20-10-2017 22:36

Νίκη Εθνικού με αλλαγές στο διαγώνιο

Ο ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε τον ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου με 3-1 σετ στον πρώτο αγώνα του Α΄ομίλου της Α΄φάσης του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» στο γυμναστήριο του Αιγινίου.

Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη ήταν πιο δεμένη στο μπλοκ άμυνα, είχε καλύτερη υποδοχή, ενώ η διπλή αλλαγή κεντρικού διαγωνίου μετά το 3ο σετ έκανε τη διαφορά απέναντι στους γηπεδούχους που είχαν τη μεγάλη ατυχία να τραυματιστεί ο Μανώλης Δημητριάδης στο τέλος του 1ου σετ και να αποχωρήσει.

Ο Δημητριάδης έπαθε ελαφρύ διάστρεμμα ωστόσο η συμμετοχή του στον αγώνα της πρεμιέρα με τον Φοίνικα στη Σύρο είναι αμφίβολη. Από τη νίκη δεν αγωνίστηκε ακόμα ο Λουκούμι που είναι τραυματίας αλλά και ο Ζένια Γκόρτσανιουκ που έχει πυρετό.

Στα δύο πρώτα σετ διαγώνιος του Εθνικού αγωνίστηκε ο Χριστόφας και κεντρικοί οι Χατζόπουλος, Κυριακίδης, ενώ στο 3ο και στο 4ο σετ πέρασε διαγώνιος ο Χαραλαμπίδης και κεντρικός ο Χριστόφας.

Διαιτητές: Θεμελής, Παπαδογούλας

1ο σετ: 8-6, 15-16, 18-21, 21-25
2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 25-23
3ο σετ: 7-8, 12-16, 15-21, 20-25
4ο σετ: 6-8, 10-16, 16-21, 19-25

Τα σετ: 1-3 (12-25, 25-23, 20-25, 19-25) σε 115΄.

*Οι πόντοι του ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου προήλθαν: 1 άσσος, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 36 λάθη αντιπάλων και του ΜΓΣ Εθνικού Αλεξ: 12 άσσοι, 55 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

ΜΑΣ ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης, Παπαλεξίου 13 (12/27 επ., 1 μπλοκ, 26% υπ., 6% αρ.), Μαυροβουνιώτης 6 (5/19, 1 άσσος, 71% υπ., 43% αρ.), Ντίνας 8 (4/10 επ., 4 μπλοκ), Στρούγκαρ 18 (15/33, 3 μπλοκ), Παπάζογλου 2 (1/4, 1 μπλοκ) / Ραΐκοβιτς (λ. - 59%υπ., 45%αρ.), Ρεμπούτσιας, Γκορίδης (λ.), Κουτσονίκας (50% υπ., 33% αρ.), Κιοσές.

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Μιλστέιν 7π. (3/5 επ., 4 άσσοι), Χατζόπουλος 6 (2/6, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρίστιτς 20 (17/37 επ., 3 άσσοι, 61% υπ., 50% αρ.), Βελίσκοβιτς 18 (15/34, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 73% υπ., 57% αρ.), Χριστόφας 12 (9/12, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοντοστάθης (λ. - 71% υπ., 52% αρ.), Χαραλαμπίδης 10 (9/15 επ., 1 μπλοκ).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - Α΄ΟΜΙΛΟΣ (Γυμναστήριο Αιγινίου Πιερίας)
Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017
19.00: ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου - ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης 1-3 (12-25, 25-23, 20-25, 19-25)
Ρεπό ο ΠΑΟΚ
Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017
19.00: ΠΑΟΚ - ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης
Διαιτητές: Βασιλειάδης, Δεληκωστίδης. Παρατηρητής: Ε.Κάλλης. Επόπτες: Χριστοφορίδης, Χανός. Γραμματεία: Συρομάχου.
Ρεπό ο ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου
Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017
19.00: ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου - ΠΑΟΚ
Διαιτητές: Αβραμίδης, Γεωργιάδης. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Επόπτες: Χανός, Βένος. Γραμματεία: Ψαρά.