29-10-2021 21:29

Δύσκολη νίκη του ΠΑΟΚ κόντρα στο Μίλωνα με Κουκλίνσκι και Ούντρις

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον ΠΑΟΚ, στο πρώτο εντός έδρας ματς των ασπρόμαυρων στη φετινή Volley League, καθώς επικράτησαν με 3-0 του ΑΟΝΣ Μίλων. Οι Νεοσμυρνιώτες παρά το τελικό σκορ ήταν μαχητικοί και ειδικά το τρίτο σετ ήταν μέσα στη διεκδίκηση του μέχρι τον 20ο πόντο, ωστόσο το σερβίς και μπλοκ του ΠΑΟΚ έκαναν τη διαφορά και έφεραν την ανατροπή.

Από τον ΠΑΟΚ που είχε 7 άσσους και 9 μπλοκ, κορυφαίοι ήταν οι δύο Λευκορώσοι Κουκλίνσκι και Ούντρις που είχαν από 13 πόντους και ο Μπραουν με 9 ενώ από τον εξαιρετικά μαχητικό Μίλωνα που δεν είχε παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων, ξεχώρισαν οι Χανδρινός με 9, Ματσέϊ με 8 και Σπυριούνη-Καϊσλασαλο από 7.

Από τον ΠΑΟΚ που είχε 7 άσσους και 9 μπλοκ, κορυφαίοι ήταν οι δύο Λευκορώσοι Κουκλίνσκι και Ούντρις που είχαν από 13 πόντους ενώ από τον εξαιρετικά μαχητικό Μίλωνα που δεν είχε παίκτη με διψήφιο, ξεχώρισαν οι Χανδρινός με 9, Ματσέϊ με 8 και Σπυριούνη-Καϊσλασαλο από 7.

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν και πήραν από νωρίς το προβάδισμα (1-3 άουτ Κουμεντάκη) για να μετατρέψουν το 4-6 σε 4-8 με νέο άουτ από τον Κουκλίνσκι και άσο του Ούρτσεβιτς. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με τα σερβίς του Κουκλίνκσι (8-9) για να ακολουθήσει νέο σερί που μετέτρεψε το 10-11 σε 14-11. Κι αυτή η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος.

Στο δεύτερο σετ το γρήγορο 5-2 υπέρ του ΠΑΟΚ έγινε 6-6, ωστόσο και πάλι ο δικέφαλος μπόρεσε να ξεφύγει με 11-7 για να απαντήσει ξανά ο Μίλωνας μειώνοντας στον πόντο (11-10).

Οι παίκτες του Ψάρρα όμως δεν είχαν και τρίτη επιστροφή με το μπλοκ του ΠΑΟΚ να κάνει τη διαφορά και το σκορ να μετατρέπεται από 14-12 σε 18-12 και 20-13 για να έρθει σχετικά εύκολα το 2-0.

Η εκκίνηση του τρίτου σετ θύμισε αρκετά αυτή του πρώτου με τον Μίλωνα να μπαίνει καλύτερα και να προηγείται με 4-9 (μπλοκ σε Κουκλίνσκι) και 6-11 (άουτ Μπράουν) ωστόσο δεν μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά. Ο ΠΑΟΚ μείωσε 9-12 με άσσο του Κουμεντάκη και 11-13 με μπλοκ του Μπράουν στον Ματσέι για να ισοφαρίσει 14-14 με τον Ούντρις.

Ο Μίλων κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 17-18, που έγινε 19-18 με άουτ επίθεση του Καϊσλασάλο, για να κριθεί το σετ στο 22-21. Μετά το τάιμ άουτ του Ψάρρα, ο Ούντρις πήρε άσσο για το 23-21 για να φτάσει ο ΠΑΟΚ σε ματς μπολ με την επίθεση του Μπράουν και να τελειώσει τον αγώνα με επίθεση του Κουκλίνσκι με 25-22 και 3-0 σετ.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Αβραμίδης, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Βασδέκης, Λούμσι, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.

1ο σετ: 4-8, 16-13, 21-17, 25-21
2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-15, 25-17
3ο σετ: 4-8, 14-16, 21-20, 25-22

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-17, 25-22) σε 80΄. *Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 7 άσσοι, 35 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων προήλθαν: 2 άσσοι, 28 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 9 (5/7 επ., 4 μπλοκ), Πετρέας 6 (3/4 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Γουόλς 3 (1/1 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 7 (5/10 επ., 2 άσσοι, 56% υπ.-33% άριστες), Κουκλίνσκι 13 (11/20 επ., 2 άσσοι, 39% υπ.-33% άριστες), Ούντρις 13 (10/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. - 83% υπ.-50% άριστες), Σωτηρίου.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπύρος 9π. (8/22 επ., 1 άσσος, 60% υπ.-35% άριστες), Μπράιαν Γκουστάβο 1 (1/4 επ.), Ούρτσεβιτς 1 (0/2 επ., 1 άσσο), Σπυριούνης 7 (7/14 επ.,71% υπ.- 29% άριστες), Καϊσλασάλο 7 (6/22 επ., 1 μπλοκ), Ματσέι 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ) / Χανδρινός Άρης (λ., 43% υπ.-29% άριστες), Βελούδης (λ), Δορδοκίδης, Μούχλιας, Δημόπουλος.