25-11-2017 23:12

Εδραιώθηκε στην 4άδα με... εκτελεστή Τάπια

Ο Ηρακλής Χαλκίδας με ηγέτη τον Τιάγκο Γκελίνσκι, εκτελεστή τον Τάπια και τον Δημήτρη Χαραλαμπίδη να δίνει τους καθoριστικούς πόντους που έκριναν το καθοριστικό 4ο σετ, νίκησε με 3-1 σετ τον Εθνικό Πειραιώς και με τέσσερις νίκες σε πέντε αγώνες έμεινε μόνος στην 3η θέση της βαθμολογίας.
Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση αποτελεί την ευχάριστη έκπληξη μετά την 5η αγωνιστική και χειροκροτήθηκε από τους οπαδούς της που βρέθηκαν στο γυμναστήριο της Κανήθου. Ο Εθνικός είχε πρόβλημα στην υποδοχή και με κενά διαστήματα έδινε έδαφος στους γηπεδούχους.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας έκανε την πρώτη του έκρηξη με σερί 4-0 που του έδωσε προβάδισμα 8-3 στο 1ο σετ. Στο 13-9 ο Σέιφερτ απάντησε με σερί αποτελεσματικών υποθέσεων και σερί που έφερε την ισοφάριση 13-13. Οι δύο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 16-16 αλλά ο Ηρακλής με σερί 4-0 από επιθέσεις Μότα, Μακ Γουίλιαμ ξέφυγε 20-16 και πήρε το σετ 25-21.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 2ο σετ με τις δύο ομάδες να παίζουν καλή άμυνα. Ο Ηρακλής με δύο κόντρα επιθέσεις του Τάπια ξέφυγε 12-9, ενώ στο 16-14 Τάπια και Μότα, αλλά και δύο λάθη των φιλοξενουμένων έφεραν σερί +5 (21-16) και το σετ έκλεισε άνετα για τον Ηρακλή με 25-18.

Φοβερό μπάσιμο έκανε ο Εθνικός στο 3ο σετ με προβάδισμα 6-0 ύστερα από ξέσπασμα από Νάιτ και Σέιφερτ. Ο Ηρακλής έκανε τελευταία προσπάθεια να μειώσει στο -4 (13-17). Εκεί ο Εθνικός με νέο σερί 6-0 έκανε το 23-13 και κλείδωσε το σετ με 25-14 και το 2-1.

Στο 4ο οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλες μάχες στο φιλέ αλλά στα μέσα του σετ ο Χαραλαμπίδης αναδείχτηκε σε πρωταγωνιστής του Ηρακλή και με διαδοχικές ενέργειες του έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 17-13 το οποίο και αξιοποίησε καθώς το διατήρησε μέχρι το τέλος για να πάρει την «καθαρή» νίκη.

Διαιτητές: Μυλωνάκης – Μουλά

1ο σετ: 8-3, 16-15, 21-17, 25-21
2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-18
3ο σετ: 2-8, 12-16, 13-21, 14-25
4ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-20

* Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 3 άσσους, 53 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού Πειραιώς προήλθαν από 1 άσσο, 46 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 25-18, 14-25, 25-20) σε 118’

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 24 (23/42 επ, 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 11 (9/13 επ, 2 μπλοκ), Μακ Γουΐλιαμ 8 (7/20 επ, 1 μπλοκ, 52% υπ 33% άριστες), Τσολάκος 6 (3/15 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μότα 12 (9/23 επ, 2 άσσοι 1 μπλοκ, 52% υπ - 21% άριστες), Γκελίνσκι / Τσαδήμας (λ, 86% υπ - 29% άριστες), Φραγκιαδάκης, Κολτσιάκης 2 (2/4 επ), Αμαριανάκης, Αδάμ, Μιχαλόπουλος, Αναστασόπουλος.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 7 (6/14, 1 μπλοκ, 18% υπ – 9% άριστες), Νάιτ 25 (23/60 επ, 2 μπλοκ), Σέιφερτ 10 (6/11 επ, 4 μπλοκ), Μπάσης 4 (2/5 επ, 2 μπλοκ), Αμπανόζ, Δεληπρίμης 9 (8/26 επ, 1 μπλοκ, 58% υπ - 24% άριστες) / Βολουδάκης (λ, 57% υπ - 37% άριστες), Τουρνάκης 4 (1/3 επ, 1 άσσος, 2 μπλκ), Δημητούλης 1 (0/1 επ, 1 μπλοκ).