - 13% άριστες), Δημητούλης, Χατζηνικολάου, Μπάσης 1 (1 άσσος), Ράμος.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Μουστακόδης): Παγιάν 22 (20/45 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χατζόπουλος 10 (5/9 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Καβαρατζής 4 (4/14 επ., 50% υπ. - 38% άριστες), Βλαχόπουλος 1 (μπλοκ), Βελίτσκοβιτς 24 (18/31 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ. - 28% άριστες), Χριστόφας 10 (9/15 επ., 1 άσσος) / Κοντοστάθης (λ, 70% υπ. - 39% άριστες), Χαραλαμπίδης 1 (1/4 επ.), Μπίκος.

Πριν τον αγώνα βραβεύτηκε ως MVP Βίκος της 7ης αγωνιστικής ο ακραίος του Εθνικού Πειραιώς Κυριάκος Σπυριούνης. Την απονομή έκανε ο εμβληματικός φίλαθλος του συλλόγου Γιάννη Ματζουράνης ο οποίος αποθεώθηκε από τους φίλους του βόλεϊ που βρέθηκαν στο γυμναστήριο του Εσπέρου, μεταξύ αυτών και ο πρόεδρος της ΕΟΠΕ Γιώργος Καραμπέτσος.