20-10-2017 23:23

Απέφυγε την... τρικυμία το «Πειρατικό»

Δύσκολο ήταν το ξεκίνημα του Φοίνικα Σύρου στο Λιγκ Καπ. Το «πειρατικό» επικράτησε με 3-2 του Εθνικού Πειραιώς στην πρεμιέρα του Δ΄ομίλου της Α΄φάσης του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» και κράτησε το πλεονέκτημα για την πρόκριση στο φάιναλ-4 που θα γίνει στην ίδια έδρα στα τέλη Ιανουαρίου 2018.

Ο Εθνικός βρέθηκε δύο φορές πίσω στα σετ αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει ισάριθμες φορές πιέζοντας τον Φοίνικα. Οι νεοφώτιστοι παρά την ήττα τους άφησαν καλές εντυπώσεις, ενώ η εμπειρία των παικτών του Φοίνικα φάνηκε στο 2ο σετ όπου ξέφυγε 4-2 και κράτησε προβάδισμα 3-4 πόντων μνέχρι το τέλος του αγώνα.

Ο Φοίνικας μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν 15-9. Ο Εθνικός μείωσε 15-12 αλλά ο Εθνικός μείωσε σε 15-12. Διαδοχικές επιθέσεις του Γιορντάνοφ και ένα μπλοκ του Λινζ έφεραν και πάλι το +6 (18-12) και ο Φοίνικας έκανε το 1-0.

Οι συριανοί μπήκαν καλά και στο 2ο σετ με προβάδισμα 5-1 αλλά με το σερβίς του Σέιφερτ ο Εθνικός ισοφάρισε 8-8 και προηγήθηκε 12-11 με παράβαση του Μαρούλη. Ακολούθησε πίεση του Εθνικού στο σερβίς και παρά την είσοδο του Σούρδι στη θέση του Πέτερλιν έγινε ανατροπή σκηνικού που έφερε το 1-1 σετ.

Ο Φοίνικας μπήκε και πάλι δυνατά στο 3ο σετ όπου προηγήθηκε 8-2, αλλά οι δύο άσοι του Νάιτ μείωσε σε 11-7. Ο Φοίνικας με σερί 3-0 έκανε νταμπλ σκορ 14-7 και κράτησε τη διαφορά που του έδωσε προβάδισμα 2-1 σετ.

Ο Εθνικός με ρίσκο στο σερβίς και παίζοντας πιο ελεύθερα κατάφερε να προηγηθεί 13-9 στο 4ο σετ. Ο Στεφάνοβιτς επιστράτευσε και πάλι τον Σούρδι αντί του Πέτερλιν, με τις δύο ομάδες να κάνουν ανταλλαγή… δώρων από τη γραμμή του σερβίς. Ο Εθνικός πάντως κατάφερνε να διατηρεί το προβάδισμα, κυρίως λόγω της τραγικής εικόνας των γηπεδούχων, αλλά και επειδή είχε αποκτήσει καλύτερη ψυχολογία. Με παράβαση του Αμπανόζ ο Φοίνικας μείωσε 22-20 αλλά ο Τουρνάκης έκανε το 23-20 και ο Εθνικός οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Ο Εθνικός με δύο συνεχόμενα μπλοκ προηγήθηκε 4-2. Ο Σούρδι ξεκίνησε βασικός στο 5ο σετ για τον Φοίνικα και τα σερβίς του Γιορντάνοφ λύτρωσαν το πειρατικό που με σερί 4-0 πέρασε μπροστά 6-4. Ο Εθνικός έχασε το ρυθμό του σε σερβίς και έχασε αρκετά, ενώ με άσσο του Λινζ ο Φοίνικας πήγε στο +3 (8-5). Ο Γιορντάνοφ τέλειωσε δύσκολη επίθεση για το 9-6 και έτσι ο Φοίνικας κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Παπακοσμάς.

Τα σετ: 3-2 (25-16, 21-25, 25-17, 22-25, 15-11)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Στεφάνοβιτς): Μαρούλης, Γιορντάνοφ 26 (20/41 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ) , Λινζ 18 (15/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ.-23% αρ.), Πέτερλιν 10 (7/12 επ., 3 άσσους, 39% υπ.-33% αρ.), Γάτσης 9 (6/13 επ., 1 άσσος 2 μπλοκ), Χήρας 8 (5/6 επ. 1 άσσος 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ-63% υπ.-42% αρ.), Σούρδι 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ.-57% αρ.), Πεντίδης, Ηλίας

ΟΦΠΦ ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Ψάρρας): Αμπανόζ 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νάιτ 23 (21/34 επ., 2 άσσους), Μαντέκας 11 (11/22 επ.,62% υπ.-50% αρ.), Δεληπρίμης 11 (11/21 επ., 27% υπ.-13% αρ.), Τουρνάκης 8 (7/9 επ., 1 μπλοκ), Σέιφερτ 9 (6/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Βολουδάκης (λ-51% υπ.-25% αρ.), Μπάσης, Ράμος, Αδαμόπουλος (λ), Σπυριούνης 3 (2/6 επ., 1 άσσος, 50% υπ.-50% αρ.), Δημητούλης

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - Δ΄ΟΜΙΛΟΣ (Γυμναστήριο Ερμούπολης, Σύρος)
Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017
20.30: ΑΟ Φοίνικας Σύρου - ΟΦΠΦ Εθνικός 3-2 (25-16, 21-25, 25-17, 22-25, 15-11)
Ρεπό ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας
Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017
18.00: ΟΦΠΦ Εθνικός - ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας
Διαιτητές: Παπακοσμάς, Κουτσούλας. Παρατηρητής: Πέρρος. Επόπτες: Βρούτσης, Παπαδημητρίου. Γραμματεία: Κούτρα.
Ρεπό ο ΑΟ Φοίνικας Σύρου

Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017
16.30: ΑΟ Φοίνικας Σύρου - ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας
Διαιτητές: Κουτσούλας, Παπακοσμάς. Παρατηρητής: Πέρρος. Επόπτες: Καλπακίδου, Μπαρμπούνης. Γραμματεία: Πιρπινιά.