06-10-2017 22:05

Ο Ολυμπιακός 3-1 τον Εθνικό

Ο Ολυμπιακός δύσκολεύτηκε για δύο σετ, ωστοσο τελικά λύγισε την αντίσταση του Εθνικού Πειραιώς και επικράτησε με 3-1 στο φιλικό που διεξήχθη στο Ρέντη.
Δυνατό και ισορροπημένο το πρώτο σετ με τις δυο ομάδες να είναι σε όλη τη διάρκεια του κοντά στο σκορ και τελικά ο Ολυμπιακός να επικρατεί με 26-24. Στο δεύτερο σετ οι "ερυθρόλευκοι" ξεκίνησαν πιο δυνατά, προηγήθηκαν με 8-3 ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν και ισοφάρισαν (11-11) αρχικά ενώ στη συνέχεια πήραν το προβάδισμα με 16-14 και το σετ με 25-22.

Οι παίκτες του Μπενίτεθ αντέδρασαν σωστά και μη αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο πήραν τα επόμενα σετ με 25-14 και 25-13 και μαζί τη νίκη με 3-1.

Τα σετ: 3-1 (26-24, 22-25, 25-14, 25-13)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π.(Φερνάντο Μουνιόθ): Χριστοφιδέλης 2 (2/12 επ., 74% υπ. 68% αρ.), Οϊβάνεν 12 (10/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πετρέας 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Ντρζίζγκα 1 (1 άσσος), Ραούβερντικ 16 (15/27 επ., 1 μπλοκ), Στεφάνου -λ (71% υπ., 64% αρ.), Δαρίδης -λ (60% υπ., 40% αρ.) Ρουμελιωτάκης 5 (4/7 επ., 50% υπ., 1 άσσος), Ζουπάνης 9 (8/12 επ., 1 άσσος), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Μπόιμε 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Τσέλιος 6 3/4 επ., 2 μπλοκ)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Σάκης Ψάρας): Μαντέκας 9, Αμπάνοζ 1, Τουρνάκης 6, Νάιτ 10, Σέιφερτ 7, Δεληπρίμης 9, Βουλουδάκης -λ (63% υπ., 43% αρ.), Δημητούλης, Σπυριούνης 4, Ράμος 7