01-10-2017 19:54

Δεύτερος με Γιορντάνοφ και Λιντς ο Φοίνικας

O Φοίνικας Σύρου έχοντας πρώτους σκόρερ τους Γιορντάνοφ, Λιντς που σημείωσαν 23 και 20 πόντους αντίστοιχα νίκησε με 3-1 τον Εθνικό Πειραιώς και με δύο νίκες σε τρεις αγώνες πήρε την δεύτερη θέση στο τουρνουά Ν.Αιγαίου.
Η διοργανώτρια του τουρνουά άφησε καλές εντυπώσεις και μάλιστα έχοντας βασικό πασαδόρο τον Θεοδόση Ηλία. Οι συριανοί είχαν δύναμη στο σερβίς κυρίως με τον Λιντς που πήρε 5 άσσους.

Στον Εθνικό ο Σάκης Ψάρρας έδωσε χρόνο στους αθλητές που δεν είχαν πάρει πολύ χρόνο στους δύο πρώτους αγώνες και άφησαν καλές εντυπώσεις. Για άλλη μία φορά από τους κορυφαίους ήταν ο Σπυριούνης.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαν πόντο – πόντο έως το τέλος, καθώς στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενος με 8-6 πήγε στους πάγκους ο Φοίνικας, ενώ στο δεύτερο ο Εθνικός ήταν μπροστά με 14-16. Ο Θεοδόσης με μονό μπλοκ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Φοίνικα με 17-16, όμως ο Εθνικός ισοφάρισε σε 21-21. Ο Λινζ με δυνατή επίθεση στη μεγάλη διαγώνιο έκανε το 24-22, όμως ένα λάθος των γηπεδούχων και ένας πόντος από τον Σπυριούνη οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 24-24. Ο Λιζν ήταν αυτός που έδωσε τέλος στο σετ με άσο, καθώς έκανε το 26-24.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε ιδανικά για τον Φοίνικα ο οποίος προηγήθηκε ακόμη και με τέσσερις πόντους (5-1), όμως ο Εθνικός αντέδρασε και ισοφάρισε σε 6-6. Στη συνέχεια οι Συριανοί ανέβασαν στροφές και με τα δυνατά σέρβις του Λινζ και τους 4 άσους αύξησε τη διαφορά στο +9 (19-10). Οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν να μειώσουν και το 25-16 έδωσε το δεύτερο σετ στον Φοίνικα.

Στο τρίτο σετ οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά και αιφνιδίασαν τους παίκτες του Σάσα Στεφνάβιτς, οι οποία είδαν τον Εθνικό να ξεφεύγει ακόμη και με επτά πόντους 3-10. Ο Φοίνικας προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι, αρχικά μείωσε σε 14-16, όμως και πάλι ο Εθνικός είχε τις λύσεις και έφυγε και με πέντε πόντους μπροστά 17-22. Το τελικό 21-25 έδωσε το σετ στον Εθνικό Πειραιά και οι Πειραιώτες μείωσαν σε 2-1. 4

Ο Φοίνικας μπήκε… φουριόζος στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε ακόμη και με 5-0 έπειτα τον πόντο του Γιορντάνοφ. Ο Γάτσης με μπλοκ έφερε το Φοίνικα στο +7 και οι Συριανοί πήγαν στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το σκορ να είναι στο 8-1. Η διαφορά μετά την πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι ανέβηκε ακόμη και στο +9 με τον άσο του Γιορντάνοφ (13-4). Η διαφορά έπιασε διψήφιο νούμερο καθώς οι παίκτες του Φοίνικα πήγαν στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με το +10 (16-6). Οι φιλοξενούμενοι στην προσπάθειά τους μπουν και πάλι μέσα στη διεκδίκηση του σετ μείωσαν σε 17-13, τρέχοντας ένα σερί 1-6. Ο Γιορντάνοφ έβαλε… στοπ στο σερί του Εθνικού και έδωσε προβάδισμα νίκης στην ομάδα του 23-16. Ο ίδιος παίκτης νίκησε το τριπλό μπλοκ του Εθνικούς και διαμόρφωσε το τελικό 25-16.

Τα σετ: 3-1 (26-24, 25-16, 21-25, 25-16)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Στεφάνοβιτς): Στεφανίδης 11π. (10/26επ., 1 μπλοκ, 52%υπ., 24%τελ.), Χήρας 4 (2/3, 2 μπλοκ), Λιντς 20 (14/33, 1 μπλοκ, 5 άσσοι, 62%υπ., 54%τελ.), Ηλίας 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Γιορντάνοφ 23 (19/38, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Γάτσης 10 (6/9, 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. - 56%υπ., 44%τελ.), Πεντίδης 1 (1 μπλοκ), Σταυρακάκης (40%υπ., 20%τελ.).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 3π. (2/8επ., 1 άσσος, 56%υπ., 56%τελ.), Αμπανόζ 2 (1/1, 1 μπλοκ), Τουρνάκης 4 (3/4, 1 μπλοκ), Νάιτ 7 (7/16), Σπυριούνης 17 (16/30, 1 μπολοκ, 64%υπ., 40%τελ.), Σέιφερτ 4 (3/4, 1 μπλοκ) / Βολουδάκης (λ. 59%υπ., 37%τελ.), Δημητούλης 2 (1/1, 1 άσσος), Μπάσης 1 (1 άσσος), Ράμμος 12 (9/12, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Δεληπρίμης 10 (8/25, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 42%υπ., 33%τελ.), Χατζηνικολάου 1 (1/1, 50%υπ., 38%τελ.).