30-01-2022 23:32

Μίλωνας των... θαυμάτων, με τρελή ανατροπή από 4-11 στο 5ο σετ νίκησε 3-2 την Κηφισιά!

Με μια εξωπραγματική ανατροπή στο τάι μπρέικ (έχανε 4-11) ο Μίλωνας νίκησε την Κηφισιά με 3-2 σετ και πανηγύρισε έξαλλα την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα και την τρίτη εντός έδρας.  Η νίκη ήρθε στο μεγάλο ντέρμπι για την 5η θέση με αντίπαλο την Κηφισιά.

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 σετ και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να ισοφαρίσει 2-2 σετ. Στο 5ο σετ η Κηφισιά προηγήθηκε 4-11 και 11-13 αλλα ο Μίλωνας και πάλι κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και να πάρει τη νίκη που είναι και η πρώτη του Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη επί της Κηφισιάς για κανονική περίοδο της Volley League. Μάλιστα στο 11-13 με το σερβίς του Τσαρκάτογλου και τα λάθη των φιλοξενούμενων έγινε το σερί με 4-0 και πήρε τη νίκη με 15-11.

Πρώτος σκόρερ του Μίλωνα ήταν ο Καϊσλασάλο με 18 πόντους αλλά καλή εμφάνιση έκαναν και οι Μπράιαν, Χανδρινός. Σημαντικό ρόλο στην ανατροπή έπαιξαν τα

Από την Κηφισιά επιθετικά φάνηκε μόνο ο Μαρκς ο οποίος μαζί με τον Μιχάλι έκαναν πολύ δουλειά στο μπλοκ. Στο πρώτο σετ του αγώνα η Κηφισιά με ξεκίνησε καλύτερα και με κόντρα τους Μαρκς προηγήθηκε 4-2. Ο Μίλωνας με τον Χανδρινό στο σερβίς πίεσε την υποδοχή των φιλοξενούμενων και με πέναλτι ο Λάππας έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του 5-4.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τα «Κηφισιώτικα» λάθη προηγήθηκαν 10-7, όμως οι «κυανόλευκοι» με σερί 3-0 ισοφάρισαν 10-10 μετά από άσο του Ντε Βάιερ. O Μίλωνας ανέβασε την πίεση του στο σερβίς, Καισασλάλο και Χανδρινός έδωσαν λύσεις στην επίθεση και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 17-12.

Η Κηφισιά προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ όμως οι γηπεδούχοι ήταν αποτελεσματικοί στο side out και διατήρησαν το προβάδισμα, φτάνοντας σε μάλιστα σε εξαπλό σετ μπολ 24-18 μετά από επίθεση του Μπράιν. Η Κηφισιά έμεινε «ζωντανή» μειώνοντας 24-19, όμως οι γηπεδούχοι με εντυπωσιακή πάιπ του Χανδρινού έκλεισαν το σετ 25-19.

Στο δεύτερο σετ του αγώνα οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κάνοντας πολλά λάθη από τη θέση του σερβίς και πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 7-7. Στη συνέχεια ο Κωτσάκης «σήκωσε» την Κηφισιά «στις πλάτες του» καθώς με δύο επιθέσεις και ένα μπλοκ διαμόρφωσε το 10-7. O Μίλωνας μείωσε 13-12 όμως στην εξέλιξη του σετ ο Μαρκς έδωσε ξανά προβάδισμα τριών πόντων στην Κηφισιά 17-14.

Οι γηπεδούχοι με μπλοκ του Λάππα πλησίασαν ξανά 17-16, ενώ λίγο αργότερα ο Χανδρινός με κόντρα μπάλα έφερε το σετ στα ίσα 18-18. Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με την Κηφισιά να προηγείται 22-20 με μπλοκ των Λινάρδου και Μαρκς και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν ξανά 22-22 με μπλοκ του Μπράιαν πάνω στον Γερμανό διαγώνιο.

Το λάθος του κεντρικού του Μίλωνα από τη θέση του σερβίς έδωσε σετ μπολ στην Κηφισιά 24-23, η οποία τελικά το κατέκτησε 25-23 καθώς το «κυανόλευκο» μπλοκ έκλεισε τον Λάππα ο οποίος κάρφωσε στην αντένα.

Το μπλοκ της Κηφισιάς ήταν ο…πρωταγωνιστής στην αρχή του τρίτου σετ καθώς ο Μίχαλι «σκέπασε» το φιλέ σε τρεις περιπτώσεις και ο Μαρκς σε δύο με τους φιλοξενούμενους να «χτίζουν» σημαντική διαφορά 8-1. Οι «κυανόλευκοι» συνέχισαν να είναι εντυπωσιακοί και με κόντρα του Μαρκς έφτασαν στο +10 (14-4). Η Κηφισιά συνέχισε να είναι εντυπωσιακή, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν σε «τρικυμία» με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και στους 12 πόντους 18-6. Το υπόλοιπο του σετ έμοιαζε με τυπική διαδικασία με την Κηφισιά να το κατακτά 25-15 μετά από έξυπνο πλασέ του Ολλανδού πασαδόρου της Ντε Βάιερ.

Στο 4ο σετ ο Μίλωνας παρουσιάστηκε σαφώς βελτιωμένος σε όλους τους τομείς. Έτσι, με επίθεση του Μπόρις και έξυπνο πλασέ του Μούχλια πήρε το προβάδισμα 8-6. Μάλιστα μετά από ώρα το μπλοκ του «πλήγωσε» την Κηφισιά με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να φτάνει στο 10-7. Ο Γιάννης Ορφανός πέρασε τον Κασαμπαλή στη θέση του Ντε Βάιερ για να αλλάξει το παιχνίδι. Η ομάδα των βορείων προαστίων ανέβασε την απόδοσή της και με πάιπ του Κωτσάκη ισοφάρισε 13-13.

Οι γηπεδούχοι μετά από εντυπωσιακό μπλοκ του Μούχλια πάνω στον Μαρκς μπήκαν ξανά σε «θέση οδηγού» 16-14, ενώ στην εξέλιξη του σετ ο Χανδρινός διαμόρφωσε το 18-15. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και με μπλοκ του Μίχαλι πλησίασαν 18-17. Ο Μίλωνας μετά από λάθος του Αμπράο πήρε πολύτιμο προβάδισμα 21-18, ενώ ο Μούχλιας με ωραία επίθεση έδωσε τετραπλό σετ μπολ 24-20.

Ο Λινάρδος κράτησε την Κηφισιά στο σετ, όμως ο Μπόρις με επίθεση το έκλεισε 25-21 στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί η Κηφισιά με τον Κασαμπαλή στο σερβίς και αποτελεσματικά μπλοκ από τους Μίχαλι και Μαρκς προηγήθηκε 3-0. Το μπλοκ Των φιλοξενούμενων συνέχισε να είναι εντυπωσιακό με τους Λινάρδο και Αμπράο να διαμορφώνουν το 8-3.

Ο Μίλωνας προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του αγώνα, όμως η Κηφισιά βγάζοντας μεγάλη ποιότητα προηγήθηκε 11-4 με τον Κωτσάκη μετά από εξαιρετική άμυνα του Κοντοστάθη. O Μίλωνας με τον Ουρσεβιτς στο σερβίς έτρεξε σερί 5-0 μειώνοντας 11-9. Το σετ πήρε «φωτιά» μετά το λάθος του Μαρκς, ο οποίος κάρφωσε άουτ με τους γηπεδούχους να μειώνουν 12-11. Μάλιστα οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρία να ισοφαρίσουν όμως η επίθεση του Καισασλάλο ήταν άουτ με την Κηφισιά να φτάνει στο 13-11.

Το σετ όμως επεφύλαξε μεγάλες συγκινήσεις καθώς το σερβίς του Τσαρκάτογλου «πλήγωσε» την υποδοχή της Κηφισιάς, οι επιθέσεις των φιλοξενούμενων ήταν κακές και με νέο σερί 4-0 ο Μίλωνας έκανε την ανατροπή κατακτώντας το τάι μπρέικ 15-13. Διαιτητές: Φραγκάκης, Κυριοπούλου. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Παπαγιαννόπουλος, Τόλιος. Γραμματεία: Καρατζογλίδου

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-16, 25-19

2ο σετ: 7-8, 13-16, 20-21, 23-25

3ο σετ: 1-8, 6-16, 12-21, 15-25

4ο σετ: 8-6, 16-14, 21-18, 25-21

5ο σετ: 2-5, 4-11, 9-12, 11-13, 15-13

*Οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 3 άσσοι, 9 μπλοκ, 54 επιθέσεις, 37 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 18 μπλοκ, 43 επιθέσεις, 40 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-19, 23-25, 15-25, 25-21, 15-13) σε 135΄.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπύρος 12π. (9/32επ., 2 μπλοκ, 1 άσσοι, 68%υπ., 47%αρ.), Μπράιαν 14 (12/19επ., 2 μπλοκ), Ούρτσεβιτς 3 (2/4επ., 1 άσσος), Καϊσλασάλο 18 (17/42επ., 1 άσσος), Λάππας 4 (3/7επ., 1 μπλοκ, 86%υπ., 50%αρ.), Ματσιέι 6 (3/7επ., 3 μπλοκ) / Βελούδης (λ. - 80%υπ., 64%αρ.), Τσαρκάτογλου, Δημόπουλος 2 (2/2επ.), Δρογκάρης, Μούχλιας 7 (6/17επ., 1 μπλοκ, 58%υπ., 50%αρ.).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Οικονόμου): Ντε Βέιερ 3 (1/2επ., 2 άσσοι), Κωτσάκης 6 (4/16επ., 2 μπλοκ, 68%υπ., 39%αρ.), Λινάρδος 5 (4/11επ., 1 μπλοκ), Μιχάλι 9 (4/7επ., 5 μπλοκ), Μαρκς 25 (18/38επ., 7 μπλοκ), Κωστόπουλος 3 (2/7επ., 1 μπλοκ, 57%υπ., 43%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. - 47%υπ., 29%αρ.), Παπαδόπουλος, Κασαμπαλής 1 (1/1επ.), Ροντρίγκο Αμπράο 6 (4/16επ., 2 μπλοκ, 68%υπ., 39%αρ.).